Logo
Wydrukuj tę stronę

Wścieklizna – będzie kolejne szczepienie lotnicze

W Krośnie i powiecie krośnieńskim nadal panuje zagrożenie wścieklizną. Sytuacja się nie poprawia, jest wręcz przeciwnie. Choroba atakuje kolejne gatunki zwierząt, a w Węglówce (gm. Korczyna) wściekły lis pogryzł kobietę. Wojewódzki Lekarz Weterynarii zapowiada kolejną akcję lotniczego szczepienia lisów przeciwko tej śmiertelnej dla zwierząt i ludzi chorobie.

REKLAMASytuacja związana z występowaniem ognisk wścieklizny jest najgorsza od 10 lat. Aktualnie w badaniach potwierdzono 65 przypadków wścieklizny wśród zwierząt i 3 przypadki, w których wyniki badań nie są jednoznaczne, to znaczy „nie wyklucza się” wścieklizny. Ponadto jeden kot został wysłany do badań.

Niepokojący jest fakt, że stwierdzono przypadki wścieklizny nie tylko wśród lisów. Choroba atakuje inne gatunki ssaków. - Mamy potwierdzone 2 psy, 2 kuny, 1 kota, 1 borsuka – wymienia przypadki wścieklizny Andrzej Chrzanowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii. Pozostałe zakażone zwierzęta to lisy. Przypominamy: szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe, weterynarze zalecają również szczepienie kotów. To nie jest obowiązek, ale może uratować życie pupilowi, a właścicielom oszczędzić nieprzyjemnych sytuacji.

alt

W Węglówce (gm. Korczyna) wściekły lis pogryzł kobietę na jej posesji – Poszkodowana kobieta została hospitalizowana – informuje Andrzej Chrzanowski. W przypadku kontaktu z chorym na wściekliznę zwierzęciem najważniejsze jest by jak najszybciej podać szczepionkę, zanim jeszcze wystąpią objawy chorobowe. Wtedy sytuacja jest pod kontrolą. Przypadki, w których wystąpiły objawy wścieklizny są śmiertelne, praktycznie nieuleczalne.

alt

Miesiąc temu (10 sierpnia) jednego lisa złapali krośnieńscy Strażnicy Miejscy przy ul. Cichej w Krośnie. Jak poinformował redakcję Powiatowy Lekarz Weterynarii, również ten lis okazał się wściekły. Prawdopodobnie to ten sam lisek, którego obecność wielokrotnie zgłaszali mieszkańcy rejonu ulicy Krakowskiej. Zwierzę pozostawało nieuchwytne przez kilka dni.

{vimeo}47437174{/vimeo}

Żeby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby, Wojewódzki Lekarz Weterynarii podjął decyzję o ponownym lotniczym zrzucie szczepionki. -W akcji wyłożonych zostanie 483990 dawek szczepionki w postaci przynęt zawierających w środku aluminiowo-plastikowy pojemnik – informuje  Małgorzata Oczoś, Rzecznik Prasowy Wojewody Podkarpackiego. Część szczepionek zostanie prawdopodobnie rozłożona ręcznie – Chcemy dotrzeć tam, gdzie szczepionki nie zrzuci samolot – mówi  Andrzej Chrzanowski. Chodzi głównie o miejsca w samym mieście Krośnie, w okolicach nieuzytków, być może parków. Szczegóły prowadzenia akcji są właśnie ustalane. Uodparnianie będzie prowadzone od 27 września do 4 października. Więcej informacji o szczegółach „uodparniania lisów” podamy na kilka dni przed jej rozpoczęciem.

alt

W celu ograniczenia ryzyka zagrożenia związanego z szerzeniem się wścieklizny należy w szczególności:
1. Przestrzegać obowiązkowych szczepień psów przeciwko wściekliźnie. Zgodnie z art. 56 ust. 2 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od ukończenia przez psa 3 miesiąca życia a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Zgodnie z art. 85 ust 1a w/w ustawy kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie podlega karze grzywny (w tym roku już około 50 ukaranych!)
 
2. Trzymać zwierzęta domowe pod ścisłą kontrolą i ograniczyć ewentualny kontakt z dzikimi zwierzętami, które mogą stanowić potencjalny rezerwuar wirusa wścieklizny.
 
3. Zachować szczególną ostrożność w kontaktach ze zwierzętami bezdomnymi wykazującymi nietypowe zachowanie.
 
4. Zachować szczególną ostrożność, podczas wypoczynku na świeżym powietrzu, wycieczek do lasu, obozów i przebywania na terenach gdzie są dzikie zwierzęta.
 
5. W przypadku pokąsania, podrapania lub innego kontaktu ze zwierzęciem podejrzanym o wściekliznę rany, zadrapania oraz miejsca zanieczyszczone śliną należy niezwłocznie dokładnie umyć ciepłą wodą z mydłem oraz zgłosić się do najbliższej placówki służby zdrowia. Zbagatelizowanie kontaktu ze zwierzęciem chorym lub podejrzanym o wściekliznę czy niezgłoszenie się do lekarza grozi nieuchronną śmiercią.
 
6. Prosi się mieszkańców, aby nie podnosić szczepionek rozrzuconych przez samoloty - szczepionka dotknięta przez człowieka nie będzie już przyjmowana przez lisy. Szczepionka jest w postaci zatopionego okrągłego plastra koloru brązowo-szarego o charakterystycznym zapachu (w najbliższych dniach pracownicy weterynarii będą rozkładać szczepionkę ręcznie w najbardziej zagrożonych okolicach).
 
7. Informować Powiatowego Lekarza Weterynarii w Krośnie tel. 43 696 11 lub najbliższą placówkę weterynaryjną o każdym przypadku podejrzenia wścieklizny u zwierząt.

Powiatowy lekarz weterynarii zaleca także szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie. Szczepienie kotów nie jest obowiązkowe. Przypominamy: wścieklizna jest śmiertelnie niebezpieczna, a wystąpienie objawów choroby praktycznie zawsze oznacza śmierć. Pamiętajmy, że zwierzęta naszych pól i lasów boją się człowieka i zawsze uciekają na bezpieczną odległość. Chore na wściekliznę tracą naturalną bojaźliwość, dlatego widok błądzącego bez celu lisa, leżącej sarny lub wiewiórki powinien nas zaniepokoić. Jeżeli zwierzęta pozwalają się do siebie zbliżyć, dotknąć lub schwytać, to z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że są chore. Wówczas istnieje niebezpieczeństwo zakażenia się od nich wścieklizną lub innymi chorobami, nie tylko przez ugryzienie, ale też przez kontakt z zawirusowaną śliną. Chorobę mogą przenosić różne zwierzęta, np. sympatycznie wyglądające koty czy wiewiórki. Nie tylko lisy są nosicielami wścieklizny.

alt

Ze względu na panoszenie się lisów również na terenie miasta (nieużytki, pustostany), pod koniec lipca prezydent Krosna zaapelował do mieszkańców o uporządkowywanie posesji: Uwaga na lisy! Uporządkuj swoją posesję i działkę. Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Krosno przewiduje kary za nieuporządkowanie posesji.

Zobacz rónież: Chodził lisek... Lis kontra Strażnicy (video)
 

(pd)
Fot. archiwum

  • autor: Piotr Dymiński

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021