Logo
Wydrukuj tę stronę

"Zgadnij, co to!" - wystawa w rzeszowskim Muzeum Etnograficznym

Czy znasz przedmioty, które we współczesnych czasach nie mają zastosowania w codziennym życiu, lub też takich, które charakterystyczne są przy wykonywaniu specjalistycznych zawodów? Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie zaprasza na wystawę "Zgadnij, co to!"

REKLAMA


Czy wiecie czym jest i jak wygląda motowidło, chamełka czy drejfus? Minione czasy charakteryzują się wieloma zwyczajami, obrzędami, a nawet zawodami, do wykonywania których przeznaczone były ściśle określone przedmioty. Z biegiem lat niektóre czynności przestały być popularne, co spowodowało, że rzeczy do tej pory używane na  co dzień, traciły na znaczeniu, aż w końcu odeszły w zapomnienie.

Na wystawie zaprezentowane zostanie  interesujące zjawisko językowe, które odnosi się do wyrażeń obecnych w języku polskim. Do dziś bowiem o ulewnym deszczu mówimy, że "leje jak z cebra", a kiedy ktoś nie wykazuje się kreatywnością, jego działania podsumowujemy jako wykonywane "na jedno kopyto". Pokazuje to, że nazwy przedmiotów archaicznych, są nadal popularne i z powodzeniem funkcjonują w naszym języku potocznym.

Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli - Oddział Muzeum Okręgowego
Rzeszów, Rynek 6,
Wystawa czynna: od 7 kwietnia do 1 października 2017 roku,
Kuratorzy wystawy: Judyta Sos, Monika Zydroń.

mz/red.

  • autor: mz/red.

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021