Logo
Wydrukuj tę stronę

Przedłużenie obostrzeń i zakazów. Będą obowiązkowe maseczki

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. Pexels

Obostrzenia dotyczące zamknięcia galerii handlowych, punktów usługowych, gastronomi, miejsc rozrywki i rekreacji zostaną utrzymane co najmniej przez najbliższy tydzień. Szkoły i przedszkola zamknięte do maja. Rekomendacja, by w święta zostać w domu. Od przyszłego czwartku na terenie Polski wprowadzony także zostanie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej.

REKLAMA


- Zdajemy sobie sprawę, że okres kwarantanny jest dla wszystkich uciążliwy. Mamy wiele analiz, że gdybyśmy nie stosowali tych nakazów i zakazów to bylibyśmy dzisiaj w zupełnie innym miejscu. Mielibyśmy nie 5,5 tys. zachorowań, a może 40 tys. i więcej - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas prasowej 9 kwietnia.

Premier mówił, że przyrosty zachorowań na pewno będą mocno zauważalne i dotkliwe. Strategia rządu, zwłaszcza dla osób w grupie ryzyka, się sprawdza - twierdzi premier Morawiecki. Podczas konferencji podziękował pracownikom służby zdrowia i wszystkim innym służbom.

- Przedłużamy wszystkie regulacje, aby dalej ograniczać rozprzestrzenianie epidemii. Te obostrzenia potwierdzają i pokazują, że działają dobrze - mówił prezes Rady Ministrów - Mateusz Morawiecki.

Do 19 kwietnia przedłużone zostają obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin, teatrów, wszystkich tego typu miejsc, zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i punktów usług. Dotyczy to też limitu osób w sklepach i kościołach. Do 26 kwietnia przedłużono zamknięcie szkół, wstrzymanie ruchu lotniczego, ruchu kolejowego międzynarodowego, zamknięcie granic, sanitarne kontrole na granicach i obowiązkową kwarantannę. Do odwołania obowiązuje organizacja imprez masowych.

Jak podkreśla premier - Możliwe, że niektóre obostrzenia będą funkcjonowały jeszcze dłużej. Chcemy po świętach przedstawić bardzo dokładnie przemyślany plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej.

Z nowości, od przyszłego czwartku (16 kwietnia) wprowadzony zostanie obowiązek zasłonięcia nosa i ust w przestrzeni publicznej.

Święta, inne niż zawsze...
Mateusz Morawiecki apeluje również do Polaków, by na święta pozostali w domach: - Tych kilka najbliższych dni jest szczególnie ważne. Ten nadchodzący czas jest dla Polaków szczególny. Mam prośbę, żeby wszyscy państwo zostali w domach. Niech ta nadzieja zwycięstwa życia nad śmiercią zagości w polskich domach. Mimo tego smutku chciałbym życzyć, żeby te święta Wielkiej Nocy były wypełnione nadzieją.

- Apeluję, niech te święta będą świętami nowego życia, nadziei. Spędźmy je w gronie najbliższych, nie odwiedzajmy się. Zadzwońmy do tych, którzy są samotni. Życzę spokojnych świąt, pomimo pandemii zdrowych, spokoju, wytrzymałości i nadziei - powiedział Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia.

Szef rządu wspomniał też, że po świętach zostaną przedstawione nowe reguły sanitarne. - Staramy się przebudować szybko państwo w taki sposób, żeby można było żyć, pracować i taki szczegółowy plan przedstawimy zaraz po świętach - powiedział premier Morawiecki. - Jestem pewien, że to przedłużenie restrykcji i nowy projekt, który przedstawimy po świętach, ten rodzaj reżimu sanitarnego, pomoże nam wracać do nowej rzeczywistości - dodał.


OGRANICZENIA i ZAKAZY W PIGUŁCEOgraniczenia przedłużone do 19 kwietnia:

- Wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry.

- Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

- Ograniczenie działalności galerii handlowych z wyjątkiem m. in. branży spożywczej, wyrobów medycznych i farmaceutycznych, art. dla zwierząt.

- W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.

- Wszystkie instytucje kultury pozostają zamknięte. Są to między innymi muzea, galerie sztuki, teatry, filharmonie, opery, kina, kluby filmowe, biblioteki, archiwa oraz  stała działalność związana z kulturą.

- Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami.

- Ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych - w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy!

- Ograniczenia korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich.

- Wszystkie restauracje, kawiarnie czy bary mogą świadczyć jedynie usługi na wynos i na dowóz. Nie ma możliwości wydawania posiłków czy napoi na miejscu.

- Ograniczenia w sklepach, na poczcie i możliwości dla seniorów: max. 3 osoby na kasę w sklepie lub przy stoisku na targu, max. 2 osoby na stanowisko na poczcie, godziny dla seniora od 10:00 do 12:00.

- W autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Najlepiej - żeby co drugie miejsce siedzące pozostało puste.Ograniczenia przedłużone do 26 kwietnia:

- Ograniczenia pasażerskich lotów krajowych i międzynarodowych, podróży pociągami relacji międzynarodowych.Ograniczenia przedłużone do 3 maja:

- Ograniczenie przekraczania granic Polski przez cudzoziemców.

- Kwarantanna: kwarantanna trwa 14 dni, podczas kwarantanny nie można opuszczać domu, kwarantanna obowiązuje także współmieszkańców, do kontroli kwarantanny należy używać aplikację KwarantannaDomowa

- Działalność żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli jest zawieszona. Wszystkie szkoły i uczelnie są zamknięte. Lekcje i zajęcia odbywają się zdalnie. Terminy egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego będą przesunięte. O konkretnych terminach Ministerstwo będzie informować co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów.Do odwołania obowiązują:

- Zakaz wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez, czy zebrań powyżej 2 osób. Obostrzenie to nie dotyczy spotkań z najbliższymi. Wyłączone są zakłady pracy.Od czwartku 16 kwietnia 2020 r. do odwołania:

- Wszyscy mają obowiązek zasłaniania ust i nosa na ulicy, podczas ruchu pieszego, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, zakładach pracy.Więcej przeczytacie w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej (gov.pl) w materiałach:
- Premier: Przedłużamy ograniczenia związane z koronawirusem
- Aktualne zasady i ograniczenia
- Przedłużenie obostrzeń i zakazów, obowiązkowe noszenie maseczki

red.

  • autor: red.
© KrosnoCity.pl 2008 - 2021