Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
A+ A A-

Jest drożej, ale ma być taniej

Od lutego 2013 roku płacimy więcej za wodę i ścieki. MPGK wyjaśnia skąd biorą się nowe taryfy i co się na nie składa. Przypomina też, że dzięki tak skalkulowanym cenom oraz środkom z Unii Europejskiej spółka może realizować inwestycje, które po pierwsze są niezbędne, po drugie – pomimo okresowego wzrostu cen, w dłuższej perspektywie, okażą się jednak dla portfeli mieszkańców korzystne. Już ograniczono straty wody na sieci.

 alt

Ustalenie nowych taryf odbywa się na podstawie Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz stosownego rozporządzenia ministra budownictwa. Zapisy te narzucają coroczny wzór wniosku o zatwierdzanie taryf oraz warunki rozliczeń.

Taryfy to zestawienie cen i opłat stawek abonamentowych. Miesięczna opłata zależy więc od ilości pobranej przez klienta wody, odprowadzonych do kanalizacji ścieków oraz miesięcznego abonamentu. Nowa taryfa opłat za wodę i ścieki dla mieszkańców Krosna została zatwierdzona przez Radę Miasta na ostatniej sesji w 2012 roku. Uchwałą była podawana pod głosowanie aż dwa razy, o podwyżce przesądził jeden głos: Woda będzie droższa - jeden głos przeważył.

Od pierwszego lutego 2013 roku za metr sześcienny wody zapłacimy 3,46 zł (brutto), natomiast za ścieki 4,40 zł (brutto). W przypadku wody nastąpił wzrost ceny o 5,5% czyli o 0,18 zł/m3, a w przypadku ścieków wzrost wyniósł 5,8% czyli o 0,24 zł/m3.

- Na dotychczasowym poziomie będzie opłata abonamentowa za dokonanie odczytu i rozliczenia oraz utrzymanie w gotowości do świadczenia usług urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych. Opłata ta dla gospodarstw domowych z dwumiesięcznym okresem rozliczeniowym w rozliczeniu prognozowanym wyniesie 10,56 zł/mc (brutto) – wyjaśnia Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego - MPGK w Krośnie.

Przykład: Gospodarstwo domowe korzystające z usług dostawy wody i odbioru ścieków, składające się z 4 osób i zużywające przeciętnie 3m3 wody (na osobę/miesiąc) zapłaci rachunek za 1-miesiąc wyższy o 4,92 zł, tj. o 4,9% więcej niż płaci obecnie. Jest to wzrost o 1,23 zł/na osobę w skali miesiąca.

alt

Taryfy kalkulowane są tak, by pokryły koszty wszystkich niezbędnych inwestycji w zakresie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy oraz ujęcia i uzdatnienia wody, koszty eksploatacji sieci wodociągowych i kanalizacyjnych oraz koszty oczyszczalni ścieków. Niezbędne są też kosztowne remonty wysłużonej infrastruktury, ich zaniechanie zwykle kończy się awariami, których nikt nie lubi  - dla przedsiębiorstwa oznaczają większe straty, a dla odbiorców dokuczliwy brak wody w kranie.

Wbrew obiegowej opinii marża przedsiębiorstwa stanowi najmniejszą grupę kosztów dla odbiorców. Wynosi ona 1 % w taryfie na wodę. Taryfa na ścieki została skalkulowana bez zysku. A to oznacza, że spółka prowadzi działalność wodociągowo-kanalizacyjną  praktycznie non profit.

Mimo podwyżek, w porównaniu z innymi miastami Podkarpacia, stawki za wodę i ścieki w Krośnie należą i tak do jednych z najniższych. - Aby porównywać ceny należy mieć pełną wiedzę na temat poziomu inwestycji realizowanych przez poszczególne firmy, a także np. źródła poboru wody – podkreśla Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego - MPGK w Krośnie. - Chociaż woda w naszych kranach wygląda podobnie jak dwadzieścia lat temu, a spłuczki w mieszkaniach działają w sposób niezmienny od dziesięcioleci, dzisiejszy Zakład Wodociągów i Kanalizacji z tym sprzed dekady dzieli przepaść: jakościowa, technologiczna czy ekologiczna. Spółka nieustanie podejmuje działania, aby sprostać wymogom norm krajowych i unijnych i dogonić europejskie standardy.

System wodociągowo–kanalizacyjny w Krośnie to z jednej strony sieć połączonych ze sobą trzech ujęć wody (w Sieniawie, Iskrzyni i Szczepańcowej), sieci wodociągowych, pompowni i urządzeń dostarczających wodę do naszych mieszkań, urzędów, zakładów pracy, szkół, itp. Z drugiej strony są sieci kanalizacyjne, kolektory, przepompownie oraz oczyszczalnia ścieków odbierająca i oczyszczająca ścieki.

alt

Ich niezawodne funkcjonowanie wymaga nakładów finansowych m.in. na zakup energii elektrycznej zużywanej do zapewnienia ciągłości procesów technologicznych w zakładzie, na materiały i  armaturę wodno-kanalizacyjną, chemikalia wykorzystywane do uzdatniania wody i do oczyszczenia ścieków, nakładów na naprawy, konserwacje i remonty oraz wynagrodzenia. Potrzebne jest również laboratorium ze specjalistycznym sprzętem i wykwalifikowanym personelem, który systematycznie bada jakość produkowanej wody, aby mieszkańcy mieli pewność, że woda, która leci z kranów, nadaje się do picia.

Czy opłaty za wodę i odprowadzenie ścieków mogą być niższe?  - Dokładamy wszelkich starań, aby obciążenia dla mieszkańców były jak najmniejsze przy założeniu jednak, że zapewnione musi być bezpieczeństwo i niezawodność świadczonych usług – mówi Janusz Fic.

Aby koszty funkcjonowania zakładu w jak najmniejszym stopniu przekładały się na ceny wody, wprowadzono szereg oszczędności, w tym redukcję zatrudnienia. W ostatnich latach ponadto znacznie ograniczono straty wody na liniach przesyłowych. Stały monitoring przekłada się na szybszą reakcję w sytuacji zdarzeń awaryjnych i maksymalne skrócenie czasu usuwania awarii. Spółka dba też o zmniejszenie zużycia energii elektrycznej: w poszczególnych obiektach ZWK zamontowano nowoczesne energooszczędne urządzenia, na oczyszczalni ścieków ponad 75% potrzebnej energii pochodzi z nowo wybudowanej elektrowni biogazowej.

alt

Z kolei na ujęciu wody w Sieniawie działa mała elektrownia wodna. Ponadto w Spółce powołano Grupę Zakupową, która wspólnie z Gminą Krosno i jej jednostkami budżetowymi z powodzeniem przeprowadziła wspólne postępowanie przetargowe na zakup energii elektrycznej. Szacuje się, że oszczędności z tego tytułu wyniosą średnio 25% w porównaniu do aktualnie obowiązujących taryf. Wspólne postępowania przetargowe są prowadzone na zakup materiałów, towarów i usług niezbędnych do prowadzenia działalności.

MPGK w Krośnie realizuje rekordowe inwestycje w gospodarce wodociągowo-kanalizacyjnej miasta. - Przez ostatnie lata inwestycje w zakresie gospodarki komunalnej w Krośnie były niewystarczające. Dziś dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej te zaległości są intensywnie nadrabiane – zaznacza Janusz Fic. Dodaje, że plan inwestycji wodno-kanalizacyjnych został bardzo ambitnie nakreślony, stanowi jeden z głównych priorytetów działania spółki.

alt

Spółka realizuje projekt „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej miasta Krosna – I etap” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Do końca 2012 roku w ramach realizowanego projektu wydatkowano łącznie ponad 71 mln zł. Zgodnie z harmonogramem realizacji projektu, pozostała kwota do wydatkowania wynosi 44 mln zł.

O realizowanych zadaniach informujemy w portalu KrosnoCity.pl, jedną z aktualnie prowadzonych inwestycji jest modernizacja Zakładu Uzdatniania Wody na Sieniawie: Inwestycja za 34 miliony dla zdrowszej wody. - Rozbudowa  i modernizacja infrastruktury wodno–ściekowej w Krośnie przyczyni się do wzrostu atrakcyjności gospodarczej i inwestycyjnej naszego regionu oraz spowoduje wzrost standardu życia jego mieszkańców. Pozwoli również spełnić wymogi dostosowania infrastruktury do unijnych standardów – zapewnia Janusz Fic. - Niestety prace te wiążą się ze wzrostem kosztów amortyzacji, podatków, kosztów finansowych, a to z kolei ze wzrostem cen. Jednakże w dłuższej perspektywie, pomimo okresowego wzrostu cen, sytuacja jest bardzo korzystna. Modernizacja infrastruktury - a jest ona niezbędna - bez wsparcia unijnego spowodowałaby znacznie większy wzrost cen i tym samym większe obciążenie mieszkańców w dłuższym okresie czasu.

MPGK realizuje także wiele kosztownych inwestycji, które nie są objęte projektem. Dotyczą one głównie przyłączeń nowych odbiorców oraz rozbudowy i modernizacji sieci, zarówno wodociągowej, jak i sanitarnej. W roku 2012 wydano na te cele 1,2 mln zł, a w planie inwestycyjnym na rok 2013 przewidziana jest kwota około 3,3 mln zł.

(mpgk), (red.)

13 komentarzy

 • polak

  Brawo za podwyżki, w Krośnie niedługo pozostaną tylko emeryci bo młodzi nie mają co tu szukać.
  I kto wtedy odkręci kran ???????????

  Zgłoś nadużycie polak wtorek, 19, luty 2013 12:11 Link do komentarza
 • Wdzięczny parafianin

  Dziękujemy za podwyzki. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy pąłcić więcej za wodę i gotowość urządzeń, nawet jak czasem są awarie i nie można sobie kawy zrobić. Niech Bóg Pana prowadzi panie prezydencie i prezesie. Będziemy się modlić za pana do MB Murkowej!

  Zgłoś nadużycie Wdzięczny parafianin wtorek, 19, luty 2013 11:04 Link do komentarza
 • x

  Wiesz 123 "Kryniczanka" już jest... może by tak inaczej nazwać np. sen Fica, uśmiech prezydenta,lapsus radnego, albo zwyczajnie "rurzana" od rury z której jak ktos pisze ledwie kapie.

  Zgłoś nadużycie x poniedziałek, 18, luty 2013 15:36 Link do komentarza
 • krys

  127 zł roczne za co ? . Za wystawienie rachunku ? za gotowość ? Bezczelne zdzierstwo.

  Zgłoś nadużycie krys poniedziałek, 18, luty 2013 14:20 Link do komentarza
 • y

  Jeśli inflacja mała, jeśli waloryzacja rent i emerytur 4%, to dlaczego podwyżki mają być wyższe od tego?
  Albo komuś rozum się zlasował, albo głowa z czymś innym pomyliła.

  Zgłoś nadużycie y poniedziałek, 18, luty 2013 12:52 Link do komentarza
 • x

  Pobieranie dynamicznej zakładki ...... nie powiodło się..
  Tłumaczenie, że jest drożej to taniej, to takie "tere fere kuku".
  Żeby zarabiał ktoś krocie, a jeszcze premie i trzynastki brał to z pustego i Salomon nie naleje.
  Jeśli będziemy oszczędzać wodę, będziemy teoretycznie płacić mniej, ale żeby dostawca wody zarabiał więcej cena wody musi być podnoszona.
  Mniejsze zużycie, mniejsze wpływy, mniejsze wpływy, mniejsze zarobki, mniejsze zarobki.... trzeba poszukać w kieszeniach odbiorców przez podwyżkę wody.
  Może by tak "bezradni " ruszyli "kiepołami" i zamiast akceptować zażądali kalkulacji, restrukturyzacji u dostawców, monopolistów, a nie ciągle "wyciągali te świętokradzką łapę" do kieszeni swoich wyborców- chlebodawców.
  Na następnej radzie posiedzeniu proponuję pootwierać okna i przewietrzyć mózgownice przypleśniałe.

  Zgłoś nadużycie x poniedziałek, 18, luty 2013 12:48 Link do komentarza
 • meg

  " Już ograniczono straty wody na sieci" ??? Chyba zmniejszając ciśnienie wody w kranach u nas tak już jest od 2 tygodni interweniujemy-w MPGK przyjadą sprawdzą coś tak podkręcą a woda z kranu ledwo płynie. dziękuje za takie ograniczenia że pranie w pralce trzeba dwa razy płukać!!
  Dziękuje Radny za podwyżke -Krosno to bogate miasto i można z ludzi ciągnąć kase. Już wiemy że podwyżka wody po to żeby kiedyś było taniej, a podwyżka podatków po to żeby utrzymać CDS

  Zgłoś nadużycie meg poniedziałek, 18, luty 2013 11:12 Link do komentarza

 • Moderator: Komentarz został usunięty. Treść komentarza nie ma nic wspólnego z tematem dyskusji.

  Zgłoś nadużycie niedziela, 17, luty 2013 23:44 Link do komentarza
 • krośnian

  A kto z radnych lub jego rodziny pracuje w Spółkach Miejskich ?

  Zgłoś nadużycie krośnian niedziela, 17, luty 2013 23:20 Link do komentarza
 • zdegustowany

  Prezydent i władze MPGK w Krośnie zaczynają kolejną akcję ogłupiania mieszkańców i usprawiedliwiania się z błędnie podejmowanych decyzji. Modernizacja Zakładu Uzdatniania Wody w Sieniawie jest tego najlepszym przykładem. Prezydent pełniący w tym wypadku funkcję Zgromadzenia Wspólników i Zarząd Holdingu ( ułomnego poniekąd, ponieważ większość spółek komunalnych działa samodzielnie), podjęli decyzję o zainwestowaniu 34 mln. złotych na terenie innej gminy-Rymanów. Decyzja ta dla budżetu miasta Krosna jest wręcz szkodliwa. Gdyby inwestycja była zlokalizowana na terenie m. Krosna - do budżetu miasta mogła corocznie wpływać kwota w wysokości 2% wartości inwestycji, a tak kwota ta ( 680 000 zł) zasili budżet gminy Rymanów. Trudno uwiierzyć, w brak możliwości lokalizacji tej inwestycji na terenie Krosna, w sytuacji gdzie przez miasto płyną dwie rzeki ( Wisłok i Lubatówka). Prawdopodobnie sytuacja taka nie była wcale analizowana przez decydentów.Negatywnych przykładów działania Holdingu jest zresztą więcej. Myślę, że wystarczy tylko zasygnalizować: zatrudnianie radnych i członków ich rodzin, finansowanie sportu i innych przedsięwzięć nie związanych z przedmiotem działalności, kontrowersyjna obsada Rad Nadzorczych spółek komunalnych itp.
  Jestem jednak przekonany, że trwający kryzys zweryfikuje surowo taką beztroską działalność, a w zbliżających się wyborach- wyborcy właściwie ocenią dotychczasowe dokonania władz miasta.

  Zgłoś nadużycie zdegustowany niedziela, 17, luty 2013 19:34 Link do komentarza

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj