Logo
Wydrukuj tę stronę

Beniaminek Krosno najlepszą polską drużyną "Baltic Football Cup 2016"

Beniaminek Krosno najlepszą polską drużyną "Baltic Football Cup 2016" Fot. archiwum Beniaminek Krosno

Szkółka Piłkarska Beniaminek Krosno ponownie odniosła sukces. 6 czerwca wywalczyła srebro w Międzynarodowym Turnieju Piłkarskim "Baltic Football Cup 2016" w Gdyni. Drużyna pod wodzą Grzegorza Rausa w finale zmierzyła się z Dynamem Kijów. Wcześniej “Biało-niebiescy" pokonali młodzieżowe drużyny uznanych marek piłkarskich w Polsce i Europie!

REKLAMA


II miejsce Beniaminka Krosno w jednym z najbardziej prestiżowych międzynarodowych turniejów rozgrywanych w Polsce to jeden z największych sukcesów krośnieńskiej szkółki w jej 9-letniej historii. To także jeden z największych sukcesów piłki młodzieżowej w Krośnie.

5 czerwca odbyły się mecze fazy grupowej. Beniaminek zaprezentował znakomitą formę "Biało-niebiescy" w pierwszym meczu pokonali UKS SMS Łódź 2:0, a w kolejnych wygrali z rosyjskim Sduszorem Kaliningrad 3:0 i Chojnikiem Jelenia Góra 1:0. Poprzeczka szła wyżej z każdym meczem, kolejny rywal to Legia Warszawa, z którą reprezentacja Krosna zremisowała 1:1. Następne było zwycięstwo z Lechią Gdańsk 2:0 i na koniec dnia, w niezwykle emocjonującym meczu, Beniaminek zremisował z angielskim Evertonem 1:1, tracąc bramkę dopiero w końcówce spotkania.
 
"Biało-niebiescy" zagrali znakomicie w fazie finałowej, pokonali SMS Bydgoszcz 1:0 oraz Polonię Warszawa 3:0. W kolejnym spotkaniu Beniaminek zmierzył się z Zagłębiem Lubin, remisując 1:1.

O tym kto zagra w wielkim finale miał więc zadecydować bezpośredni pojedynek pomiędzy krośnianami i Karpatami Lwów.

- Drużynie z Ukrainy wystarczał w tym spotkaniu remis, Beniaminek musiał sięgnąć po zwycięstwo… i tak się stało! - relacjonuje trener i dyrektor Beniaminka, Grzegorz Raus.

Wynik 2:0 dał przepustkę do finału. Tam na zawodników Beniaminka czekała już druga ukraińska ekipa, Dynamo Kijów.

- Zmęczeni, ale niezwykle waleczni, z sercem, z poświęceniem chłopcy grali do końca o zwycięstwo, ale tym razem to rywal okazał się lepszy. Dynamo wygrało 2:0, była to pierwsza porażka Beniaminka w tym turnieju, w poprzednich dziesięciu meczach drużyna odniosła siedem zwycięstw i trzy razy remisowała, zostając przy tym najlepszą polską drużyną turnieju! - podkreśla Grzegorz Raus.
 
- Trudno opisać słowami to wszystko, co wydarzyło się w tym magicznym turnieju dla Beniaminka Krosno. Zagraliśmy w finale z utytułowanym Dynamem Kijów. W bardzo długiej klasyfikacji pozostawiliśmy za nami tak uznane marki europejskie i polskie jak: Everton FC, Nottingham Forest, Zagłębie Lubin, Arkę Gdynia, Legię Warszawa, Karpaty Lwów, Lechię Gdańsk i wiele znakomitych zespołów, które zagrały w Baltic Football Cup 2016.  Do Trójmiasta przyjechaliśmy już w sobotę rano. Naładowaliśmy się pozytywną energią zwiedzając Gdańsk, Gdynię i Sopot. Większość chłopców pierwszy raz była nad Bałtykiem. Potem nastąpiła koncentracja. Sen jest najlepszą regeneracją. Żeby zrozumieć jaki sukces osiągnęliśmy, przytoczę słowa Joela Waldrona (Academy Operations Manager z Everton FC), który powiedział, że: "W tym turnieju nie będzie przypadku i rzeczywiście najlepsze drużyny zagrają o medale, bo tak wyczerpujące są te zawody" - relacjonuje Grzegorz Raus.

Wielki finał "Baltic Football Cup 2016" odbył się na Stadionie Miejskim w Gdyni, w poniedziałkowe popołudnie (6 czerwca).

- Dopiero przed ostatnimi meczami powiedzieliśmy sobie, że nie ma rzeczy niemożliwych i gramy o finał - mówi Grzegorz Raus i dodaje - Beniaminek w wielkim finale! Długo czekaliśmy na ten mecz, byliśmy podekscytowani i zarazem już strasznie zmęczeni. Zagrać na tak pięknym, 15-tysięcznym stadionie Arki, która dzień wcześniej świętowała awans do ekstraklasy, bezcenne. Zagrać z Dynamo Kijów - wielkim klubem europejskim to spełnienie najskrytszych marzeń. Większe boisko i wydłużony czas gry premiowały mistrza Ukrainy. Daliśmy z siebie wszystko, ale rywale byli lepsi. Do 19 minuty był bezbramkowy remis. Dynamo miało więcej z gry, ale Beniaminek wyprowadził kilka kontr, które mogły zakończyć się golem. Bramkę straciliśmy w zamieszaniu podbramkowym, po stałym fragmencie gry. W końcówce szansę dostali wszyscy zawodnicy. Ten mecz również przejdzie do historii krośnieńskiego futbolu. Srebrne medale i tytuł najlepszej polskiej drużyny. To nie Legia, Lechia, Arka czy Zagłębie walczyło w finale o honor polskiej piłki. Tego zaszczytu zasłużenie w przekroju całego turnieju dostąpił Beniaminek Krosno - podkreśla trener.

Beniaminek Krosno zagrał znakomity turniej. Nie mogło więc zabraknąć również indywidualnych nagród dla krośnieńskich zawodników. W "Dream Teamie" turnieju znalazł się Antek Kozubal, a najlepszy bramkarzem został wybrany Szymon Skrzęta. To ogromne indywidualne wyróżnienie dla młodych zawodników.

Wyniki spotkań Beniaminka - Grupa A
Beniaminek Krosno - SMS Łódz 2:0 (Kozubal, Niedziałkowski),
Beniaminek Krosno - Sduszor Kaliningrad 3:0 (Niedziałkowski, Gazda, Cierpiak),
Beniaminek Krosno - Chojnik Jelenia Góra 1:0 (Gazda),
Beniaminek Krosno - Legia Warszawa 1:1 (Kozubal),
Beniaminek Krosno - Lechia Gdańsk 2:0 (Górka, Szafran),
Beniaminek Krosno - Everton FC 1:1 (Niedziałkowski),

Wyniki spotkań Beniaminka - Grupa Finałowa E
Beniaminek Krosno - SMS Zawisza Bydgoszcz 1:0 (Cierpiak),
Beniaminek Krosno - Polonia Warszawa 3:0 (Zygmunt 2, Jarosz),
Beniaminek Krosno - Zagłębie Lubin 1:1 (Jarosz),
Beniaminek Krosno - Karpaty Lwów 2:0 (Gazda, Kozubal),
Wynik spotkania finałowego
Beniaminek Krosno - Dynamo Kijów 0:2.

Beniaminka Krosno reprezentowali: Szymon Skrzęta, Szymon Jastrzębski, Szymon Górka, Oskar Cierpiak, Patryk Winiarski, Patryk Słowik, Kacper Zygmunt, Mateusz Szafran, Antoni Kozubal, Krystian Jarosz, Aleksander Gazda, Mateusz Niedziałkowski, Szymon Serwiński, Kacper Bolanowski, Franciszek Jasiewicz i Jakub Matłosz.

Trener: Grzegorz Raus. Asystenci: Karol Dobrzański, Mateusz Knap. Kierownik: Marek Bolanowski. Kibice Beniaminka.

Szczegółowa relacja z Baltic Football Cup 2016 na stronie: beniaminek.org

mm/wk/pd
Fot. arch. Beniaminek Krosno

  • autor: mm/wk/pd

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021