Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Przedłużenie obostrzeń i zakazów. Będą obowiązkowe maseczki

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. Pexels

Obostrzenia dotyczące zamknięcia galerii handlowych, punktów usługowych, gastronomi, miejsc rozrywki i rekreacji zostaną utrzymane co najmniej przez najbliższy tydzień. Szkoły i przedszkola zamknięte do maja. Rekomendacja, by w święta zostać w domu. Od przyszłego czwartku na terenie Polski wprowadzony także zostanie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej.

REKLAMA- Zdajemy sobie sprawę, że okres kwarantanny jest dla wszystkich uciążliwy. Mamy wiele analiz, że gdybyśmy nie stosowali tych nakazów i zakazów to bylibyśmy dzisiaj w zupełnie innym miejscu. Mielibyśmy nie 5,5 tys. zachorowań, a może 40 tys. i więcej - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas prasowej 9 kwietnia.

Premier mówił, że przyrosty zachorowań na pewno będą mocno zauważalne i dotkliwe. Strategia rządu, zwłaszcza dla osób w grupie ryzyka, się sprawdza - twierdzi premier Morawiecki. Podczas konferencji podziękował pracownikom służby zdrowia i wszystkim innym służbom.

- Przedłużamy wszystkie regulacje, aby dalej ograniczać rozprzestrzenianie epidemii. Te obostrzenia potwierdzają i pokazują, że działają dobrze - mówił prezes Rady Ministrów - Mateusz Morawiecki.

Do 19 kwietnia przedłużone zostają obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin, teatrów, wszystkich tego typu miejsc, zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i punktów usług. Dotyczy to też limitu osób w sklepach i kościołach. Do 26 kwietnia przedłużono zamknięcie szkół, wstrzymanie ruchu lotniczego, ruchu kolejowego międzynarodowego, zamknięcie granic, sanitarne kontrole na granicach i obowiązkową kwarantannę. Do odwołania obowiązuje organizacja imprez masowych.

Jak podkreśla premier - Możliwe, że niektóre obostrzenia będą funkcjonowały jeszcze dłużej. Chcemy po świętach przedstawić bardzo dokładnie przemyślany plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej.

Z nowości, od przyszłego czwartku (16 kwietnia) wprowadzony zostanie obowiązek zasłonięcia nosa i ust w przestrzeni publicznej.

Święta, inne niż zawsze...
Mateusz Morawiecki apeluje również do Polaków, by na święta pozostali w domach: - Tych kilka najbliższych dni jest szczególnie ważne. Ten nadchodzący czas jest dla Polaków szczególny. Mam prośbę, żeby wszyscy państwo zostali w domach. Niech ta nadzieja zwycięstwa życia nad śmiercią zagości w polskich domach. Mimo tego smutku chciałbym życzyć, żeby te święta Wielkiej Nocy były wypełnione nadzieją.

- Apeluję, niech te święta będą świętami nowego życia, nadziei. Spędźmy je w gronie najbliższych, nie odwiedzajmy się. Zadzwońmy do tych, którzy są samotni. Życzę spokojnych świąt, pomimo pandemii zdrowych, spokoju, wytrzymałości i nadziei - powiedział Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia.

Szef rządu wspomniał też, że po świętach zostaną przedstawione nowe reguły sanitarne. - Staramy się przebudować szybko państwo w taki sposób, żeby można było żyć, pracować i taki szczegółowy plan przedstawimy zaraz po świętach - powiedział premier Morawiecki. - Jestem pewien, że to przedłużenie restrykcji i nowy projekt, który przedstawimy po świętach, ten rodzaj reżimu sanitarnego, pomoże nam wracać do nowej rzeczywistości - dodał.


OGRANICZENIA i ZAKAZY W PIGUŁCEOgraniczenia przedłużone do 19 kwietnia:

- Wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry.

- Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

- Ograniczenie działalności galerii handlowych z wyjątkiem m. in. branży spożywczej, wyrobów medycznych i farmaceutycznych, art. dla zwierząt.

- W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.

- Wszystkie instytucje kultury pozostają zamknięte. Są to między innymi muzea, galerie sztuki, teatry, filharmonie, opery, kina, kluby filmowe, biblioteki, archiwa oraz  stała działalność związana z kulturą.

- Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami.

- Ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych - w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy!

- Ograniczenia korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich.

- Wszystkie restauracje, kawiarnie czy bary mogą świadczyć jedynie usługi na wynos i na dowóz. Nie ma możliwości wydawania posiłków czy napoi na miejscu.

- Ograniczenia w sklepach, na poczcie i możliwości dla seniorów: max. 3 osoby na kasę w sklepie lub przy stoisku na targu, max. 2 osoby na stanowisko na poczcie, godziny dla seniora od 10:00 do 12:00.

- W autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Najlepiej - żeby co drugie miejsce siedzące pozostało puste.Ograniczenia przedłużone do 26 kwietnia:

- Ograniczenia pasażerskich lotów krajowych i międzynarodowych, podróży pociągami relacji międzynarodowych.Ograniczenia przedłużone do 3 maja:

- Ograniczenie przekraczania granic Polski przez cudzoziemców.

- Kwarantanna: kwarantanna trwa 14 dni, podczas kwarantanny nie można opuszczać domu, kwarantanna obowiązuje także współmieszkańców, do kontroli kwarantanny należy używać aplikację KwarantannaDomowa

- Działalność żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli jest zawieszona. Wszystkie szkoły i uczelnie są zamknięte. Lekcje i zajęcia odbywają się zdalnie. Terminy egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego będą przesunięte. O konkretnych terminach Ministerstwo będzie informować co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów.Do odwołania obowiązują:

- Zakaz wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez, czy zebrań powyżej 2 osób. Obostrzenie to nie dotyczy spotkań z najbliższymi. Wyłączone są zakłady pracy.Od czwartku 16 kwietnia 2020 r. do odwołania:

- Wszyscy mają obowiązek zasłaniania ust i nosa na ulicy, podczas ruchu pieszego, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, zakładach pracy.Więcej przeczytacie w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej (gov.pl) w materiałach:
- Premier: Przedłużamy ograniczenia związane z koronawirusem
- Aktualne zasady i ograniczenia
- Przedłużenie obostrzeń i zakazów, obowiązkowe noszenie maseczki

red.

4 komentarzy

 • Rna

  Obawiam się że na jednym wirusie się nie skończy. Zmiany mogą wprowadzane być stopniowo.we czwartek maseczki. Potem nadajniki GPS opaski na rękach.? Nie wiadomo co wymyśla jeszcze.?

  Zgłoś nadużycie Rna piątek, 10, kwiecień 2020 18:14 Link do komentarza
 • Archeo

  Virus twój wróg. Liga broni liga radzi. Znamy to znamy

  Zgłoś nadużycie Archeo piątek, 10, kwiecień 2020 13:36 Link do komentarza
 • marsjanin

  Seniorzy od 10 do 12... a i tak chodzą do samego wieczora... Jaki to ma sens? Nie wspomnę o tym, jak starsze panie gromadzą się w grupkach 3-5 osobowych i plotkują pod sklepami.... baa mało... nawet potrafią bić się o wózek, kto był pierwszy. To jest dopiero chore i to jest zagrożenie...

  Zgłoś nadużycie marsjanin piątek, 10, kwiecień 2020 02:07 Link do komentarza
 • Trenerka 3ciej klasy

  I dobrze. Ostatnio w sklepie typ w kolejce kaszlal bez maseczki wiec się
  Zanieppkoilem ale jak zobaczyłem rękawiczki to wyluzowalem jakoś tak. zyje mi się dobrze a pan prezes dba o nas jak rodzony ojciec

  Zgłoś nadużycie Trenerka 3ciej klasy piątek, 10, kwiecień 2020 00:23 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj