Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Izabela Zatorska wbiegnie na Elbrus

Izabela Zatorska wbiegnie na Elbrus Fot. Piotr Dymiński

Elbrus to najwyższy szczyt Kaukazu, a zarazem najwyższa góra w Rosji. Przez część alpinistów jest też uważany za najwyższy szczyt Europy. To dawny wulkan pokryty obecnie lodowcami. Góra ma ponad 5 i pół tysiąca metrów wysokości nad poziomem morza. Krośnieńska biegaczka, Izabela Zatorska chce tam pobić rekord w biegach górskich. Każdy może wspomóc wyprawę w serwisie Polak Potrafi.

REKLAMAUtytułowana zawodniczka, a zarazem nauczycielka WF w I LO w Krośnie, wkrótce spełni swoje marzenie. Wraz z całym zespołem "Elbrus-Zatorska 2016" wyrusza pod Elbrus, by zdobyć tę najwyższą górę Kaukazu z biegu. Zadanie nie jest proste. Wyprawę poprzedziły miesiące przygotowań i treningów.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Krośnie, Bogusław Pleskacz, organizator projektu "Elbrus-Zatorska 2016" przedstawił szczegóły. - Podczas wycieczki szkolnej na Bornholm dowiedzieliśmy się od Izabeli Zatorskiej o jej wielkim marzeniu, o biegu na Elbrus - mówił Bogusław Pleskacz. Wtedy rozpoczęła się współpraca z Biurem Podróży Eko-Karpaty, które jest jednym z głównych organizatorów wyjazdów.

Rozpoczęły się przygotowania i cykl prologów. - Celem były trzy rzeczy: promowanie aktywnego wypoczynku i biegów górskich, promocja regionu województwa podkarpackiego w innych miejscach Polski i Europy, a po trzecie próba pobicia rekordu w biegu na Elbrus przez utytułowaną zawodniczkę, Izabelę Zatorską.

Rekord obecnie wynosi 4 godziny, 22 minuty i 10 sekund. W połowie września Izabela Zatorska podejmie próbę poprawienia wyniku. Przygotowania rozpoczęły się jeszcze w 2015 roku. - Izabela Zatorska i młodzież z liceum wbiegli na "Królową Podkarpacia", najpiękniejszą z gór, czyli Tarnicę - relacjonował Bogusław Pleskacz.

Kolejnym etapem przygotowań był wyjazd na Howerle, najwyższa górę Ukrainy w czerwcu 2016. Cykl przygotowań był taki, by stopniować wysokości kolejno zdobywanych gór. - Spotkaliśmy się też z Polonią i mieszkańcami Lwowa - dodał Bogusław Pleskacz.

Istotną częścią przygotowań był trening na austriackim lodowcu Kitzsteinhorn o wysokości ponad 3000 metrów.

1 września team "Elbrus-Zatorska 2016" wylatuje do Rosji. Tam zawodniczkę czeka aklimatyzacja.

- Moja kariera sportowa trwa już bardzo długo. Biegam 35 lat i naprawdę włożyłam w to dużo serca i zdrowia. Przełomem w moim życiu był wypadek w Nigerii w 2006 roku. Podczas zawodów Pucharu Świata byłam wieziona na start i tam samochód wypadł z drogi, koziołkował wielokrotnie. Ja i koleżanka z Czech miałyśmy wiele urazów. Ja miałam złamany kręgosłup, złamane cztery żebra i łopatkę, przebite płuco. Lekarze mówi, że nie powinnam już wracać do biegania, ze powinnam zająć się inną dyscypliną. Lekarz w Rzeszowie powiedział śmiesznie, że najlepiej jak zajmę się szachami. Nie umiem grać w szachy, więc wróciłam do biegania - opowiadała Izabela Zatorska.

Zawodniczka dowiedziała się o sukcesach Andrzeja Bargla, biegacza górskiego. - Jest to niesamowity człowiek. On 5 lat temu przyjechał na Elbrus, wbiegł na tę górę i ustanowił rekord świata. Usłyszałam o tym i ta góra mnie zaczarowała. Postanowiłam, że muszę wbiec na nią - mówiła o swoim marzeniu Izabela Zatorska.

Marzenie zawodniczki i wyprawę na Elbrus może wspomóc każdy, za pośrednictwem serwisu polakpotrafi.pl - Elbrus-Zatorska 2016 - bieg po marzenia.

- Najważniejsze jest to, żeby po 35 latach biegania, kiedy najlepsze sportowe lata są już za mną, kiedy borykam się z problemem jakim jest rehabilitacja mojego kręgosłupa…Pokazać, że każdy może wyznaczyć sobie cel i próbować go osiągnąć. Życie bez pasji i marzeń, jest jak serce bez miłości, które bije, ale nie ma w nim radości. Chcę, żeby młodzi ludzie, mogli powiedzieć: ...jak to nie damy rady, przecież Zatorska to zrobiła. Żeby pokochali tą piękną dyscyplinę, jaką są biegi górskie i żeby  nigdy nie tracili wiary w swoje możliwości, bo każdy ma swojego Anioła Stróża, tylko trzeba się wsłuchać i nauczyć z nim rozmawiać…Bo marzenia się spełniają - przekonuje Izabela Zatorska na polakpotrafi.pl.

Zatorska podkreśla, że pobicie rekordu nie jest najważniejsze. - Spróbuje ten rekord pobić - powiedziała obiecując, że na pewno wbiegnie na górę, choćby na czworaka, chociaż pobicie rekordu będzie na pewno trudne. - Chcę to zrobić dla moich uczniów, dla Krosna, dla Podkarpacia i dla mojego taty, który odszedł wcześnie, gdy miałam 10 lat. Chcę uczcić go tam na górze, wbiec na tę górę - dodała zawodniczka.

Projekt wspierają samorządowcy: prezydent Krosna, wójt gminy Miejsce Piastowe i prezydent Nowego Sącza. - Ci partnerzy byli nam niezbędni, by zrealizować poszczególne etapy - dodał B. Pleskacz. Nowy Sącz został głównym partnerem wydarzenia.

Flagi, koszulki i inne pamiątki z projektu "Elbrus - Zatorska 2016" zostaną w przyszłości przekazane na aukcje charytatywne.

pd

6 komentarzy

 • BP

  Izabela zatorska przebywa na urlopie bezpłatnym jeśli to kogoś bardzo boli, to myślę że będzie mu lżej.

  Zgłoś nadużycie BP niedziela, 04, wrzesień 2016 11:13 Link do komentarza
 • BP

  Oczywiście że nie gdyż bieg na Elbrus Race odbywa się każdego roku 15.09
  Myślę że taka postawa to również wielka edukacja dla wychowanków.

  Zgłoś nadużycie BP niedziela, 04, wrzesień 2016 11:11 Link do komentarza
 • Gruby

  Po prostu jak sie ma znajomosci to wszystko da sie zalatwic nawet w takim terminie kiedy powinno byc sie w pracy

  Zgłoś nadużycie Gruby środa, 31, sierpień 2016 18:05 Link do komentarza
 • Chudy

  A o co się grubasku martwisz ? że nie będzie WF-u ? Nie martw się dostaniesz i tak w dupę, drabinki i biegi cię nie ominą.

  Zgłoś nadużycie Chudy wtorek, 30, sierpień 2016 20:54 Link do komentarza
 • Hehe

  Gruby niestety, ale wyscig odbywa sie wlasnie w tym terminie i nie ma mozliwosci wbiegnięcia w wakcje :)
  Pozdrawiam

  Zgłoś nadużycie Hehe wtorek, 30, sierpień 2016 19:05 Link do komentarza
 • Gruby

  Jak Pani Zatorksa podchodzi do obowiazków, kiedy to 1 wrzesnia rozpoczyna sie rok szkolny? Nie dalo sie tej wyprawy zrealizowac w okresie wakacyjnym?

  Zgłoś nadużycie Gruby wtorek, 30, sierpień 2016 19:01 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj