Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Po raz XII balony na niebie

Co rok podczas majowego weekendu krośnieńskie niebo wypełniają kolorowe balony. I tak stało się również i teraz. Po raz XII nad naszym miastem pojawiły się załogi balonowe. W piątkowy wieczór (29 kwietnia br.) na krośnieńskim rynku oficjalne rozpoczęły się XII Górskie Zawody Balonowe o Puchar Redaktora Naczelnego Magazynu Lotniczego „Skrzydlata Polska”. Przywitania zebranych gości i uczestników dokonał rzecznik prasowy zawodów – Zygmunt Jerzyk.

REKLAMAOficjalnego otwarcia zawodów balonowych ogłosił Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki podczas inauguracji na krośnieńskim rynku.

alt
Inauguracja zawodów balonowych na krośnieńskim Rynku

- Witam bardzo serdecznie i ciepło na rynku w siedmiowiecznym królewskim mieście Krośnie. Witam wszystkich gości z kraju i zagranicy, którzy zjechali na kolejne XII Zawody Balonowe i myślę że będziecie Państwo pełni pozytywnych wrażeń z pobytu i lotów nad Krosnem i okolicami. Te piękne miejsca są zamieszkałe przez ludzi,  którzy czekają na was i będą z przyjemnością was witać nad swoimi domami – powiedział Prezydent Przytocki.


Foto: Sławomir Frankiewicz

Przypomnijmy iż pierwsze zawody balonowe odbyły się dnia 20 maja 2000 roku z inicjatywy Bogusławy Nykiel- Ostrowskiej oraz Adama Kuszewskiego. Mimo odejścia do wieczności pani Bogusławy, dzięki przyjaciołom oraz Fundacji „Otwartych Serc” imienia Bogusławy Nykiel- Ostrowskiej, możemy uczestniczyć w XII Górskich Zawodach Balonowych.

alt
Lot poranny - 30.04.2011

Idea i zapał pozostał w ludziach którzy towarzyszyli pani Bogusławie. Powołana została Fundacja Otwartych Serc, która zajmuje się niesieniem pomocy ludziom pokrzywdzonym, dotkniętym chorobą nowotworową. To co zapoczątkowano nie umarło do dnia dzisiejszego. Dzięki pasji i dużemu zaangażowaniu wielu ludzi może odbyć się kolejna edycja zawodów balonowych.

Obecnie jest to jedna z największych i najbardziej popularnych imprez w południowej Polsce, która zwiększa swoją popularność z każdym rokiem. Wysoki poziom sportowy zawodów balonowych wykreował prestiż miasta, a także tradycję. Krosno stało się jednym z głównych ośrodków sportów balonowych w naszym kraju.

alt
Lot poranny - 30.04.2011

Podczas otwarcia XII Górskich Zawodów Balonowych na krośnieńskim rynku swoją obecnością również zaszczycił zawodników i przybyłych gości wiceprezydent Krosna, Pan Bronisław Baran. Nie zabrakło obecności także Prezesa Fundacji Otwartych Serc, Tadeusza Milanowskiego, Grażyny Więcek – wiceprezes FOS, Redaktor Senior czasopisma „Skrzydlata Polska Henryka Kucharskiego, dyrektora Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza – Doroty Cząstki, wiceprzewodniczącego Sejmiku Samorządu Województwa Podkarpackiego Dariusza Sobieraja, a także kapelana zawodów - ojca franciszkanina, Tadeusza Pobiedzińskiego.

Na oficjalne otwarcie przybyła również Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomicz, która przywitała zebranych tymi słowami: - Gorąco i serdecznie witam wszystkich krośnian i serdecznie pozdrawiam. Pozdrawiam wszystkich gości, którzy przyjechali spędzić długi majowy weekend w pięknym mieście Krośnie i jego okolicach. Życzę wszystkim Państwu udanej zabawy, miłego odpoczynku, a zawodnikom udanych lotów. Wszystkiego dobrego.

 

alt
Lot poranny - 30.04.2011

Podczas majowego pikniku Krosno przywita również specjalnych gości, będą nimi Dominika Gawęda i Paweł Rurak, liderzy zespołu Blue Cafe.

W zawodach swoje uczestnictwo potwierdzili oprócz Polaków również reprezentanci Litwy i Węgier, znani nie tylko w Krośnie, ale również w świecie baloniarskim. Zygmunt Jerzyk, bardzo ciepło witał stałych uczestników turnieju.

