KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Marl kolejnym miastem partnerskim Krosna

Marl kolejnym miastem partnerskim Krosna Fot. UM Krosno

Krosno ma kolejne miasto partnerskie. Tym razem dzięki wspólnym węgierskim przyjaciołom zawarto umowę z niemieckim miastem Marl. Polska wersja umowy została podpisana podczas "Karpackich Klimatów".

REKLAMA


W sobotę, 22 sierpnia podpisano polską wersję Umowy Partnerskiej pomiędzy miastami Krosno i Marl. Umowę podpisali Werner Arndt - Burmistrz Marl oraz Piotr Przytocki - Prezydent Miasta Krosna. Dokument w wersji niemieckiej zostanie podpisana, 3 października w Marl, podczas VolksParkFest.
 
Marl to miasto niemieckie położone w Nadrenii Północnej-Westfalii. Miasto ma wielowiekową historię i rozwinięty przemysł.

Historia współpracy miast Krosno i Marl
Współpraca miast Marl i Krosno, została zapoczątkowana w roku 2012, kiedy to nasze wspólne miasto partnerskie Zalaegerszeg z Węgier, zaprosiło Krosno i Marl do udziału w projekcie "4 towns 4 answers". W ramach projektu zajmowano się restrukturyzacją gospodarczą 4 miast: Zalaegerszeg, Marosvásárhely, Krosna i Marl.

W grudniu 2012 roku, miasto Marl zaprosiło miasto Krosno do udziału w projekcie "Z młodzieżą poruszyć świat", którego realizacja rozpoczęła się w sierpniu 2013 roku.

W ramach projektu, do Marl została zaproszona 4-osobowa delegacja młodzieży z Krosna, wraz z opiekunem oraz przedstawicielami miasta Krosna.

Końcem sierpnia miasto Krosno realizowało wspólnie z miastem Marl oraz z miastami: Gualdo Tadino i Sarospatak projekt pod nazwą "Europejski Kongres Samorządowy".

Podczas Kongresu, 24 sierpnia 2013 roku, została podpisana Deklaracja o Współpracy między miastami Marl i Krosno, która stała się podstawą do podpisania Umowy Partnerskiej.

Efektem realizacji projektu było nawiązanie współpracy szkół z Krosna oraz z Marl. Jako pierwsze współpracę nawiązały I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika z Gimnazjum Willy Brandta. Współpraca ta układała się tak owocnie, że następne Gimnazjum im. Albrechta Schweitzera z Marl rozpoczęło współpracę z II Liceum Ogólnokształcącym im. Konstytucji 3 Maja. Szkoły realizują wspólne projekty z Programu Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Szkoła Techniczna z Marl, zaprosiła do udziału w projekcie "LED Walls" dofinansowanego z programu Erasmus+, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 z Krosna. Projekt uzyskał dofinansowanie i będzie realizowany wspólnie ze szkołami z Fjell oraz Zalaegerszeg. W roku 2014 Miasto Krosno przejęło pałeczkę od miasta Marl, organizując IV edycję Międzynarodowych Spotkań Młodzieży.

W tym roku mija również 15 rocznica partnerstwa z węgierskim miastem Zalaegerszeg. Z tej okazji prezydent Krosna przekazał szklany herb partnerskiego miasta Burmistrzowi Zalaegerszeg.

pd/umk

  • autor: pd/umk

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?