Logo
Wydrukuj tę stronę

Łukasz Szczurek w Pucharze IBU na Słoweni

W dniach 11-14 marca w miejscowości POLKJUKA (Słowenia) odbywały się biathlonowe zawody o Puchar IBU (International Biathlon Union). Wystartowali w nich reprezentanci Polski: Krystyna Pałka, Paulina Bobak, Magdalena Gwizdoń, Karolina Pitoń, Mirosław Kobus, Krzysztof Pływaczyk, Łukasz Szczurek i Adam Kwak. Pozostała kadra: Agnieszka Cyl, Weronika Nowakowska, Magdalena Nykiel, Tomasz Sikora, Sebastian Witek i Łukasz Witek walczyli w Pucharze Świata w Kontiolahti.

Michael Roesch oraz Sabrina Buchholz (obydwoje Niemcy) zostali zwycięzcami sprintów (10 km, dwukrotne strzelanie) podczas finałowych zawodów, 12 marca 2010 r. (piątek), Na trzecim miejscu uplasowała się Krystyna Pałka.

Wszyscy czterej reprezentanci Polski znaleźli się w czołowej czterdziestce (startowało 84 zawodników) i zdobyli punkty do klasyfikacji generalnej. Najlepiej z Polaków strzelał Adam Kwak, który z jedną karną rundą zajął 20. lokatę. W trzeciej dziesiątce sklasyfikowano Mirosława Kobusa (23 m. 0+2) i Łukasza Szczurka (25 m, 28:27.6, 2 (1+1) niecelne strzały, strata do zwycięzcy +2:35.6), którzy na strzelnicy pomylili się dwukrotnie. Cztery dodatkowe rundy pokonał Krzysztof Pływaczyk, który na mecie zameldował się na 39 pozycji.

W sobotnim biegu pościgowym (12,5 km - 4 strzelania) wygrali Christian Martinelli (Włochy) oraz Sabrina Buchholz. Ponownie trzecią lokatę zajęła Krystyna Pałka. Mirosław Kobus zajął 18. miejsce (1+0+0+0, +2:53.9). Awans o dziesięć lokat zaliczył Krzysztof Pływaczyk - był 29 (1+0+0+2). Sześć pudeł zaliczyli Adam Kwak (31, 2+1+1+2) i Łukasz Szczurek (34, 1+2+2+1, +5:40.7).

W niedzielne przedpołudnie odbyły się kolejne sprinty. Tym razem pozytywnie zaskoczył wszystkich Łukasz Szczurek (olimpijczyk z Vancouver) zajmując 12 pozycję. Ta lokata to najlepszy wynik reprezentanta Polski w całym cyklu zawodów o Puchar IBU. Mieszkaniec Iwonicza Zdroju, zawodnik BKS WP Kościelisko, podczas strzelania zachował czyste konto i na metę przybiegł z czasem 26.33.6, tj.o 47,8 sekundy gorszym od zwycięzcy. Mirosław Kobus był 18 (0+1), Krzysztof Pływaczyk – 31 (0+3). Adam Kwak nie wystartował. Karolina Pałka po dwóch błędach na strzelnicy zajęła 10 miejsce, wyprzedziła ją Magdalena Gwizdoń, która strzelała o jedno oczko celniej.

Ogólną klasyfikację wygrał Daniel Graf  i Sabrina Buchholz.

Po sobotnim biegu na dochodzenie, Łukasz Szczurek powiedział: Odczuwam jeszcze zmęczenie pobytem w Kanadzie i ponowną aklimatyzacją w Europie. Dzisiejsze strzelanie wypadło całkowicie źle, ale mam nadzieję, że w niedzielne przedpołudnie będzie dużo lepiej. Pozdrawiam wszystkich kibiców z Polski. Już wkrótce kolejny występ w Mistrzostwach Świata Armii, które odbędą się we Włoszech.

Tekst i foto: Bogusław Szczurek

• autor: Bogusław Szczurek