Zawodnicy XII Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie
1. Mateusz RĘKAS - Polska
2. Jacek BOGDAŃSKi - Polska
3. Beata CHOMA - Polska
4. Paweł SOBÓL - Polska
5. Luksaite GIEDRE - Litwa
6. Jerzy PYZA - Polska
7. Witold WALAWSKI - Polska
8. Ivars GRINBERGS - Łotwa
9. Adam JASKÓLSKI - Polska
10. Mirosław RĘKAS Polska
11. Jacek BARSKI - Polska
12. Zbigniew JAGODZIK -Polska
13. János KONECSNI - Węgry
14. Péter NAGY - Węgry
15. Robert HELAK - Polska
16. Dariusz ZARZYCKI - Polska
17. Arkadiusz WIŚNIEWSKI - Polska
18. Zbigniew MELLER - Polska
19. Ewelina HELAK - Polska
20. Arkadiusz IWAŃSKI - Polska
21. Bartosz Nowakowski - Polska

W FIESCIE balonowej uczestniczą gościnnie dwa balony, a są nimi: DAEWOO i SPHINKS.

W skład personelu XII Górskich Zawodów Balonowych wchodzą:
Dyrektor organizacyjny - Zygmunt Jerzyk
Dyrektor koordynujący - Grażyna Więcek
Dyrektor sportowy - Jerzy Borowski
Asystent - Krzysztof Pewiński
Inspektor ds. bezpieczeństwa -  Ryszard Kurowski
Meteo - Elżbieta Agaciak, Izabela Zabłocka

Skład Jury:
Przewodniczący - Waldemar Wilk
Członkowie - Andrzej Konstanczuk i Adam Kolendowski
Sędzia - Piotr Wasilewski
Gazmajster - Andrzej Kolendowski
Logery - Tomasz Łubgan, Marcin Łubgan i  Marcin Borowicz
Tłumacz - Monika Ginalska

Co napotka zawodników?
Groźnym przeciwnikiem dla rozegrania konkurencji jest wiatr. To on czasem dyktuje warunki. Klimat i ukształtowanie terenu, w którym przyjdzie zmierzyć się zawodnikom nie należy do łatwych, tutaj liczy się duże doświadczenie i jeszcze większe umiejętności, jakie zapewne będą prezentować startujące załogi.

alt
Lot poranny - 30.04.2011

Balony kiedyś i teraz
W ostatnich latach sporty balonowe przeżywają ogromny rozkwit. Majestatyczna potęga balonów czyni je źródłem niezapomnianych doznań. Człowiek od niepamiętnych czasów starał się posiąść sztukę latania lub zbadać jej tajniki. Pod koniec XVIII wieku skonstruowano pierwszy balon ogrzany powietrzem, który wyniósł człowieka w przestrzeń. Od tego czasu użytkownicy balonu mają możliwość przeżywać swoje pasje. Podziwiać świat magii i romantyzmu. Doznają niezapomnianych wrażeń, wrażeń w postaci nieba i pięknych widoków ziemi. Piękno łączą z profesjonalizmem, jakie wymagane jest od pilotów balonowych.

Pilotom balonowych mało było wrażeń i postanowili sprawdzić się w rywalizacjach sportowych. Od lat 70. organizowane są na świecie rożne zawody rangi Mistrzostw Świata, Europy i Kraju.

Mateusz Głód
Foto:
Sławomir Frankiewicz, Nikodem Ginalski

 • autor: Mateusz Głód

12 komentarzy

 • 666

  Dziękuję za odpowiedź :) Jeśli ktoś jeszcze może to proszę napisać, gdzie odbywają się te konferencje - przedstartowe???? i czy można na nich uczestniczyć???

  Zgłoś nadużycie 666 poniedziałek, 02, maj 2011 18:15 Link do komentarza
 • ignaś

  Z przykrością muszę przyznać rację komentatorowi "lewym okiem" Pamiętam edycja jeszcze przed 2005 rokiem... zupełnie inaczej wyglądało wszytko, lepsza organizacja, ludzie wiedzieli co to jest za impreza i do kogo skierowana... teraz nikt nie zwraca już uwagi że mamy w Krośnie Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe, a już na pewno nie Ci co są od 13 do 25 lat... Tekst "idziemy na balony" = idziemy się napić. Dlaczego nie ma pogody? bo w Krośnie nigdy nie ma pogody jak jest wesołe miasteczko..., a na lotnisku właśnie stoją karuzele...
  Jest tyle różnych terminów gdzie pogoda jest wręcz idealna i pewna... Niech sobie ten piknik tam zostanie, ale balony przenieście na inny czas.

