Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Pierwszy w Krośnie zabieg laparoskopowego usunięcia pęcherza moczowego i prostaty [FILM]

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

W krośnieńskim szpitalu w Oddziale Urologii i Urologii Onkologicznej wykonano pierwszy w regionie zabieg radykalnego usunięcia pęcherza moczowego i prostaty z powodu nowotworu metodą laparoskopową.

REKLAMALaparoskopia jest zabiegiem diagnostycznym oraz operacyjnym wykonywanym na narządach jamy brzusznej przy użyciu specjalnej aparatury optycznej oraz miniaturowych narzędzi chirurgicznych wprowadzonych przez trzy, cztery niewielkie nacięcia w powłokach.

- Krośnieńska lecznica dąży do rutynowego wprowadzania nowoczesnych metod leczenia, zwłaszcza procedur minimalnie inwazyjnych dla pacjenta w dziedzinie m.in. urologii, chirurgii, laryngologii. Operacje z wykorzystaniem laparoskopu i endoskopu są odpowiedzią na oczekiwania pacjenta. Corocznie Szpital organizuje sympozja naukowe oraz warsztaty, dzięki którym specjaliści mają kontakt z innowacyjnymi procedurami leczenia. Nabyta wiedza podczas konwentów naukowych, przekłada się na codzienną praktykę lekarza, dlatego placówce zależy na udoskonaleniu przeprowadzanych zabiegów w oparciu o zakupiony sprzęt oraz najnowocześniejszy Blok Operacyjny na Podkarpaciu - mówi Piotr Jurczak, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w szpitalu im. Jana Pawła II w Krośnie.

Przebieg zabiegu obserwuje się na ekranie monitora. Dzięki obrazowi lekarz ma wielokrotne powiększenie operowanego pola. Urolodzy podkreślają, że choć zabieg jest dla lekarzy trudny i wymagający, to z punktu widzenia pacjenta jest on dużo korzystniejszy.

Na filmie przedstawiono fragmenty zabiegu laparoskopowej cystektomii.
- Zabiegi laparoskopowe mniej obciążają pacjenta, ponieważ każda pooperacyjna rana, niezależnie od jej wielkości, jest dla pacjenta wyzwaniem, wiąże się z cierpieniem - mówi dr n. med. Dariusz Sobieraj, ordynator Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala w Krośnie.

- Niosą za sobą również mniejszą utratę krwi, skrócony czas hospitalizacji, a także szybszy powrót do zdrowia. Rak pęcherza moczowego jest siódmym najczęściej rozpoznawanym nowotworem u mężczyzn, a jedenastym dla kobiet i mężczyzn łącznie. Wcześnie wykryty rak pęcherza moczowego jest możliwy do wyleczenia drogą endoskopową. Niestety przy dużym zaawansowaniu choroby konieczne jest leczenie polegające na usunięciu całego pęcherza moczowego wraz z prostatą z następowym wytworzeniem nowej drogi odprowadzenia moczu - dodaje dr n. med. Dariusz Sobieraj.

- Zabieg radykalnej cystektomii metodą laparoskopową jest procedurą wprowadzaną na Oddziałach Urologii w województwie podkarpackim i w całej Polsce. Jest dla Pacjenta bezpieczniejszy niż w przypadku przeprowadzenia tożsamego zabiegu metodą klasyczną, tzw. otwartą - tłumaczy dr n. med. Dariusz Sobieraj.

red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj