KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

18. Wyścig Górski PRZĄDKI - VALVOLINE [PROGRAM]

18. Wyścig Górski PRZĄDKI - VALVOLINE [PROGRAM] Fot. Agnieszka Wołkowicz, Agencja UMA Małopolska

Rozgrywający się w dniach 17 - 19 września 18. Wyścig Górski PRZĄDKI - VALVOLINE będzie finałowymi rundami Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski i Mistrzostw Słowacji. Układ tabel po dotychczasowych rundach GSMP wskazuje, że to właśnie podczas startów w Korczynie rozstrzygnąć się mogą tytuły mistrzowskie, zarówno w klasyfikacji generalnej cyklu, jak i w poszczególnych klasach.

REKLAMA


Organizatorzy zawodów wraz z podkarpackimi samorządowcami mają szersze plany; podczas zorganizowanej w Korczynie konferencji prasowej, prezes Automobilklubu Małopolskiego Krosno - Robert Szelc poinformował o rozpoczętych staraniach przeniesienia "polskiej" rundy FIA IHC - Międzynarodowego Pucharu FIA w Wyścigach Górskich właśnie do Krosna i Korczyny.

Podczas tegorocznego wyścigu, który ma status zawodów kandydackich FIA, obserwatorzy federacji ocenią możliwości organizacyjne zawodów, jak i infrastrukturę konieczną do rozgrywania wyścigów, w których startują zarówno samochody z nadwoziem zamkniętym, jak i bolidy z nadwoziem otwartym.

Trzeba przypomnieć, że już w zeszłym roku licząca 4540 metrów trasa Korczyna - Czarnorzeki została przystosowana do startu bolidów. We wspólnych planach automobilklubu i samorządowców znalazła się modernizacja trasy i montaż specjalnych energochłonnych barier. Rozwojowi zawodów na pewno służy dobra współpraca automobilklubu z samorządami, widzącymi wymierne korzyści promocyjne i gospodarcze z przyjazdu tysięcy kibiców, zawodników i ich ekip. Patronat Honorowy nad wyścigiem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego, Władysław Ortyl.

- Po raz 18 - ty współpraca z organizatorami układa się bardzo dobrze. Dla tego dużego przedsięwzięcia logistycznego i organizacyjnego, udostępniamy nasz Rynek, okoliczne ulice i niezbędne pomieszczenia. Międzynarodowe zawody to bardzo duża promocja nie tylko naszej gminy, ale i całego Podkarpacia. Będziemy więc wraz z naszymi partnerami - automobilklubem i samorządami wszystkich szczebli m.in. modernizować trasę, również pod kątem bezpieczeństwa kierowców i widzów - gości naszych mieszkańców i przedsiębiorców - powiedział Jan Zych, wójt Gminy Korczyna

18 Wyścig Górski PRZĄDKI - VALVOLINE rozpocznie się w piątek 17 września w Krośnie. Piątkowy program imprezy jest wyjątkowo bogaty, zarówno kibice wyścigów jak i miłośnicy motoryzacji znajdą coś dla siebie; od możliwości obejrzenia startujących w zawodach aut, poprzez pokaz samochodów zabytkowych po popołudniową prezentację kierowców i ich teamów i koncert zespołu Poparzeni Kawą Trzy.

Rynek Krosno:

- 10:30 - 17.00: badanie techniczne samochodów wyścigowych,

- 10:30 - 17.00: prezentacja Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie oraz Zespołu Szkół Mechanicznych, zabawa na symulatorach jazdy, badania wydolnościowe i inne,

- 10:30: prezentacja samochodów historycznych,

- 12:00 - 16.00: prezentacje i degustacje kulinarne w ramach projektu "Polska Smakuje w Naszych Regionach" (Rynek - Krosno) - Stowarzyszenie Polska Ekologia,

- 12:00 - 14.00: szkolenie "Nowoczesne płyny eksploatacyjne samochodów hybrydowych" oraz "Zasady bezpieczeństwa podczas rozgrywania wyścigu samochodowego" (aula KPU - Krosno, ul. Kazimierza Wielkiego) - wstęp wolny,

- 16:00: II Konferencja prasowa 18. Wyścigu Górskiego PRZĄDKI - VALVOLINE (aula KPU - Krosno, ul. Kazimierza Wielkiego) - wstęp wolny,

- 17:45: oficjalne otwarcie zawodów i prezentacja zawodników, startujących w ramach Mistrzostw Polski i Mistrzostw Słowacji (Rynek - Krosno)

- 18:00: koncert zespołu "POPARZENI KAWĄ TRZY" (Rynek - Krosno).

- Wspólnie staramy się, żeby ten wyścig zyskał wyższą rangę, więc samorząd pomaga jak może w jego organizacji. Naszym partnerem jest Gmina Korczyna, z którą współpracujemy przy wielu przedsięwzięciach, także komunalnych. Na pewno sport przynosi nam wymierne efekty marketingowe; miasto podejmuje takie działania także z innymi dyscyplinami, również w sportach motorowych. To przekłada się na dobry wizerunek miasta i regionu. Miejscem naszej współpracy z Automobilklubem Małopolskim Krosno jest nie tylko Rynek, ale także m.in. zarządzane przez miasto lotnisko, gdzie odbywa się wiele imprez samochodowych. Takie wspólne działania sportowe i artystyczne przynoszą także zyski działającym w Krośnie przedsiębiorcom, choćby z dynamicznie rozwijającej się branży gastronomicznej czy hotelowej. Zapraszam do Krosna także w sobotę wieczorem (18.09), kiedy to w ramach organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego i nasz samorząd Dni Funduszy Europejskich o godz. 21.00 na krośnieńskim lotnisku obejrzeć będzie można unikatowy nocny pokaz 100 dronów! - powiedział Piotr Przytocki, prezydent Krosna.

Nowym partnerem Wyścigów Górskich Prządki jest Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie. Jej absolwentem jest m.in. kierowca wyścigowy Karol Krupa (Automobilklub Małopolski Krosno) z BorgWarner Polish Racing Team, reprezentant Polski w wyścigach górskich. Związana także ze sportem uczelnia (ma swoje drużyny siatkarskie, w jej barwach startowali kierowcy w wyścigach górskich, studenci kierunków technicznych regularnie startują w zawodach oszczędności paliwa) nie tylko udostępnia na potrzeby wyścigu pomieszczenia w Krośnie, studenci będą także wolontariuszami dbającymi o bezpieczeństwo zawodów i pomagający kibicom i zawodnikom. Szczególnie przydadzą się tu studenci kierunków językowych.

W sobotę, 18 września wyścigowa kawalkada przenosi się do Korczyny:

- 6:30 - 20.00: zamknięcie drogi (Korczyna Rynek - Węglówka),
- 9:00 Start do I podjazdu treningowego,
- 11:00 Start do I podjazdu treningowego,
- 13:00 Start do I podjazdu wyścigowego,
- 15:30 Start do II podjazdu wyścigowego.

Przez cały wyścig kibicom i zawodnikom towarzyszyć (po raz kolejny) będzie Stowarzyszenie Polska Ekologia, które w ramach projektu "Polska Smakuje w Naszych Regionach" promować będzie ekologiczną żywność i potrawy przygotowywane z produktów pochodzących z podkarpackich upraw i  hodowli. Degustacje na pewno zadowolą koneserów smacznego, zdrowego jedzenia.

19 września 2021 (niedziela) - Korczyna:

- 6:30 - 20.00: zamknięcie drogi (Korczyna Rynek - Węglówka),
- 8.30: start do I podjazdu treningowego,
- 10:30: start do II podjazdu treningowego,
- 13:00: start do I podjazdu wyścigowego,
- 15:00: start do II podjazdu wyścigowego.

45 min. po zakończeniu II podjazdu wyścigowego, około godz. 17.00 zaplanowano ceremonię wręczenia nagród.

O godzinie 17:45 zaplanowano trzecią konferencję prasową - ze zwycięzcami zawodów i zdobywcami tytułów MISTRZÓW POLSKI GSMP 2021.

Tytularnym partnerem wyścigu po raz kolejny jest marka Valvoline, towarzysząca sportom motorowym od 150 lat. Warto przypomnieć, że to właśnie Valvoline w 1965 roku, jako pierwsza firma na świecie, wprowadziła na rynek wysokowydajny olej do silników wyścigowych.

Fot. Agnieszka Wołkowicz, Agencja UMA Małopolska

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?