KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Bell-Boeing V-22 Osprey nad Krosnem [FOTO]

Bell-Boeing V-22 Osprey nad Krosnem [FOTO] Fot. Bartosz Kolanko / EPKR Spotters

W środę (22.04) około godziny 13:00 nad Krosnem latał amerykański Boeing Bell V-22 Osprey - wielozadaniowy samolot wykorzystywany do misji specjalnych. Maszyna wylądowała na krośnieńskim lotnisku.

REKLAMA


Obecność na polskim niebie wielozadaniowego samolotu pionowego startu i lądowania VTOL Amerykańskich Sił Powietrznych to część zaplanowanego polsko-amerykańskiego szkolenia dla jednostek wojsk specjalnych.Szkolenie na terenie Polski rozpoczęło się w minioną sobotę (18.04) w rejonie Warszawy. Ćwiczenia odbywać się będą w wielu częściach terytorium RP. Obecność amerykańskich wojsk to element zaplanowanego na 2015 rok programu ćwiczeń z partnerem w NATO. Jak poinformował ppłk Artur Goławski, rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, polskie wojsko intensywnie współpracuje z Amerykanami.

Osprey nad Krosnem pojawił się w środę, 22 kwietnia, około godziny 13:00. Przyleciał z wojskowego lotniska w Radomiu. Dwukrotnie lądował na płycie krośnieńskiego lotniska. W ciągu ostatnich dwóch dni na podkarpackim niebie widziany był już parokrotnie.Pavlo EPKR

Boeing Bell V-22 Osprey jest pierwszym produkowanym seryjnie samolotem z obracanym układem napędowym z wirnikami o średnicy 12 metrów umocowanymi wraz z silnikami i układami przeniesienia napędu w gondolach na końcówkach skrzydeł. Samolot ten startuje i ląduje jak śmigłowiec, kiedy gondole z silnikami ustawione są pionowo (wirniki w pozycji poziomej). Po starcie gondole obracają się i po 12 sekundach zatrzymują w pozycji do lotu poziomego. Osprey może też startować podobnie jak samolot krótkiego startu i lądowania STOL po obróceniu gondoli napędowych o kąt 45 stopni. Dla zmniejszenia miejsca zajmowanego przez samolot można złożyć jego skrzydła i wirniki, co zajmuje od 90 do 120 sekund.

Głównym użytkownikiem samolotów V-22 Osprey jest Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych.
 
Maszyna waży 27 ton, osiąga prędkość maksymalną 509 km/h, a jej prędkość wznoszenia to 707 m/min. Na swoim pokładzie jest w stanie pomieścić 24 osoby.

mg
Fot. Bartosz Kolanko / EPKR Spotters

 

  • autor: mg

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?