Logo
Wydrukuj tę stronę

Urząd oszczędza pieniądze i nie naśnieża stoku w Czarnorzekach

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. www.czarnorzekiski.pl

9 stycznia pisaliśmy o podkarpackich stokach i wyciągach narciarskie. Do tej pory nie ruszył zarządzany przez MOSiR stok narciarski w Czarnorzekach z wyciągiem orczykowym oraz zapleczem gastronomicznym. Pytania w tej kwestii skierowaliśmy do krośnieńskiego urzędu miasta.

REKLAMAStok w Czarnorzekach ma charakter typowo rekreacyjny o długości 460 m przy różnicy poziomów 73 m. Średnie nachylenie stoku wynosi około 13%. Przepustowość wyciągu to 900 osób na godzinę. Na stoku zamontowany jest narciarski wyciąg orczykowy typu Tatrapoma o długości 400 m, który docelowo jest uruchamiany już przy 5 narciarzach. Komfort zjazdu ma zapewniać ratrak.

Stok i wyciąg narciarski funkcjonował do końca sezonu 2018/2019. Niestety, do tej chwili stok nie został otwarty, a wyciąg narciarski nie pracuje.

O to kiedy naśnieżany będzie stok w Czarnorzekach pytał podczas ostatniej sesji Rady Miasta Krosna (30 grudnia), radny Paweł Krzanowski. Odpowiedzi udzielił prezydent Piotr Przytocki. - Wszystko zależy od aury, w tym roku oszczędzamy pieniądze, nie naśnieżamy. Nie wydajemy pieniędzy na naśnieżanie, koszty są ogromne, zyski mizerne - mówił Piotr Przytocki. - Czekamy na zimę - powiedział przewodniczący rady, Zbigniew Kubit.

Co obecnie dzieje się ze stokiem w Czarnorzekach? Na nasze pytania odpowiedział krośnieński magistrat.

Jak informuje Joanna Sowa, rzecznik prezydenta Krosna, wyciąg jest przygotowany do rozpoczęcia sezonu. Wszystkie prace konserwacyjne i utrzymaniowe zostały wykonane zgodnie z zaplanowanym harmonogramem.

Kiedy planowane jest jego naśnieżanie i uruchomienie, kiedy fani zimowych sportów będą mogli z niego korzystać?

- Panujące w ostatnim okresie warunki atmosferyczne oraz niewielka ilość opadów śniegu nie pozwoliły na utworzenie na stoku odpowiedniej grubości pokrywy, która gwarantowałaby, że proces naśnieżania przyniósł by zamierzony efekt w postaci uruchomienia wyciągu dla użytkowników - informuje Joanna Sowa. - Rozpoczęcie naśnieżania w chwili obecnej wiązało by się z bardzo dużym kosztem, co i tak mogłoby nie przynieść oczekiwanego rezultatu w postaci otwarcia wyciągu - dodaje.

Wyciąg został zmodernizowany i oddany do użytku 27 grudnia 2012 roku. W modernizację wyciągu Gmina Krosno zainwestowały 3,8 mln zł. Inwestycja była realizowana dzięki wsparciu unijnych pieniędzy, a miasto pozyskało na ten cel 2 mln 650 tys. złotych, z Urzędu Skarbowego tytułem zwrotu VAT-u 719 tys. zł. Ze środków własnych Miasto wydatkowało 469 tys. złotych. Projekt realizowano w partnerstwie ze słowackimi miastami Presov i Svidnik.

Celem zapewnienia lepszych warunków dla narciarzy poza projektem Gmina Krosno przeprowadziła przebudowę budynku magazynowego na zaplecze sanitarno-gastronomiczne. Koszt przebudowy wyniósł 174 tysięcy złotych - z tego Gmina otrzymała zwrot VAT-u w wysokości 32 645 zł.

red.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2020