KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Pogoda

Znad Alp na południowy wschód przemieszcza się wyż, dzięki któremu środa minie nam z błękitnym niebem, rano zupełnie bezchmurnym, w ciągu dnia co prawda w wyniku termiki wypracowanej utworzy się trochę chmur kłębiastych, ale z pewnością nie będzie już padać. Arktyczne powietrze będzie bardzo czyste, zwłaszcza do zachodu słońca, wieczorem jakość powietrza może się nieznacznie pogorszyć. W czwartek natomiast nasuwać się zacznie kolejny niż, południowy wiatr wyraźnie się wzmoże. Z pewnością nie będzie też już tak pogodnie jak dobę wcześniej.

REKLAMA
Nad południowo-wschodnią połowę naszego kraju nasuwa się front atmosferyczny oddzielający powietrze polarno-morskie od arktyczno-morskiego. Opady deszczu z nim związane rozpoczną się w niedzielę późnym wieczorem i potrwają przez prawie cały poniedziałek, dopiero u schyłku dnia zanikając. Po południu ciśnienie zacznie wzrastać i przez kilka godzin porywiście powieje. We wtorek nad ranem wystąpi przymrozek i wystąpią przelotne opady krupy śnieżnej i śniegu. Niewykluczona nawet lokalna burza.

W związku przejściem przez Bałkany aktywnego niżu, którego front atmosferyczny oddziaływać będzie między innymi nad wschodnią Polską czeka bardzo deszczowy poniedziałek.

Po wtorku z opadami deszczu wieczorem rozpogodzi się, a wiatr ucichnie, co spowoduje po pierwsze spadek temperatury, a po drugie utworzenie się gęstych mgieł oraz powstałych z ich uniesienia chmur Stratus. Około 8:00 mgły i wspomniane chmury powinny szybko zanikać, a zarówno w środę, jak i w czwartek możemy liczyć na słońce, choć niebo z pewnością nie będzie bezchmurne. W czwartek z południowego zachodu napłynie do nas ciepłe powietrze i znów poczujemy wiosnę. Po południu temperatura wzrośnie do 17°C.

Na początku tygodnia dostaniemy się pod wpływ niżu, a suchy wyż zacznie słabnąć, aż w końcu odsunie się nad Azję. Spodziewajmy się wzrostu zachmurzenia, gdzieniegdzie możliwe są słabe, przelotne opady deszczu. Będzie za to jeszcze cieplej - w poniedziałek po południu do 15°C, dobę później tylko ciut chłodniej, noce również z wyższą temperaturą.

Wraz z nasuwaniem się nad Skandynawię kolejnego niżu Polska dostanie się w obszar oddziaływania silnego strumienia cyrkulacji południowo-zachodniej cyklonicznej. Na obszarze powiatu krośnieńskiego przewiduje się wystąpienie wiatru fenowego.

Koniec tygodnia mija nam przy słabnącym wietrze i nasuwającym się od zachodu ciepłym frontem atmosferycznym. Poniedziałek i wtorek przyniosą zmiany w pogodzie. Wraz z przebudową pola ciśnienia nad Polską wzrośnie gradient baryczny, co wpłynie na ponowne nasilanie się wiatru z każdą kolejną godziną. Warunki biometeorologiczne, ze względu na spadek ciśnienia oraz oddziaływanie wiatru fenowego ulegną pogorszeniu.

Środek tygodnia jest dosyć ciepły, w piątek spodziewamy się jeszcze wyższych temperatur. Wczesnym popołudniem przy dość porywistym, południowym wietrze termometry wskażą prawie 13°C. W połowie nocy nasunie się front chłodny, a w sobotę nad ranem zokludowany - tak naprawdę to za tym drugim znacząco ochłodzi się, a wiatr skręci na północno-zachodni. Ponowny skręt wiatru na południowy przewiduje się w niedzielę pod koniec doby, gdy od zachodu nasuwać się zacznie kolejny niż z frontami atmosferycznymi.

Na większe ocieplenie póki co niestety nie ma szans, pod koniec tygodnia dostaniemy się pod wpływ niżu znad północno-wschodniej Europy, w którego tylnej części napłynie powietrze arktyczno-morskie z przelotnymi opadami śniegu. A zatem nadal nocami wystąpią przymrozki, w dzień będzie "na plusie", ale wzrośnie zachmurzenie i prędkość wiatru, a okresami wystąpią także opady przelotne.

Południowa część Polski znajduje się w zasięgu oddziaływania pofalowanego frontu atmosferycznego, który nad powiat krośnieński nasunie się późnym popołudniem w sobotę.

Po mokrym niedzielnym dniu wieczorem rozbuduje się wyż i przez całą noc rozpoczynającą nowy tydzień spodziewamy się wzrostu ciśnienia, a nad ranem przy rozpogodzeniach i nieco słabszym wietrze na kilka godzin temperatura spadnie poniżej 0°C. Słonecznie i sucho zapowiada się też poniedziałkowy poranek. Ciśnienie będzie jednak coraz szybciej spadać, co okaże się zwiastunem przejścia kolejnego niżu z opadami deszczu i porywistym wiatrem, występującymi od godzin wieczornych. Wtorek deszczowy i wietrzny, ale za to ciepły.

Na rozpogodzenia poczekać musimy do środowego południa, czwartek też zapowiada się dość przyjemnie. Pozostaniemy w zasięgu wyżu, ale ciśnienie zacznie spadać, co okaże się zapowiedzią załamania pogody od piątku począwszy.

Po przejściu wtorkowej zatoki niżowej w środę rozbudował się nad nami pogodny wyż. Najbliższa noc minie nam z małym zachmurzeniem i słabym wiatrem.

REKLAMA
© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?