Logo
Wydrukuj tę stronę

Marl kolejnym miastem partnerskim Krosna

Marl kolejnym miastem partnerskim Krosna Fot. UM Krosno

Krosno ma kolejne miasto partnerskie. Tym razem dzięki wspólnym węgierskim przyjaciołom zawarto umowę z niemieckim miastem Marl. Polska wersja umowy została podpisana podczas "Karpackich Klimatów".

REKLAMA


W sobotę, 22 sierpnia podpisano polską wersję Umowy Partnerskiej pomiędzy miastami Krosno i Marl. Umowę podpisali Werner Arndt - Burmistrz Marl oraz Piotr Przytocki - Prezydent Miasta Krosna. Dokument w wersji niemieckiej zostanie podpisana, 3 października w Marl, podczas VolksParkFest.
 
Marl to miasto niemieckie położone w Nadrenii Północnej-Westfalii. Miasto ma wielowiekową historię i rozwinięty przemysł.

Historia współpracy miast Krosno i Marl
Współpraca miast Marl i Krosno, została zapoczątkowana w roku 2012, kiedy to nasze wspólne miasto partnerskie Zalaegerszeg z Węgier, zaprosiło Krosno i Marl do udziału w projekcie "4 towns 4 answers". W ramach projektu zajmowano się restrukturyzacją gospodarczą 4 miast: Zalaegerszeg, Marosvásárhely, Krosna i Marl.

W grudniu 2012 roku, miasto Marl zaprosiło miasto Krosno do udziału w projekcie "Z młodzieżą poruszyć świat", którego realizacja rozpoczęła się w sierpniu 2013 roku.

W ramach projektu, do Marl została zaproszona 4-osobowa delegacja młodzieży z Krosna, wraz z opiekunem oraz przedstawicielami miasta Krosna.

Końcem sierpnia miasto Krosno realizowało wspólnie z miastem Marl oraz z miastami: Gualdo Tadino i Sarospatak projekt pod nazwą "Europejski Kongres Samorządowy".

Podczas Kongresu, 24 sierpnia 2013 roku, została podpisana Deklaracja o Współpracy między miastami Marl i Krosno, która stała się podstawą do podpisania Umowy Partnerskiej.

Efektem realizacji projektu było nawiązanie współpracy szkół z Krosna oraz z Marl. Jako pierwsze współpracę nawiązały I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika z Gimnazjum Willy Brandta. Współpraca ta układała się tak owocnie, że następne Gimnazjum im. Albrechta Schweitzera z Marl rozpoczęło współpracę z II Liceum Ogólnokształcącym im. Konstytucji 3 Maja. Szkoły realizują wspólne projekty z Programu Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Szkoła Techniczna z Marl, zaprosiła do udziału w projekcie "LED Walls" dofinansowanego z programu Erasmus+, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 z Krosna. Projekt uzyskał dofinansowanie i będzie realizowany wspólnie ze szkołami z Fjell oraz Zalaegerszeg. W roku 2014 Miasto Krosno przejęło pałeczkę od miasta Marl, organizując IV edycję Międzynarodowych Spotkań Młodzieży.

W tym roku mija również 15 rocznica partnerstwa z węgierskim miastem Zalaegerszeg. Z tej okazji prezydent Krosna przekazał szklany herb partnerskiego miasta Burmistrzowi Zalaegerszeg.

pd/umk

  • autor: pd/umk

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021