KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

W Krośnie legalizowali fotoradary. Kierowcy skarżyli się na utrudnienia

W Krośnie legalizowali fotoradary. Kierowcy skarżyli się na utrudnienia Fot. KrosnoCity.pl

W poniedziałek (2.03) wieczorem zamknięte zostały duże skrzyżowania na krośnieńskiej "obwodnicy". Urząd Miar i Wag legalizował umieszczone tam fotoradary. Nad wszystkim czuwała policja i straż miejska. Nasi czytelnicy pytają: "Czy nie można tego robić później?".

REKLAMA


Legalizacja fotoradarów konieczna jest przynajmniej raz w roku. To są minimalne wymagania, w razie zmian lub napraw konieczna jest ponowna legalizacja urządzeń.

- Takie czynności najlepiej wykonywać, gdy droga jest sucha i nie ma dużej wilgotności powietrza - informuje Tomasz Wajdowicz, Komendant Straży Miejskiej w Krośnie.

Legalizacja radarów wymaga serii próbnych najazdów na skrzyżowanie z fotoradarami i porównania pomiarów z aparaturą Urzędu Miar i Wag. - Fotoradary umieszczone na tych skrzyżowaniach nie mogą być legalizowane nigdzie indziej. To są urządzenia współpracujące z zamontowanymi na skrzyżowaniach pętlami indukcyjnymi - dodaje Tomasz Wajdowicz.

- Dlaczego te najazdy były robione w godzinach wyjazdów ludzi z zakładów pracy? Godzina 22:00, droga była na dobrą chwilę zablokowana - pyta jeden z czytelników KrosnoCity.pl, który chciałby dowiedzieć się więcej o przyczynie zamknięcia skrzyżowań.

Z oczywistych względów bezpieczeństwa na czas próbnych najazdów na skrzyżowanie, droga jest zamykana.

- Chcemy to robić w miarę możliwości w godzinach nocnych - odpowiada Tomasz Wajdowicz wyjaśniając, że chodzi o jak najmniejsze utrudnienia w ruchu. - W sezonie letnim moglibyśmy przeprowadzić legalizację nawet po północy - dodaje Komendant. Zaznacza, że przy panującym w pobliżu lotniska mikroklimacie i aktualnej pogodzie nocą robi się zbyt wilgotno, by prowadzić pomiary później. - Z ostatnimi pomiarami mieliśmy już trudności, bo z powodu wilgoci zaparowywała aparatura używana przez Okręgowy Urząd Miar i Wag, dlatego te czynności się też przedłużyły - wyjaśnia Komendant. Podkreśla jednak, że w przerwach pomiędzy pomiarami samochody były przepuszczane przez skrzyżowanie.

pd

 • autor: pd

3 komentarzy

 • Gajowy

  o tych sekundnikach to już na różnych forach było bardzo wiele i sprawa jest oczywista. faktyczna poprawa bezpieczeństwa. ale urzędnicy nie chcą o tym słyszeć tylko nie da się i nie da się. Straż miejska nie poluje z fotoradarem na piratów wtedy kiedy są urządzane nocne rajdy tylko w ciągu dnia na normalnych ludzi jadących do i z roboty. Zamiast zająć się poszerzeniem drogi do Rzeszowa to buduje się lotnisko dla kilku awionetek. Skoro cds był bardziej potrzebny niż np. hala targowa, jeśli powstał park linowy zamiast ścieżek rowerowych itd. itd to może rozsądnie by było kilka zasadniczych spraw rozstrzygnąć w referendum. Przecież w takim referendum wcale nie musi chodzić o odwołanie kogokolwiek tylko może być kilka merytorycznych pytań o to co jest potrzebne teraz a z czym można zaczekać. Jeśli w takim referendum linia kolejowa okaże się bardziej potrzebna niż droga to wszyscy będziemy musieli to uszanować ale też urzędnicy będą mieli proste wytłumaczenie np. dlaczego robią drogę przez miasto zamiast obwodnicy.

  Zgłoś nadużycie Gajowy sobota, 07, marzec 2015 08:54 Link do komentarza
 • grzenio

  Przecież nie jest w interesie miasta założyć takie sekundniki jak są w Rzeszowie lub Jaśle. Spadły by wpływy z fotoradarów.
  A bezpieczeństwo i komfort kierowców jest najmniej istotny

  Zgłoś nadużycie grzenio piątek, 06, marzec 2015 21:06 Link do komentarza
 • rujaba

  Uważam, że obok sygnałów świetlnych powinny znajdować się wyświetlacze sekundowe wskazujące malejący czas trwania czerwonego lub zielonego światła. To rozwiązanie widać wszędzie w wielu miastach, natomiast w Krośnie ciągle się nie da. Przykładowo w Austrii pod koniec czasu trwania sygnału zielonego ten zaczyna migać,a po chwili zapala się światło żółte i następnie czerwone. Tego również nie da się zrobić w Krośnie, bo fotoradary stały by bezużytecznie i przestały doić kierowców.

  Zgłoś nadużycie rujaba piątek, 06, marzec 2015 17:50 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?