KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

74. Kierowców zgłoszonych do finału GSMP w Korczynie

74. Kierowców zgłoszonych do finału GSMP w Korczynie Fot. Agnieszka Wołkowicz, Agencja UMA Małopolska

W najbliższy weekend na trasie Korczyna - Czarnorzeki rozegrane zostaną finałowe rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Organizatorzy z Automobilklubu Małopolskiego Krosno przyjęli 74 zgłoszeń z Polski i Słowacji; podczas 18 Wyścigu Górskiego Prządki - Valvoline prowadzone będą klasyfikacje GSMP, GSMP hist. oraz MMSR - Międzynarodowych Mistrzostw Słowacji.

REKLAMA


W GSMP wystartuje 70. kierowców, w GSMP Hist. zobaczymy 4 auta, w rywalizacji o tytuł Międzynarodowego Mistrza Słowacji klasyfikowanych będzie 28. zawodników.

Zobaczcie listę zgłoszeń: 18. WYŚCIG GÓRSKI PRZĄDKI – VALVOLINE (POL) - 17-19/09/2021 - LISTA ZGŁOSZEŃ

Na liczącej 4540 metrów trasie po raz kolejny pojawią się samochody z nadwoziem otwartym. Organizatorzy specjalnie przygotowują zabezpieczenia trasy, umożliwiające start bolidów.  Z numerem 1 wystartuje powracający po długiej przerwie do wyścigów górskich Sebastian Fołta, który pokaże kibicom Lolę T96/50. Z numerem 2 pojawi się ubiegłoroczny Mistrz Polski GSMP kat. 2 Martin Juhas ze Słowacji, jeżdżący bolidem Tatuus FR 2000, który także w tym roku zapewnił już sobie mistrzowską szarfę.

Największe emocje wśród kibiców przyniesie na pewno rywalizacja kierowców z kat. 1 (samochody z nadwoziem zamkniętym) - w klasyfikacji generalnej arytmetyczne szanse ma aż czterech kierowców: prowadzący w "generalce" Daniel Stawiarski (Mitsubishi Lancer) oraz Michał Ratajczyk (Mitsubishi Lancer), Piotr Parys (Ford Fiesta) i Waldemar Kluza (Skoda Fabia).

Na starcie w Korczynie  zobaczymy także  powrót do wyścigów górskich Jędrzeja Szcześniaka, wielokrotnego zwycięzcę rund Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Kierowca z Automobilklubu Królewskiego pokaże dobrze znane z torów wyścigowych Lamborghini Huracan Super Trofeo.

W wielu klasach podczas podkarpackiego finału GSMP nie rozstrzygnięte są jeszcze zarówno tytuły mistrzowskie, jak i miejsca na podium sezonu. Zawodnicy, którzy już są pewni swoich tytułów pojawią się podczas wyścigu, żeby podziękować kibicom za intensywny (aż 14 Rund GSMP)  sezon. Na trasie nie zabraknie także charakterystycznego niebieskiego Porsche Carrera 2; tym razem w fotelu kierowcy zajmowanym przez cały sezon przez Wojciecha Subocza przypomni  się nie oglądany w tym roku Tomasz Myszkier, Mistrz Polski w kat. 1 GSMP 2019.

Podczas wyścigu na trasie pojawi się znacznie więcej samochodów. Kierowcy - amatorzy wystartują w "Zawodach na Regularność w Wyścigach Górskich" ; prowadzona będzie także akcja charytatywna na rzecz Mariusza Juszczaka, zawodnika motocyklowego, który uległ wypadkowi podczas wyścigu na Słowacji. Uczestnicy akcji będą mieli możliwość przejazdu na prawym fotelu Polskich Fiatów 126p, kierowanych przez członków Grupy Pokazowej 126Hooligans oraz jazd z najbardziej utytułowanym zawodnikiem w polskich wyścigach górskich, 23 - krotnym mistrzem kraju, wicemistrzem Europy Janem Kościuszką, który w tym roku pojawia się na trasach GSMP zabytkowymi Austinem Mini i Fiatem 125p.

Obowiązkowe techniczne Badanie Kontrolne samochodów to nie jedyna piątkowa atrakcja dla kibiców na krośnieńskim Rynku: o godz. 17:45 odbędzie się uroczyste otwarcie zawodów i wyjątkowa prezentacja zawodników, po której na scenie pojawi się zespół "Poparzeni Kawą Trzy". Szczegóły wszystkich wydarzeń znaleźć można na www.wysciaprzadki.pl w zakładce KIBICE.

18 Wyścig Górski Prządki - Valvoline ma status zawodów międzynarodowych, stąd też w piątek 17 września Badanie Kontrolne, które odbywać się będzie na Rynku w Krośnie będzie obowiązkowe dla wszystkich zawodników. Tegoroczny wyścig jest międzynarodowymi zawodami kandydackimi, ocenianymi  przez obserwatorów z FIA; Automobilklub Małopolski Krosno pragnie w przyszłym roku przenieść "polską" Rundę FIA IHC - Międzynarodowego Pucharu FIA w Wyścigach Górskich właśnie do Korczyny, gdzie współpraca z lokalnymi samorządami Miasta Krosno i Gminy Korczyna jest bardzo dobra.

Pomysł spotkał się także z akceptacją Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla. Także mieszkańcy liczą na przyjazd zagranicznych ekip i jeszcze większej, niż ma to miejsce w przypadku zawodów krajowych, liczby kibiców. Trasa zostanie zmodyfikowana, m.in. zamontowane będą wzdłuż niej specjalne bariery energochłonne.

Szczegółowy harmonogram zawodów oraz informacje o towarzyszących im atrakcjach znaleźć można na stronie internetowej wyścigu www.wyscigprzadki.pl oraz na oficjalnej stronie Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski www.gsmp.pzm.pl a  wyniki na żywo śledzić będzie można na stronie www.wyniki-online.pl . Bieżące informacje ukazują się także na profilach wyścigu i gsmp.pzm w Facebooku.

Rynek Krosno (piątek):

- 10:30 - 17.00: badanie techniczne samochodów wyścigowych,

- 10:30 - 17.00: prezentacja Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie oraz Zespołu Szkół Mechanicznych, zabawa na symulatorach jazdy, badania wydolnościowe i inne,

- 10:30: prezentacja samochodów historycznych,

- 12:00 - 16.00: prezentacje i degustacje kulinarne w ramach projektu "Polska Smakuje w Naszych Regionach" (Rynek - Krosno) - Stowarzyszenie Polska Ekologia,

- 12:00 - 14.00: szkolenie "Nowoczesne płyny eksploatacyjne samochodów hybrydowych" oraz "Zasady bezpieczeństwa podczas rozgrywania wyścigu samochodowego" (aula KPU - Krosno, ul. Kazimierza Wielkiego) - wstęp wolny,

- 16:00: II Konferencja prasowa 18. Wyścigu Górskiego PRZĄDKI - VALVOLINE (aula KPU - Krosno, ul. Kazimierza Wielkiego) - wstęp wolny,

- 17:45: oficjalne otwarcie zawodów i prezentacja zawodników, startujących w ramach Mistrzostw Polski i Mistrzostw Słowacji (Rynek - Krosno)

- 18:00: koncert zespołu "POPARZENI KAWĄ TRZY" (Rynek - Krosno).

W sobotę, 18 września wyścigowa kawalkada przenosi się do Korczyny:

- 6:30 - 20.00: zamknięcie drogi (Korczyna Rynek - Węglówka),
- 9:00 Start do I podjazdu treningowego,
- 11:00 Start do I podjazdu treningowego,
- 13:00 Start do I podjazdu wyścigowego,
- 15:30 Start do II podjazdu wyścigowego.

Przez cały wyścig kibicom i zawodnikom towarzyszyć (po raz kolejny) będzie Stowarzyszenie Polska Ekologia, które w ramach projektu "Polska Smakuje w Naszych Regionach" promować będzie ekologiczną żywność i potrawy przygotowywane z produktów pochodzących z podkarpackich upraw i  hodowli. Degustacje na pewno zadowolą koneserów smacznego, zdrowego jedzenia.

19 września 2021 (niedziela) - Korczyna:

- 6:30 - 20.00: zamknięcie drogi (Korczyna Rynek - Węglówka),
- 8.30: start do I podjazdu treningowego,
- 10:30: start do II podjazdu treningowego,
- 13:00: start do I podjazdu wyścigowego,
- 15:00: start do II podjazdu wyścigowego.

45 min. po zakończeniu II podjazdu wyścigowego, około godz. 17.00 zaplanowano ceremonię wręczenia nagród.

O godzinie 17:45 zaplanowano trzecią konferencję prasową - ze zwycięzcami zawodów i zdobywcami tytułów MISTRZÓW POLSKI GSMP 2021.

Fot. Agnieszka Wołkowicz, Agencja UMA Małopolska

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?