KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Już VI raz „Podziel się życiem”

Serdecznie zapraszamy na VI Konferencje Transplantologiczną, pt. „Podziel się życiem”, która odbędzie się 28 kwietnia o godzinie 13:00 w Sali Historii i Tradycji Aeroklubu Podkarpackiego Krosno-lotnisko.  Sponsorem konferencji jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) Gazownia Jasielska.

REKLAMA


alt
IV Konferencja Transplantologiczna pt. "Podziel się życiem"

Sięgając wstecz, inspiracją do zorganizowania I Konferencji Transplantologicznej, która odbyła się po raz pierwszy w 2008 roku był fakt, iż Podkarpacie jest wstydliwą białą plamą na polskiej mapie dawców organów do przeszczepów. Jako organizatorzy liczyliśmy, że konferencje z udziałem wielkich autorytetów świata medycyny przyczynią się do systematycznej zmiany tego niekorzystnego zjawiska – mówi Grażyna Więcek, v-ce prezes Fundacji Otwartych Serc w Krośnie, organizator konferencji.

altKontynuując pomysł, z powodzeniem udało się zorganizować V edycję Konferencji, w czym pomógł główny sponsor Fundacji - PGNiG Gazownia Jasielska. Konferencje skierowane były przede wszystkim do młodych mieszkańców Krosna i okolic – tłumaczy Grażyna Więcek.  Przez 4. lata działalności, udało się rozdać ponad 3000 oświadczeń woli, przekazać wiedzę na temat przeszczepiania narządów, Ponadto Fundacja aktywnie angażowała się pomagając osobom wymagającym tej formy ratowania życia, w tym ukraińskiego chłopca Nikity, który z sukcesem przeszedł rodzinny przeszczep wątroby.
W tym roku podczas VI Konferencji Transplantologicznej wykłady wygłoszą:

  • Prof. dr hab. n. med. Piotr Małkowski -"Przeszczepianie narządów od żywych dawców".
  • Jan Statuch- "Życie po przeszczepie"
  • Ewa Zawilińska- "Podstawy dawstwa narządów"

alt
IV Konferencja Transplantologiczna pt. "Podziel się życiem"

Poniżej zamieszczamy krótki opis sylwetek wykładowców.

Prof. dr hab. n. med. Piotr Małkowski
Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie, gdzie w 1988 roku obronił pracę doktorską , a w 1996 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego. Tytuł Profesora zwyczajnego, nadany przez Prezydenta RP, uzyskał w 2006 roku. Profesor w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, od 2006 roku Kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Chirurgicznego i Transplantacyjnego WUM. W latach 2000 -2008 był Prodziekanem i Dziekanem WNoZ WUM dwóch kadencji. W grudniu 2010 roku został wybrany na członka Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. Jest współtwórcą Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM oraz współtwórcą i współautorem pierwszych programów autorskich kierunku: ratownictwa medycznego, położnictwa, pielęgniarstwa i zdrowia publicznego. W latach 2002- 2009 był członkiem, a następnie wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Akredytacji Szkolnictwa Medycznego oraz ekspertem Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Jest członkiem Grupy Ekspertów HBV i HCV, a także członkiem Grupy Ekspertów HCC. Opracował standardy leczenia chorych z zakrzepicą żył trzewnych, wprowadził leczenie fibrynolityczne w ostrej zakrzepicy żyły wrotnej, jest również współtwórcą programu przeszczepiania wątroby u dorosłych. Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, Past Prezes; członek International Hepato-Pancreato-Billiary Association; honorowy członek Brazylijskiego Oddziału International Hepato-Pancreato-Billiary Association. Jest organizatorem licznych konferencji naukowych, jednym z współtwórców programu umiejętności: hepatologia. Autor i współautor ponad 220 publikacji, w tym 32 rozdziałów w książkach.

alt
IV Konferencja Transplantologiczna pt. "Podziel się życiem"

Jan Statuch 10 lat po przeszczepie serca ,Sandomierzanin 2008 roku ,współtwórca i realizator programu: „Tak Dla Transplantacji” .
Jest to ogólnopolski program Fundacji Śląskiego Centrum Chrób Serca w Zabrzu, którego głównym zadaniem jest popularyzacja idei transplantacji ratującej życie, pomoc osobom niepełnosprawnym, wsparcie budowy budynku „C” gdzie będzie się mieścić się  centrum  leczenia mukowiscydozy i  przeszczepu płuc.

„Tak Dla Transplantacji”, to hasło które zjednoczyło osoby po przeszczepie, stowarzyszenia, ludzi o wielkich sercach, osoby wrażliwe na ból i cierpienie. Sami walcząc  ze swoimi słabościami potrafią podzielić się radością „drugiego życia” jaką czerpią z pracy zawodowej, aktywności fizycznej, uczestnicząc w  igrzyskach letnich jak i zimowych w kraju i za granicą, strzelectwie sportowym ,kolarstwie.

alt
IV Konferencja Transplantologiczna pt. "Podziel się życiem"

W ramach programu organizowane są imprezy o charakterze sportowymi rekreacyjnym, biegi uliczne i wyprawy rowerowe. Przedstawiciele fundacji wspierają zarówno ogólnokrajowe, jaki lokalne inicjatywy związane z pomocą osobom nie pełnosprawnym, jak pomoc rodzinom, pokrzywdzonym  podczas strasznej  powodzi w Sandomierzu.– Chcemy w ten właśnie sposób uświadomić polskiemu społeczeństwu, że przeszczep narządów nie tylko ratuje ludzkie życie, ale pozwala normalnie funkcjonować w życiu społecznym i zawodowym  jednocześnie spłacając dług za to otrzymane lepsze „drugie życie”. „..Jesteśmy dumni, uczestnicząc w wyjątkowych jubileuszach: w 2010  roku obchodziliśmy 25 -lecie pierwszego udanego przeszczepu serca, a w ubiegłym  roku minęło  45 lat od pierwszej transplantacji nerki …” mówi J. Statuch. Podczas tych kampanii prowadzone są tak że bezpłatne pomiary poziomu cukru, ciśnienia, cholesterolu, udzielane są także porady kardiologiczne.  Przyklejanie serduszek, rozdawanie oświadczeń woli, materiałów promujących zdrowy styl życia są stałym elementem  programu.

Zaangażowanie Jana Statucha w propagowanie idei transplantacji zostało po raz kolejny docenione: -  12września ubiegłego roku, pod czas III Memoriału Agaty Mróz w Dąbrowie Górniczej z rąk Mieczysława Barańskiego, prezesa Fundacji im. Agaty Mróz otrzymał statuetkę „KROPLA  ŻYCIA”. To prestiżowe wyróżnienie, w 2010  roku otrzymali Anna Dymna, Jerzy Owsiak i pośmiertnie Krystyna Bochenek.

Statuetką LODOŁAMACZA SPECJALNEGO 2011 uhonorowany został za „…szczególną wrażliwość społeczną i promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia…”
Zawsze podkreśla ,”….że  nie byłoby realizacji programu Tak Dla Transplantacji bez pomocy tysięcy wrażliwych i życzliwych nam ludzi, firm, sponsorów…”.

Ewa Zawilińska - mgr pielęgniarstwa.

Konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa dla Podkarpacia.Wizytator akredytacyjny Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.Koordynator do spraw transplantacji w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle.
Problemem transplantacji zajmuje się od 5 lat. Córka pacjentki po przeszczepie serca - mama Pani Ewy jest 11 lat po transplantacji serca.

fos

  • autor: fos

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?