Logo
Wydrukuj tę stronę

Robert Wojciech Portius de Lanxeth - międzynarodowa konferencja o zasłużonym krośnianinie

Robert Wojciech Portius. Robert Wojciech Portius. Fot. Łukasz Jaracz

Do 15 kwietnia przyjmowane są zgłoszenia na konferencję poświęcona Robertowi Portiusowi. Kim był i jak można wykorzystać jego dorobek w dzisiejszej promocji miasta?

REKLAMA


Robert Portius, jeden z najznamienitszych patrycjuszy krośnieńskich, dowódca obrony Krosna podczas "Potopu Szwedzkiego". Był komendantem i wójtem naszego miasta. Do ogromnego majątku doszedł dzięki handlowi, winem sprowadzanym z Węgier do Polski. Był stronnikiem króla Jana Kazimierza. Portius powiększył mur obronny miasta, który częściowo finansował z własnej kiesy, ponadto był pomysłodawcą i fundatorem przebudowy Fary i dzwonnicy nazywanej często do dzisiaj "wieżą Portiusa".

Postać portiusa zainspirowała grupę mieszkańców do założenia Stowarzyszenia "Portius", które działa miedzy innymi na rzecz promocji Krosna i współpracy polsko-węgierskiej.

Konferencja naukowa odbędzie się w dniach 4-5 czerwca 2018 roku przy współudziale PWSZ w Krośnie i wspomnianego Stowarzyszenia Portius. 6 czerwca planowany jest wyjazd na Węgry do "Piwnicy Portius" położonej w miejscowości Hercegkút, w obszarze krajobrazowym wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Do pobrania: formularz rejestracji udziału w konferencji

pd

  • autor: pd

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021