KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Moto

Motoryzacyjne święto w najbliższy weekend znów zawita do Krosna. 29 i 30 lipca na fanów adrenaliny i szybkich samochodów czekać będą niezapomniane emocje. Speedland Festival to coroczne wydarzenie, które zbiera cały motoryzacyjny świat w jednym miejscu.

REKLAMA
Jadący Mitsubishi Lancerem AMS Waldemar Kluza (POL) wygrał z Grzegorzem Rożalskim (Mitsubishi Lancer EVO IX) jubileuszowy, 20. ORLEN  Wyścig Górski Prządki. Na trzecim miejscu sklasyfikowano ubiegłorocznego rekordzistę trasy, Sebastiena Petit (FRA, Osella PA 30). Tym samym Kluza został pierwszym liderem klasyfikacji generalnej kategorii 1 (auta z nadwoziem zamkniętym) Międzynarodowego Pucharu FIA w Wyścigach Górskich FIA IHC, Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski GSMP i FIA CEZ – Mistrzostw FIA Europy Strefy Centralnej.

Waldemar Kluza (Mitsubishi Lancer AMS) zwyciężył w Kat 1 (samochody z nadwoziem zamkniętym) 1 pierwszej tegorocznej rundzie Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski, rozgrywanego na trasie Korczyna – Czarnorzeki, jubileuszowego ORLEN 20 Wyścigu Górskiego Prządki. Do porannych podjazdów treningowych przystąpiło 78 kierowców.

Jubileuszowy, ORLEN 20. Wyścig Górski Prządki, który rozpocznie się 5 maja Odbiorem Administracyjnym i technicznym Badaniem Kontrolnym na terenie Centrum Handlowego VIVO! W Krośnie, rozpocznie tegoroczną rywalizację kierowców walczących w Międzynarodowym Pucharze FIA w Wyścigach Górskich (FIA EHC)  i Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski GSMP. Rozgrywane na trasie Korczyna – Czarnorzeki zawody po raz kolejny znalazły się w elitarnym gronie 4 pucharowych wyścigów FIA, oprócz Polski zawodnicy rywalizować będą także, we Włoszech (Trento – Bondone), Słowenii (Gorjanci) i w Niemczech (Osnabrűck).

Ulewny deszcz przywitał w sobotni poranek 73. kierowców, startujących w pierwszym dniu 19 Wyścigu Górskiego Prządki – Valvoline. Mimo ekstremalnie złych warunków pogodowych pierwszy przejazd treningowy I Międzynarodowego Pucharu FIA w Wyścigach Górskich (FIA IHC) i I Rundy GSMP, odbył się bez niebezpiecznych zdarzeń, a klasę pokazał młody kierowca Automobilklubu Małopolskiego Krosno, Jakub Ulanowski (POL Mitsubishi Lancer), który pojechał szybciej od wracającego na polskie trasy Dubai’a (POL Mitsubishi Lancer Bergmonster i krośnieńskiego duetu z zespołu Borg Warner Racing Team – Karola Krupy (POL Skoda Fabia) Szymona Piękosia (POL  Mitsubishi Lancer). Drugi podjazd treningowy odbył się już na wysychającej nawierzchni, Nad Korczyną zaświeciło słońce .Podjazd pokazał się pechowy dla Ulanowskiego, który zniszczył przód swojego Lancera, i stracił szanse na pierwsze punkty w sezonie. Tym razem najszybciej pojechał Karol Krupa, wyprzedzając Dubai’a i Piękosia.

77 kierowców z  Europy zgłosiło się udziału w 19. Wyścigu Górskim Prządki - Valvoline, organizowanym przez Automobilklub Małopolski w dniach 20 - 22 maja. Podkarpacki wyścig rozpocznie zmagania kierowców, którzy w tym sezonie walczyć będą we FIA IHC - Międzynarodowym Pucharze FIA w Wyścigach Górskich. Swoją rywalizację zaczną także zawodnicy walczący o mistrzowskie szarfy i puchary w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski.

W najbliższy weekend na trasie Korczyna - Czarnorzeki rozegrane zostaną finałowe rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Organizatorzy z Automobilklubu Małopolskiego Krosno przyjęli 74 zgłoszeń z Polski i Słowacji; podczas 18 Wyścigu Górskiego Prządki - Valvoline prowadzone będą klasyfikacje GSMP, GSMP hist. oraz MMSR - Międzynarodowych Mistrzostw Słowacji.

Rozgrywający się w dniach 17 - 19 września 18. Wyścig Górski PRZĄDKI - VALVOLINE będzie finałowymi rundami Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski i Mistrzostw Słowacji. Układ tabel po dotychczasowych rundach GSMP wskazuje, że to właśnie podczas startów w Korczynie rozstrzygnąć się mogą tytuły mistrzowskie, zarówno w klasyfikacji generalnej cyklu, jak i w poszczególnych klasach.

Debiutujący  na trasie Wujskie - Tyrawa Wołoska, Francuz Sebastien Petit zwyciężył w 47. Bieszczadzkim Wyścigu Górskim. Francuz jechał bolidem NOVA NP. 01-2, którym startuje także w Mistrzostwach Europy FIA.  Srebrny pamiątkowy wieniec odebrał Słowak Igor Drotar (SVK Skoda Fabia), na trzecim miejscu zameldował się Waldemar Kluza (POL, Skoda Fabia), którego czasy nie odbiegały od wyników zawodników jeżdżących znacznie szybszymi bolidami.

Po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 i odwołaniu przez FIA - Międzynarodową Federację Samochodową zarówno FIA EHC (Mistrzostwa Europy FIA w Wyścigach Górskich) jak i FIA IHC (Międzynarodowy Puchar FIA w Wyścigach Górskich), Automobilklub Małopolski Krosno wraca na arenę największych międzynarodowych imprez wyścigowych, przygotowując 47. Bieszczadzki Wyścig Górski Valvoline.

W niedzielę, 25 kwietnia na krośnieńskim lotnisku odbędzie się trzecia edycja zawodów Super Sprint AERO MASTER 3. Zawody, skierowane w głównej mierze dla amatorów, stanowić będą I rundę Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego w Super Sprincie 2021.

Popularna "Dzikuska" po udanym sezonie 2020 nie zwalnia tempa i w 2021 planuje wziąć udział we wszystkich rundach Pucharu Polski Pit Bike SM oraz w Mistrzostwach Polski. Najważniejszy cel to obrona mistrzowskiego tytułu w kobiecej klasie Pit Ladies.

Trwają przygotowania do 47. Bieszczadzkiego Wyścigu Górskiego. Z serpentynami w Górach Słonnych zawodnicy zmierzą się podczas weekendu 21-23 maja.

REKLAMA
© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?