Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl

Pogoda

Centrum aktywnego niżu wtórnego jest nad Białorusią, w środę ośrodek wyjdzie nad Rosję. Pozostajemy jednak w zasięgu rozległego układu niskiego ciśnienia, którego oś biegnie od Morza Norweskiego przez Europę Środkową aż po południowo-wschodnie krańce kontynentu. Napływa powietrze z północnego zachodu, w którym utrzymuje się mróz. W środku tygodnia spodziewajmy się opadów śniegu, ale już znacznie słabszych od tych występujących w poniedziałek. W odróżnieniu do środy czwartkowy poranek z korzystniejszym biometem, na co wpłyną przejściowe rozpogodzenia i dawka promieni słonecznych.

REKLAMA
Front główny ze znacznym kontrastem termicznym między powietrzem zwrotnikowym, któremu zawdzięczamy bardzo ciepły weekend a chłodnym polarno-morskim, dotrze do nas w poniedziałek nad ranem. Niż powstały w jego strefie zagwarantuje nam solidną porcję śniegu, który zdążył już stopnieć po odwilży rozpoczętej w środę. Na początku tygodnia to po niej nie będzie śladu, gdyż powróci całodobowy mróz, choć dużo lżejszy niż ten panujący 7 dni wcześniej. Na kilka dób wraca więc biała, śnieżna zima.

Nad Adriatykiem tworzy się aktywny niż wtórny, który w trakcie najbliższych dwóch dni przemieszczać się będzie znad Chorwacji przez Bałkany i Rumunię nad Europę Wschodnią. Będzie on kształtować pogodę również we wschodniej Polsce, co skutkować będzie radykalną zmianą pogody na początku tygodnia względem weekendu. Ochłodzi się, znów będzie mroźno, wystąpią intensywne opady śniegu oraz zawieje i zamiecie śnieżne w związku z jednoczesnym wzrostem prędkości zachodniego wiatru.

Głęboki niż znad Morza Północnego zaczyna wypełniać się odchodząc na Morze Norweskie. Fragment frontu głównego, na którym ów dynamiczny ośrodek utworzył się, jest w tej chwili nad Niemcami i mozolnie przemieszcza się na wschód falując. Do nas dotrze u schyłku tygodnia, a zatem przed nami jeszcze kilka dni wysokich jak na styczeń temperatur. Odwilż utrzyma się do weekendu, a jako najcieplejsza w prognozach jawi się sobota. Wiatr nadal okresami porywisty, południowy, dopiero w niedzielę zacznie zmieniać kierunek wraz z nadejściem wspomnianego frontu. Ciśnienie będzie niskie.

Zbliża się kres mroźnej zimy w styczniu. Nad Europą odbudowuje się cyrkulacja zachodnia, już niebawem na kilka dni buchnie ciepłem znad Atlantyku. W połowie tygodnia wzrośnie gradient baryczny, a izobary biegnąć będą przez nasz kraj z południowego zachodu na północny wschód. W górach wystąpi wiatr fenowy, szerzej w Polsce znany jako halny. Porywisty wiatr niestety także na całym obszarze powiatu krośnieńskiego. Przed nami gwałtowne ocieplenie, a jako że śniegu mamy pod dostatkiem, to musimy szykować się na roztopy. Od czwartku nie będzie już nawet przymrozków.

Polska dostaje się pod wpływ pogłębiającego się niżu przemieszczającego się znad Anglii na Morze Północne. W najbliższych dniach czeka nas odwilż, kiepskie warunki na drogach, a także silny i porywisty, fenowy wiatr.

Mroźne powietrze, bezwietrzna pogoda oraz intensywne ogrzewanie domów jednorodzinnych znacznie pogorszyło jakość powietrza w mieście. Stacje pomiarowe wskazują przekroczenia od 200 do blisko 600 procent. Mieszkańcom zaleca się unikanie wychodzenia na zewnątrz.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali dla mieszkańców województwa Podkarpackiego ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym mrozem.

Utrzymujący się nocami słaby, ale mimo wszystko niezanikający wiatr wraz z zachmurzeniem uchronią nas przed ekstremalnymi mrozami, z którymi zmierzyć się muszą na przykład mieszkańcy Podlasia. Ale i u nas mróz będzie nielichy. W poniedziałek kilkunastostopniowy, utrzymujący się przez cały dzień, największy wczesnym wieczorem, kiedy to chmur w osi ustępującego klina wyżowego będzie mniej. We wtorek z kolei czeka nas diametralna zmiana sytuacji w atmosferze. Od zachodu nasuną się fronty atmosferyczne - najpierw zokludowany, a potem ciepły, należące do Niżu Islandzkiego. Nadal mroźno i spadnie śnieg, ale rozpocznie się cyrkulacja południowo-zachodnia cykloniczna i napływ znad Atlantyku, co skutkować będzie odwilżą i wiatrem halnym, które przyjdą w czwartek. Przetrwajmy mroźny początek tygodnia, a wręcz korzystajmy z uroków zimy, bo to już długo nie potrwa.

Dla południowych regionów Polski, w tym Podkarpacia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed mrozem. W części kraju należy spodziewać się też intensywnych opadów śniegu rzędu nawet 15 centymetrów oraz zawiei i zamieci śnieżnych.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu oraz przed silnym mrozem w południowej części Podkarpacia.

Napływa do nas coraz mroźniejsze powietrze z północy, pochodzi ono z koła podbiegunowego. Jeszcze mroźniejszym wariantem mógłby być napływ z Syberii, który jednak - wbrew szumnym doniesieniom medialnym z początku stycznia - nie jest w Polsce prognozowany. Mimo łagodniejszej genezy chłodów, jak już sygnalizowano, w najbliższych dniach spodziewajmy się niskich temperatur. Kto wie, czy nie najniższych tej zimy. W niedzielę nad ranem i wieczorem przewidujemy kilkanaście stopni poniżej 0°C. Jest jedna dobra wiadomość mimo nasilającego się chłodu za oknem, mianowicie taka, że mimo iż coraz intensywniej ogrzewamy domy, to nie ma smogu, bowiem powietrze znad koła podbiegunowego jest nadzwyczaj czyste, dodatkowo praktycznie nie występuje w nim całkowity zanik wiatru. Mimo że ostra zima dopiero przyszła, to już widać cieplejsze światełko w tunelu - w trzeciej dekadzie stycznia zanosi się bowiem na ocieplenie.

Ciśnienie spada, co związane jest z tym, że nad Polskę znad Skandynawii nasuwa się nurkujący niż. Już we wtorkowy wieczór poprószy słaby śnieg w strefie frontu chłodnego, nad ranem południowy wiatr skręci na zachodni i północno-zachodni. W środę chmur więcej, przejaśnienia występować będą na przemian z przelotnymi opadami śniegu, temperatura maksymalna wzrośnie do 1°C. Od czwartku zacznie napływać powietrze arktyczne z północy i przejdziemy w okres mroźnej zimy, w połowie stycznia, wypadającej w najbliższy weekend, nocami kilkanaście stopni mrozu, a w dzień niewiele powyżej -10°C.

REKLAMA
 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

Jakość powietrza

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj