Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Kolarski Wyścig Solidarności znowu przejedzie przez Krosno

Kolarski Wyścig Solidarności znowu przejedzie przez Krosno Fot. Tomek Jerzak

Krosno ponownie znalazło się na trasie Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków. 2 lipca przez miasto przejedzie blisko 120 kolarzy. W ramach corocznej edycji odbędzie się także mini wyścig dla najmłodszych miłośników dwóch kółek.

REKLAMATrwają intensywne przygotowania do 27. wyścigu, który ze względu na swą rangę ma stałe miejsce w międzynarodowym kalendarzu Międzynarodowej Unii Kolarskiej UCI w ostatnich dniach czerwca każdego roku. Dotychczas, w kolejnych latach wyścig przemiennie rozpoczynał się lub kończył w Łodzi. Tylko raz wyścig ominął Łódź. Tym razem będzie inaczej.

Radom zamiast Łodzi
Po zakończeniu 4 lipca poprzedniej edycji wyścigu organizatorzy z NSZZ "Solidarność" (Region Ziemia Łódzka) prowadzili rozmowy z władzami miast w województwach: łódzkim, świętokrzyskim, mazowieckim, małopolskim i podkarpackim. Działacze zdecydowali, by ze względu na przypadającą w 2016 roku czterdziestą rocznicę "wydarzeń radomskich", organizację startu lub mety zaproponować władzom miasta, gdzie robotnicy przed 40 laty tworzyli historię.

Prezydent Radomia propozycję przyjął, pod warunkiem, że dla większego zwrócenia uwagi na wydarzenia w Radomiu będzie miastem startu całego wyścigu. Z tego względu 27. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków będzie rozegrany w dniach 29  czerwca - 2 lipca na trasie z Radomia do Krosna. Natomiast w Łodzi, tradycyjnym miejscu startu lub zakończenia imprezy, będzie zlokalizowana meta pierwszego etapu.

Oto jak będzie przebiegała trasa 27. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego "Solidarności" i Olimpijczyków:
 
1. etap: Radom - Łódź (178,2 km), środa, 29.06,
2. etap: Koluszki - Kutno (99,6 km), czwartek, 30.06,
3. Etap: Pabianice - Sieradz (84 km), czwartek, 30.06,
4. etap: Piotrków - Kielce (169,4 km), piątek, 1.07,
5. etap: Tarnobrzeg - Krosno (195 km), sobota, 2.07.

Zgłoszenia i zawodnicy
Wpłynęły już pierwsze zgłoszenia ekip zawodowych z Belgii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Czech, Słowacji i Białorusi. Organizatorzy liczą, że w środę 29 czerwca na starcie tego najbardziej prestiżowego dla polskiego kolarstwa wyścigu stanie 120 zawodników, w tym nie jedna bądź dwie ekipy polskie, lecz wszystkie, które będą w tym roku istniały.
 
Ariesen z numerem 1
Ubiegłoroczny triumfator, Holender Johan Ariesen, który w roku 2015 wygrał 26. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków będzie startował także w tym roku. Ekipa The Tielse Metec Cycling Team TKH przysłała już wstępny skład drużyny. Ariesen zgodnie z tradycją wyścigu pojedzie z numerem 1, a jego koledzy będą nosić kolejne numery.

Holenderski zawodnik w ubiegłym roku na pięciu etapach triumfował aż czterokrotnie, wygrywając w Lublinie, Krośnie, Kielcach i Łodzi. Takim wyczynem nie może pochwalić się żaden zawodnik w historii imprezy. Na jedynym, trzecim etapie z Nowego Sącza do Jaworzna, którego nie zdołał wygrać, też był w ścisłej czołówce. Na finiszu zajął ósme miejsce.

To nie był jego pierwszy start w WSiO. W 2014 roku pokazał swoją szybkość na płaskich etapach. Na pierwszych z Łodzi do Sulejowa i Zduńskiej Woli do Sieradza zajął drugie miejsca. Potem był trzeci z Przedborza do Kielc i dopiero 38 z Nowego Sącza do Krosna. Wreszcie stracił ponad 12 minut na ostatnim etapie ze Strzyżowa do Jarosławia i w generalnej klasyfikacji zajął dopiero 48 miejsce ze stratą 13 minut i 11 sekund do zwycięzcy, Kamila Zielińskiego z Mexllera.

Ekipa Metec startuje nieprzerwanie od 2012 roku, ale wcześniej bez Ariesena. Ubiegły rok był dla niego niezwykle udany, bowiem był pierwszy na jednym z etapów wyścigu Alentejo w Portugalii oraz zwyciężył w klasyfikacji punktowej i wygrał na jednym z etapów wyścigu dookoła Chin. W tym roku Ariesen wygrał etap w Volta ao Algarve w Portugalii.

Oprócz ubiegłorocznego triumfatora Holendrzy zabierają także Jaspera Hamelinka, który jest w bardzo dobrej dyspozycji, bowiem w minioną sobotę wywalczył koszulkę najlepszego górala we francuskiem tourze Loir-et-Cher (UCI 2.2 - taką samą kategorię ma Wyścig Solidarności). W marcu Hamelink wygrał holenderski klasyk Ronde van Drenthe.

W przeszłości jego dużym sukcesem było wywalczenie piątego miejsca w jeździe na czas w mistrzostwach świata 2011 w kategorii młodzieżowców.

Pozostali zawodnicy zgłoszeni przez Meteca: Dries Hollanders, Stef Krul, Maarten van Trijp, Arno van der Zwet i rezerwowi: Tijmen Eising, Stefan Kreder i Sjoerd Kouwenhoven. Poza Belgiem, Hollandersem wszyscy są Holendrami.

Śladami Popkowa
- W Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków pojedziemy w najsilniejszym składzie - zapowiada Mykola Myrza, menedżer ukraińskiej grupy ISD Jorbi Continental Team. To oficjalnie pierwszy zespół, który został zarejestrowany przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI). Ekipa powstała w Doniecku w 2006 roku.
 
W jej barwach ścigał się Witalij Popkow, zwycięzca naszego wyścigu z 2013 roku. Nie ma go już w składzie ISD Jorbi, bowiem w ostatnich latach mocno odmłodzono skład i dziś średnia wieku dziesiątki zgłoszonych kolarzy to niespełna zaledwie 22 lata.

- Uznajemy Wyścig Solidarności i Olimpijczyków za prestiżowy i gwarantujemy udział najlepszych zawodników, jakich tylko będziemy mieć do dyspozycji, tak aby sprawić satysfakcję zarówno organizatorów, jak i sponsorom waszej imprezy - mówi Mykola Myrza.

Najbardziej doświadczonym obecnie zawodnikiem drużyny jest Anatoliy Pakhtusov (31 lat), mistrz Ukrainy z 2009 i wicemistrz z 2011.
 
Rinat Udod (20 lat) wywalczył brązowy medal młodzieżowych igrzysk olimpijskich w Nanjing 2014, a Vladislav Kreminskij (21 lat) mistrzostwo Ukrainy na torze w 2016. Jest także młodzieżowym wicemistrzem Europy, też na torze, w 2012. W składzie ekipy może pojawić się także paraolimpijczyk, Jehor Dementiev (29 lat), który z powodzeniem rywalizuje w kolarskiej elicie.  
 
Drugą ukraińską ekipą, która startuje w WSiO jest Kolss-BDC (powstała w 2007 roku w Kijowie). Jej liderzy to 30-letni Witalij Buc, trzykrotny mistrz Ukrainy w wyścigach ze startu wspólnego, pierwszy w wyścigu dookoła Morza Czarnego 2015 i dookoła Rumunii 2013 oraz Denis Kostiuk, 33-letni weteran wielkich tourów. Jechał w Giro 2004, Vuelcie 2005 i Tour de France 2011 jako zawodnik Lampre. Aktualnym mistrzem Ukrainy jest inny zawodnik grupy Kolss-BDC, Michajlo Kononenko, w przeszłości także trzykrotny medalista w jeździe na czas. W tym roku kolarze z Kijowa już pokazali swoje możliwości, bo GP Słowacji wygrał Witalij Kułyk, a Witalij Buc klasyk Belgrad-Banjaluka.

Zobacz także: Dzieci na START, czyli Mini Wyścig "Solidarności" w Krośnie.

Fotorelacja z 26.Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków.

red.
Fot. Tomek Jerzak

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj