Logo
Wydrukuj tę stronę

Pierwszy w Krośnie zabieg laparoskopowego usunięcia pęcherza moczowego i prostaty [FILM]

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

W krośnieńskim szpitalu w Oddziale Urologii i Urologii Onkologicznej wykonano pierwszy w regionie zabieg radykalnego usunięcia pęcherza moczowego i prostaty z powodu nowotworu metodą laparoskopową.

REKLAMA


Laparoskopia jest zabiegiem diagnostycznym oraz operacyjnym wykonywanym na narządach jamy brzusznej przy użyciu specjalnej aparatury optycznej oraz miniaturowych narzędzi chirurgicznych wprowadzonych przez trzy, cztery niewielkie nacięcia w powłokach.

- Krośnieńska lecznica dąży do rutynowego wprowadzania nowoczesnych metod leczenia, zwłaszcza procedur minimalnie inwazyjnych dla pacjenta w dziedzinie m.in. urologii, chirurgii, laryngologii. Operacje z wykorzystaniem laparoskopu i endoskopu są odpowiedzią na oczekiwania pacjenta. Corocznie Szpital organizuje sympozja naukowe oraz warsztaty, dzięki którym specjaliści mają kontakt z innowacyjnymi procedurami leczenia. Nabyta wiedza podczas konwentów naukowych, przekłada się na codzienną praktykę lekarza, dlatego placówce zależy na udoskonaleniu przeprowadzanych zabiegów w oparciu o zakupiony sprzęt oraz najnowocześniejszy Blok Operacyjny na Podkarpaciu - mówi Piotr Jurczak, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w szpitalu im. Jana Pawła II w Krośnie.

Przebieg zabiegu obserwuje się na ekranie monitora. Dzięki obrazowi lekarz ma wielokrotne powiększenie operowanego pola. Urolodzy podkreślają, że choć zabieg jest dla lekarzy trudny i wymagający, to z punktu widzenia pacjenta jest on dużo korzystniejszy.

Na filmie przedstawiono fragmenty zabiegu laparoskopowej cystektomii.
- Zabiegi laparoskopowe mniej obciążają pacjenta, ponieważ każda pooperacyjna rana, niezależnie od jej wielkości, jest dla pacjenta wyzwaniem, wiąże się z cierpieniem - mówi dr n. med. Dariusz Sobieraj, ordynator Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala w Krośnie.

- Niosą za sobą również mniejszą utratę krwi, skrócony czas hospitalizacji, a także szybszy powrót do zdrowia. Rak pęcherza moczowego jest siódmym najczęściej rozpoznawanym nowotworem u mężczyzn, a jedenastym dla kobiet i mężczyzn łącznie. Wcześnie wykryty rak pęcherza moczowego jest możliwy do wyleczenia drogą endoskopową. Niestety przy dużym zaawansowaniu choroby konieczne jest leczenie polegające na usunięciu całego pęcherza moczowego wraz z prostatą z następowym wytworzeniem nowej drogi odprowadzenia moczu - dodaje dr n. med. Dariusz Sobieraj.

- Zabieg radykalnej cystektomii metodą laparoskopową jest procedurą wprowadzaną na Oddziałach Urologii w województwie podkarpackim i w całej Polsce. Jest dla Pacjenta bezpieczniejszy niż w przypadku przeprowadzenia tożsamego zabiegu metodą klasyczną, tzw. otwartą - tłumaczy dr n. med. Dariusz Sobieraj.

red.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2020