KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

11 maja rusza 45. Bieszczadzki Wyścig Górski

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. Agnieszka Wołkowicz

45. Bieszczadzki Wyścig Górski rozpocznie sezon 2019 Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski Polskiego Związku Motorowego. Tegoroczna edycja GSMP liczyć będzie 16. Rund, rozgrywanych podczas 8. wyścigowych weekendów.

REKLAMA


Bieszczadzkie Wyścigi Górskie mają 40-letnią historię. W pierwszej edycji zwyciężyła późniejsza legenda polskiego sportu samochodowego, Marian Bublewicz. Licząca 4688 metrów trasa Zaluż - Wujskie - Tyrawa Wołoska w Górach Słonnych, jako jedna z dwóch w Polsce umożliwia ściganie się zarówno tzw. samochodów "z dachem" jak i wyścigowych bolidów.

Ze względu na jej walory organizator Automobilklub Małopolski Krosno może organizować tu nie tylko krajowy czempionat, ale także zawody międzynarodowe FIA – Światowej Federacji Samochodowej: FIA IHCC (FIA Międzynarodowy Puchar w Wyścigach Górskich) i FIA EHC (FIA Mistrzostwa Europy Strefy Centralnej w Wyścigach Górskich).

Od ponad 10 lat Bieszczadzki Wyścig Górski jest także eliminacją Mistrzostw Słowacji (MSR). Częścią wyścigu będą także zmagania samochodów historycznych, zarówno w mistrzostwach krajowych  jak i międzynarodowych. Po raz kolejny więc podczas  Bieszczadzkiego  Wyścigu Górskiego przeprowadzanych będzie aż 7 klasyfikacji: FIA IHCC, FIA CEZ, FIA CEZ Historic, GSMP, GSMP Historyczne, MSR, MSR Historyczne.

Zapewnia to sporą, przekraczającą dziewięćdziesiąt zgłoszeń frekwencję kierowców, różnorodność startujących pojazdów jest ogromną atrakcją dla tysięcy kibiców obserwujących wyścigi.

45. Bieszczadzki Wyścig Górski rozpocznie się w piątek, 10 maja organizowanym na Rynku w Sanoku Międzynarodowym Bieszczadzkim Piknikiem Motoryzacyjnym. Jedną z atrakcji dla kibiców będzie możliwość obserwowania badania kontrolnego zgłoszonych do startu samochodów.

Na Rynku staną zabytkowe samochody, w tym kolekcja zabytkowych autobusów AUTOSAN. Zaplanowano miedzynarodową konferencję poświęcona bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

O godz. 17:30 na scenie wystąpią mażoretki z grupy Avanti, a o godz. 18:30 zagra zespół Yellow Horse. Tego samego dnia o godz. 19.30 - przez centrum miasta przejdzie parada zawodników, którzy wraz z zespołami uczestniczyć będą w uroczystej paradzie i oficjalnym otwarciu zawodów.

- Cieszymy się, że po raz kolejny bieszczadzkie wyścigi górskie są eliminacjami nie tylko w polskich i słowackich klasyfikacjach, ale tez międzynarodowych. To ogromne wyróżnienie ze strony FIA, ale też docenienie naszego profesjonalizmu i zaangażowania ponad 300 osób, które uczestniczą w przygotowaniach i realizacji wyścigów. Pragnę podziękować za współpracę samorządom Podkarpacia, z którymi od lat współpracujemy, automobilklubom z całej Polski, które wspierają nas przy tym bardzo trudnym przedsięwzięciu, wszystkim służbom  oraz mediom promującym i relacjonującym zawody - mówi Robert Szelc, prezes Automobilklubu Małopolskiego Krosno, szef Komitetu Organizacyjnego 45. Bieszczadzkiego Wyścigu Górskiego.

- Staramy się, żeby nasze wyścigi były z roku na rok coraz bardziej atrakcyjne dla kibiców, stąd też weekendowy rodzinny Piknik Motoryzacyjny w Sanoku i Wujskiem oraz tegoroczna nowość: Virtual Hill Climb Cup, cykl zawodów na symulatorach, podczas których kibice będą mogli spróbować swoich siła na realnie odwzorowanych trasach wyścigów górskich. Szczegóły znajdziecie na naszej stronie internetowej www.automalop.pl oraz www.zaluz.cba.pl - dodaje Robert Szelc.

PROGRAM:

11 maja (sobota):
- 9:00 Podjazd treningowy,
- 11:00 Podjazd treningowy,
- 13:30 Podjazd Wyścigowy 1 GSMP ( 1 Runda) i MSR, trening FIA IHCC, FIA CEZ,
- 15:30 Podjazd Wyścigowy 2 GSMP ( 1 Runda) i MSR, trening FIA IHCC, FIA CEZ.

12 maja (niedziela):
- 8:30 Podjazd treningowy dla wszystkich klasyfikacji,
- 10:30 Podjazd treningowy dla wszystkich klasyfikacji,
- 13:00 Podjazd wyścigowy 1 dla wszystkich klasyfikacji,
- 15:00 Podjazd wyścigowy 2  dla wszystkich klasyfikacji,
- ok. 45 minut po zakończeniu podjazdu: uroczystość wręczania nagród (okolica startu).

mf, red.
Fot. Agnieszka Wołkowicz

  • autor: mf, red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?