KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

To wiatr tutaj decyduje

Sobotni dzień, 28 kwietnia, zawodnicy XIII Górskich Zawodów Balonowych mają już za sobą. W słoneczny poranek, pomimo wahających się warunków atmosferycznych, udało się odbyć pierwszy lot, w którym zorganizowano cztery konkurencje. Nie obeszło się również bez niemiłych niespodzianek.

REKLAMA


alt

Zaplanowany początkowo start miał się odbyć z miejscowości Rymanów (położenie geo. 49°34′N 21°53′E), jednakże warunki atmosferyczne nie pozwoliły zawodnikom wzbić się w niebo. Wiatr, to drugi, a może nawet i pierwszy dyrektor sportowy tego typu zawodów. To od niego uzależnieni są organizatorzy i zawodnicy, których czekają zmagania w powietrzu.

Po dłuższych chwilach wyczekiwania i poszukiwania dogodnego miejsca startu, z Wietrzna (49°36′08″N 21°42′25″E) koło Dukli odleciały kolorowe balony pozostawiając na niebie majestatyczny widok.

alt

W czasie lotu rozegrano cztery konkurencje:

Fly In - Przylot - piloci wybierają własne miejsce startu i starają sie osiągnąć krzyż (cel). Rezultatem jest odległość od znaku do krzyża. Najmniejsza odległość jest najlepsza. Dozwolony jest tylko jeden zrzut markera lub lądowanie punktowane. Lądowanie punktowane musi być zgłoszone przydzielonemu obserwatorowi tak szybko, jak to jest możliwe. Danymi tej konkurencji jest pozycja celu(ów) lub krzyża(y), minimalna i maksymalna odległość od miejsca startu do celu oraz ilość dozwolonych startów.

alt

Hesitation Waltz - Walc - zawodnicy starają się zrzucić marker do najbliższego krzyża (celu). Wynikiem jest odległość od markera do najbliższego krzyża, jeśli jest wyłożony lub celu. Danymi tej  konkurencji są pozycje różnych celów lub krzyży.

Judge Declared Goal - Cel wyznaczony przez sędziego - zawodnicy starają się zrzucić marker jak najbliżej celu. Wynikiem jest odległość od krzyża, jeśli jest wyłożony lub celu. Najmniejsza odległość jest najlepsza. Dane tej konkurencji, to pozycja celu lub krzyża. Ta konkurencja w pierwszym locie odbyła się podwójnie.

alt

Niestety decyzją sędziego nie odbyły się wieczorne loty zaplanowane na godzinę 18:00 z krośnieńskiego lotniska. Bardzo silny wiatr uniemożliwił zawodnikom odbycie konkurencji.

Pomimo niesatysfakcjonującej decyzji, niektórzy piloci nie dali za wygraną. Chcąc urozmaicić pobyt wszystkim zgromadzonym gościom na terenie pikniku balonowego, postanowili dokonać próby, krótkiego przelotu nad płytą lotniska. Z pośród czterech odważnych pilotów, tylko jednemu udało się dopiąć celu.
Tym odważnym i niepokonanym okazał się Bogdański Jacek (MBSonic, nr startowy 2). Walką i wytrwałością, z pomocą załogi i innych kolegów udało się „postawić balon” i pokonać nad ziemią jedynie paręset metrów. Wyczyn Jacka został nagrodzony brawami.

alt

Po pierwszym dniu zawodów, w klasyfikacji generalnej prowadzi Litwin, Rokas Kostuskevicius z wynikiem 3697 pkt. Drugie miejsce zajmuje Adam Jaskólski (CSW Wiedza) otrzymując 3440 pkt. Na trzeciej pozycji z wynikiem 3403 pkt. jest Bartosz Nowakowski (Aeroklub Włocławski).

Zapraszamy do strony wyników wszystkich konkurencji odbywanych w czasie lotów XIII Górskich Zawodów Balonowych.

alt

Trwa największa impreza plenerowa w południowej Polsce. Jeszcze dziś w programie:

  • godz. 16:00 - rowerowe Show Krystiana Herby - aktualnego rekordzisty świata w pokonywaniu rowerem po schodach najwyższych budynków
  • godz. 17:00 - koncert Studia Piosenki Swing
  • godz. 18:00 - konkurencje balonowe (uzależnione od warunków atmosferycznych)
  • godz. 18:00 - koncert zespołu Euroband
  • godz. 18:00 - recital Zbigniewa Maciasa (Piwnica PodCieniami)
  • godz. 19:00 - koncert zespołu Rudi Schuberth i Wały Jagiellońskie
  • godz. 20:30 - GWIAZDA WIECZORU: Robert Rozmus Show
  • godz. 21:30 - nocny pokaz balonów

Serdecznie zapraszamy na krośnieńskie lotnisko !

Mateusz Głód
Foto: Mateusz Głód, Łukasz Jaracz

  • autor:

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?