Logo
Wydrukuj tę stronę

Brak Pluty. Osłabienie psychiki zespołu.

Wieczorem, 20 stycznia 2010 r., na hali widowiskowo-sportowej w Krośnie, odbył się bardzo ważny pojedynek pomiędzy Delikatesami Centrum PBS Bank MOSIR Krosno a Olimpem Start Lublin. Obie drużyny walczą o wejście do fazy Play-off. Krośnianie, pomimo ostatniego zwycięstwa nad AZS Warszawa, nie potrafili pokonać drużyny z Lublina.

W meczu zabrakło podstawowego zawodnika MOSiR-u Krosno, Piotra Pluty, który w ostatnim spotkaniu otrzymał dwa przewinienia techniczne (krytyka orzeczeń sędziego) i oglądał mecz z „ławki”, pomagając i motywując swoich kolegów.

Pierwsze minuty dla obydwóch drużyn były bardzo nerwowe. Lublinianie popełniali podstawowe błędy, jak „kroki” czy „błąd połowy”. Krosno nie mogło prawidłowo rozegrać swoich założeń taktycznych i wypracować pozycji do rzutu. Dodatkowo, Ożóg i Deja, otrzymali kilka przewinień, co zmusiło ich do pewnej ostrożności w obronie. Ciężar gry wziął na siebie Dariusz Oczkowicz, który w I kwarcie zdobył 10 z 14 punktów zespołu. W I kwarcie zobaczyliśmy także Marcina Eckę – nowego zawodnika Krosna, który został miło przyjęty przez krośnieńską publiczność (w całym spotkaniu zagrał 22 minuty i zdobył 10 punktów, 4 zbiórki i 2 asysty). Niestety, z minuty na minutę, Olimp przejmował kontrolę nad grą i wypracowywał przewagę. Kwarta zakończyła się wynikiem 17-14 dla Lublina.

Kolejne 10 minut gry wyglądało podobnie. Lublin powiększał swoją przewagę, która na półtorej minuty przed końcem meczu, wynosiła 15 punktów. Tomasz Deja miał już 4 przewinienia i trener, Michał Baran, zmienił go na Przemysława Hajnsza. Z dobrej strony zaprezentował się Bartosz Bal, który dwukrotnie oddał celny rzut, zza linii 6,25 m. Pierwsza połowa spotkania zakończyła się wynikiem 42:31 dla Lublina.

Trzecia kwarta rozpoczęła się od dobrych akcji Krośnian. Niestety, już w 2 minucie kwarty, za 5 przewinień musiał zejść Grzegorz Ożóg, dla którego to spotkanie nie należało do najlepszych (2 punkty i 3 zbiórki, w tym 2 w ataku). Trener krośnieńskiej drużyny zmienił taktykę zespołu. Obrońcy, podaniami po obwodzie, robili miejsce na akcję wejściową pod kosz lub, przy niedogodnej pozycji rzutowej, odgrywali do Hajnsza, który niepilnowany zdobywał pod koszem ważne punkty. Efektem tego było stopnienie przewagi Startu i zakończenie odsłony wynikiem 56:51.

Ostatnia odsłona zaczęła się szczęśliwie dla Krosna. Ważne punkty, z rzutów osobistych, zdobył Adrian Mroczek-Truskowski, który nie odzyskał 100% formy po kontuzji (tylko 20% skuteczności za 2 punkty w tym spotkaniu i 3 próby za 3 punkty). Lublin prowadził już tylko 1 punktem. Za 5 przewinień musiał opuścić boisko Tomasz Deja (7 zbiórek, w tym 3 w ataku). Po kilku minutach, z powodu 5 przewinień, musiał usiąść na ławce także Przemysław Hajnsz. Na boisko za Hajnsza wszedł Łukasz Puścizna – zawodnik o największej skuteczności rzutów za 3 punkty. Krośnianie zmienili taktykę i zaczęli oddawać rzuty z dystansu i półdystansu (Puścizna w całym meczu oddał tylko 1 celny rzut zza linii 6,25 na 6 oddanych). Przy braku „zbiórki” Start, na 2 minuty przed końcem, odskoczył na 4 oczka. W tym momencie górę wzięły emocje. Dariusz Oczkowicz zszedł z boiska za 5 fauli. Obie drużyny miały po 5 przewinień i każdy faul powodował oddawanie rzutów osobistych. Niestety, drużyna z Krosna, nie potrafiła tej niedogodnej sytuacji wykorzystać. Przerywając grę lekkimi faulami tak, aby przeciwnik oddał rzuty osobiste, i wyprowadzać szybki atak, aby niwelować wynik rzutami za 2 i 3 punkty - pozwolili rozgrywać piłkę Startowi, który grał „na czas”. Krośnianie obudzili się dopiero na 35 sekund przed końcem meczu, jak przegrywali 8 oczkami. Sędzia odgwizdał dla Krosna „przewinienie umyślne” (2 rzuty osobiste i piłka rozpoczynana z boku przez przeciwnika). Był to, przysłowiowy, gwóźdź do trumny dla Krosna, które ostatecznie przegrało 72-78.

Delikatesy Centrum PBS Bank MOSiR Krosno - Olimp Start Lublin 72:78 (14:17, 17:25, 20:14, 21:22)

MOSiR: D. Oczkowicz 19 (2x3), M. Ecka 10, P. Hajnsz 10, B. Bal 8 (2x3), T. Deja 7, A. Mroczek-Truskowski 7, G. Sołtysiak 4, Ł. Puścizna 3 (1x3), G. Ożóg 2, M. Piątek 2, K. Michalski 0.

Olimp: Ł. Kwiatkowski 19, Ł. Jagoda 16 (2x3), T. Celej 15 (3x3), T. Prostak 11 (2x3), P. Kowalski 10, A. Bidyński 7, A. Myśliwiec 0.