  Zgłoś nadużycie ignaś poniedziałek, 02, maj 2011 13:28 Link do komentarza
 • lewym okiem

  Czas najwyższy przenieść GZB na bardziej korzystny pod względem warunków meteo termin.Kiedyś GZB trwały dłużej niż trzy dni. Dokąd organizatorem były Fundacja , Aeroklub i Skrzydlata Polska pogoda była o wiele bardziej łaskawa- można to sprawdzić oglądając filmiki na YouTube chociażby capricornus13 gdzie znajdują się filmy z GZB od początku ich organizacowania. Dziwnym trafem i zbiegiem okoliczności od czasu kiedy do organizatorów dołączyło RCKP pogoda jest podła. Na pochwałę w tym roku zasługuje jedynie pokaz "szarży ułańskiej" . Imprezy organizowane przez RCKP były na dennym poziomie i oczywiście na wyróżnienie zasługują jak zwykle bezradne służby porządkowe. Nie reagowały zupełnie na to co działo się tuż za ogrodzeniem, bijąca się pijana młodzież (12-14 lat) mogła się nawet pozabijać a panów policjantów to nie interesowało.

  Zgłoś nadużycie lewym okiem poniedziałek, 02, maj 2011 12:09 Link do komentarza
 • sruhtu

  Pogoda w tym roku nie dopisała niestety, oby za rok było lepiej ;)
  Ale za to na lotnisku coraz lepiej :)

  Zgłoś nadużycie sruhtu niedziela, 01, maj 2011 22:57 Link do komentarza
 • Baloniarz

  Odpowiadając na pytanie dla 666 "Orientuje się ktoś gdzie będą się odbywać kolejne starty konkurencji balonowych jak dopisze pogoda - chodzi mi o te niedzielne i poniedziałkowe??? Bo impreza taka huczna ale o tym to nie napiszą :( " - otóż nie można stwierdzić skąd wystartują załogi balonowe i czy wystartują bo wszytko jest uzależnione od warunków biometeo a szczególnie głównie od wiatru. Trudno ustalić takie kwestie. W dniu dzisiejszym poranny lot planowany na godzinę 6:00 nie odbył się właśnie z takich przyczyn. Konkurencje i start planowany jest podczas odprawy jaka jest tuż przed planowanym lotem.
  Do komentatora "człowiek" odpowiadając na pytanie " czy dzisiaj o 18 , będą w końcu balony?" - jeżeli pogoda i warunki pozwolą to tak :) Proszę pamiętać że to jest konkurencja sportowa i bezpieczeństwo jest najważniejsze.

  Zgłoś nadużycie Baloniarz niedziela, 01, maj 2011 16:11 Link do komentarza
 • czlowiek

  czy dzisiaj o 18 , będą w końcu balony?

  Zgłoś nadużycie czlowiek niedziela, 01, maj 2011 16:07 Link do komentarza
 • rejonowe centrum z pogranicza kultury

  NAjwyższy czas aby rozgraniczyć te dwie imprezy. GZB dla tych , których interesuje ta dyscyplina sportu lotniczego.Dla pozostałych - miłośników chlania do nieprzytomności,wielbicieli utworów łubu-dubu,oj diridi dana i tym podobnych badziewi niech RCKP organizuje imprezy w swoim ogromnym budynku, na stadionie MOSIR lub Karpat. Tam będa mieli zdecydowanie bliżej do swych siedzib i być może w przypadku tamtych lokalizacji tzw.służby porządkowe wykarzą się większą kompetencją.
  A tak wogóle to jak ma się zakaz sprzedaży wyrobów alkoholowych nieletnim do tego co się wyprawia na lotnisku?

  Zgłoś nadużycie rejonowe centrum z pogranicza kultury niedziela, 01, maj 2011 11:40 Link do komentarza
 • Czaja_Były_MIlicjaNT

  Kolejny rok i ten sam wiejski festyn w postaci Balonów , może by ktoś ruszył mózgiem i zrobił coś nowego , a najlepsze kiedy będzie oddane do użytku LOTNISKO jak to się chwalił i zapewniał przed wyborami nasz czci godny PRZYTOCKI prezydencio ??

  Zgłoś nadużycie Czaja_Były_MIlicjaNT niedziela, 01, maj 2011 02:49 Link do komentarza
 • 666

  Orientuje się ktoś gdzie będą się odbywać kolejne starty konkurencji balonowych jak dopisze pogoda - chodzi mi o te niedzielne i poniedziałkowe??? Bo impreza taka huczna ale o tym to nie napiszą :(

  Tak samo nie ma na żadnej stronie choćby numeru kontaktowego żeby można było zapytać...

  Proszę o informacje

  Zgłoś nadużycie 666 niedziela, 01, maj 2011 00:52 Link do komentarza
 • Jozin

  ...pewnie juz nie wystartują :/

  Zgłoś nadużycie Jozin sobota, 30, kwiecień 2011 21:12 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj