Logo
Wydrukuj tę stronę

W Krośnie legalizowali fotoradary. Kierowcy skarżyli się na utrudnienia

W Krośnie legalizowali fotoradary. Kierowcy skarżyli się na utrudnienia Fot. KrosnoCity.pl

W poniedziałek (2.03) wieczorem zamknięte zostały duże skrzyżowania na krośnieńskiej "obwodnicy". Urząd Miar i Wag legalizował umieszczone tam fotoradary. Nad wszystkim czuwała policja i straż miejska. Nasi czytelnicy pytają: "Czy nie można tego robić później?".

REKLAMA


Legalizacja fotoradarów konieczna jest przynajmniej raz w roku. To są minimalne wymagania, w razie zmian lub napraw konieczna jest ponowna legalizacja urządzeń.

- Takie czynności najlepiej wykonywać, gdy droga jest sucha i nie ma dużej wilgotności powietrza - informuje Tomasz Wajdowicz, Komendant Straży Miejskiej w Krośnie.

Legalizacja radarów wymaga serii próbnych najazdów na skrzyżowanie z fotoradarami i porównania pomiarów z aparaturą Urzędu Miar i Wag. - Fotoradary umieszczone na tych skrzyżowaniach nie mogą być legalizowane nigdzie indziej. To są urządzenia współpracujące z zamontowanymi na skrzyżowaniach pętlami indukcyjnymi - dodaje Tomasz Wajdowicz.

- Dlaczego te najazdy były robione w godzinach wyjazdów ludzi z zakładów pracy? Godzina 22:00, droga była na dobrą chwilę zablokowana - pyta jeden z czytelników KrosnoCity.pl, który chciałby dowiedzieć się więcej o przyczynie zamknięcia skrzyżowań.

Z oczywistych względów bezpieczeństwa na czas próbnych najazdów na skrzyżowanie, droga jest zamykana.

- Chcemy to robić w miarę możliwości w godzinach nocnych - odpowiada Tomasz Wajdowicz wyjaśniając, że chodzi o jak najmniejsze utrudnienia w ruchu. - W sezonie letnim moglibyśmy przeprowadzić legalizację nawet po północy - dodaje Komendant. Zaznacza, że przy panującym w pobliżu lotniska mikroklimacie i aktualnej pogodzie nocą robi się zbyt wilgotno, by prowadzić pomiary później. - Z ostatnimi pomiarami mieliśmy już trudności, bo z powodu wilgoci zaparowywała aparatura używana przez Okręgowy Urząd Miar i Wag, dlatego te czynności się też przedłużyły - wyjaśnia Komendant. Podkreśla jednak, że w przerwach pomiędzy pomiarami samochody były przepuszczane przez skrzyżowanie.

pd

  • autor: pd

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021