KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Magisterkę z zarządzania można już zdobyć w Krośnie

Teraz w Krośnie będzie można studiować zarządzanie - także na poziomie magisterskim. Teraz w Krośnie będzie można studiować zarządzanie - także na poziomie magisterskim. Fot. archiwum PWSZ Krosno

Od października 2019 roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. S. Pigonia w Krośnie, na podstawie pozytywnej decyzji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uruchamiane są 4-semestralne magisterskie studia drugiego stopnia na kierunku Zarządzanie (zarówno w systemie studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych). Studia na tym kierunku realizowane są w krośnieńskiej uczelni od 2013 roku na poziomie studiów licencjackich. Od najbliższego roku akademickiego oferta będzie obejmowała zarówno studiowanie na pierwszym stopniu, jak i kontynuację nauki na poziomie studiów magisterskich.

REKLAMA


Studia adresowane są do absolwentów studiów pierwszego stopnia kierunków ekonomicznych, ale mogą się także wiązać z podjęciem zupełnie nowych studiów, co dotyczy m.in. absolwentów studiów humanistycznych, czy technicznych. Przeznaczone są dla osób, które posiadają już dyplom licencjata, inżyniera, magistra lub inny równoważny dokument zagraniczny. Kształcenie na studiach magisterskich będzie realizowane w trzech specjalnościach: Zarządzanie inwestycjami i nieruchomościami, Zarządzanie kapitałem ludzkim, a także Zarządzanie przedsiębiorstwem, a elektroniczna rejestracja kandydatów rozpocznie się pomiędzy majem a czerwcem bieżącego roku.

Jeden z najchętniej wybieranych kierunków w Polsce  
Zarządzanie od wielu lat stanowi jeden z najstabilniejszych, a także najczęściej wybieranych przez kandydatów kierunków studiów w Polsce. Według danych Departamentu Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zarządzanie w ostatnich dziesięciu latach plasowało się nieprzerwanie na jednym z trzech najczęściej wybieranych przez kandydatów kierunków studiów w Polsce. W zeszłym roku chciało go studiować blisko trzydzieści tysięcy kandydatów.


Zarządzanie należy do najchętniej wybieranych kierunków studiów w Polsce.

Studenci z zagranicy
Studenci z krośnieńskiej uczelni w ramach programu Erasmus+ mogą korzystać z semestralnych wyjazdów do uczelni zagranicznych. Jednocześnie sporo studentów z zagranicy studiuje tutaj. W tym semestrze w Krośnie na kierunku zarządzanie studiuje m.in. troje studentów z Ukrainy, na co dzień będących słuchaczami drugiego i trzeciego roku Ukraińskiej Akademii Drukarstwa we Lwowie. Anastazja Woronina, Wiktoria Stanytska i Olga Popowa studiują w Polsce od lutego tego roku. Mogły tutaj przyjechać dzięki umowie podpisanej pomiędzy uczelniami w Krośnie i Lwowie. Spędzą w Polsce jeden lub dwa semestry.

- Wydawało nam się, że znamy dobrze język polski, ale w praktyce kilka pierwszych tygodni wykładów było dla nas bardzo trudnych. Teraz jest o wiele lepiej, rozumiemy już prawie wszystko - wspomina Wiktoria Stanytska.

W ramach programu Erasmus+ w Krośnie na tym samym kierunku aktualnie studiuje również dwóch studentów ze Słowacji. Będą przebywać w Polsce do końca tego semestru.


Anastazja Woronina i Wiktoria Stanytska - na co dzień mieszkanki Lwowa.

Rozwijanie zainteresowań
Studiujący zarządzanie mają możliwość rozwijania własnych zainteresowań m.in. w dwóch zakładowych studenckich kołach naukowych, tj. SKN "Organizacja i Zarządzanie" oraz SKN "Finanse".

- W kole naukowym poszerzamy swoje zainteresowania z zakresu zarządzania, finansów oraz inwestowania. Co roku wysyłamy delegatów w różne miejsca w Polsce, ale również za granicę. Ostatnio byliśmy np. na konferencji w Czechach - ocenia Kacper Kandefer z koła naukowego "Finanse". - Oprócz poszerzenia zainteresowań, mogę równocześnie poszerzać umiejętności miękkie, które są nieodzowne w przyszłej pracy. Ważnym aspektem jest także zdobywanie cennych kontaktów ze studentami z innych uczelni - dodaje.

Studenci zarządzania aktywnie działają również m.in. w pracach interdyscyplinarnego koła naukowego "Rotor", znanego z udziału w zawodach polegających na przejechaniu jak największej liczby kilometrów na jednym literze paliwa. Ostatni imponujący wynik to 498 kilometrów przejechanych na 1 litrze etanolu. Studenci zarządzania współpracują głównie m.in. przy szerokorozumianym marketingu, niezbędnym w promocji i pozyskiwaniu sponsorów na kosztowne wyjazdy, m.in. do Londynu. Jednakże poza tym, przez dwa lata kierowcą bolidu o wdzięcznej nazwie "Piła" także była studentka zarządzania - Antonina Menet. Obecnie kontynuuje ona studia magisterskie na Uniwersytecie w Toruniu.


Zajęcia praktyczne dominują w programie kształcenia.

Dobre perspektywy dla absolwentów
Absolwenci tego kierunku na ogół nie mają problemów ze znalezieniem pracy. Część z nich dotychczas kontynuowało studia magisterskie w innych uczelniach. Wielu jednak pozostało tutaj. Zeszłoroczna absolwentka studiów licencjackich Marzena Stanek obecnie kontynuuje studia z zarządzania w Politechnice Rzeszowskiej, pracując równocześnie w krośnieńskiej firmie Eba jako księgowa. Karolina Salamon ukończyła studia z zarządzania w Krośnie w 2016 roku z najlepszym wynikiem na roku. Obecnie pełni funkcję pełnomocnika ds. pacjenta w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim w Krośnie.

- Studia w Krośnie to najlepsza decyzja jaką mogłam podjąć. Żałuję jedynie, że nie mogłam kontynuować nauki tutaj na poziomie magisterskim - podkreśla Karolina Salamon.

Teraz będzie już możliwość kontynuowania studiów w Krośnie. Kinga Mikos równolegle studiuje w krośnieńskiej PWSZ-ce Międzynarodową komunikację językową oraz Zarządzanie. Aktualnie przygotowuje pracę licencjacką na temat funkcjonowania i rozwoju rynku nieruchomości mieszkaniowych w mieście Krośnie w latach 2013-2017.

- Po obronie najprawdopodobniej będę chciała kontynuować studia z zarządzania na poziomie magisterskim u nas, a potem - jeśli uda się zdobyć satysfakcjonującą pracę, osiedlę się w okolicach Krosna, a jeśli nie - to spróbuję swoich sił na rynkach zagranicznych, m.in. ze względu na moją bardzo dobrą znajomość języka angielskiego - zdradza swoje plany Kinga. Podobne zamiary ma Anna Rysz, studentka ostatniego roku studiów licencjackich. - Na pewno pójdę na studia magisterskie z zarządzania tutaj, ale nie wiem jeszcze czy w systemie stacjonarnym czy zaocznym - mówi.

Kacper Kandefer, przewodniczący samorządu studenckiego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie oraz student drugiego roku zarządzania nie ukrywa radości z powodu uruchomienia magisterskich studiów w Krośnie.

- Uważam, że studia drugiego stopnia są świetną okazją do kontynuowania nauki na miejscu. Dzięki temu stwarza się szansa do pozostania wielu młodych osób blisko domu - podsumowuje krótko Kacper Kandefer.

(pwsz). red.
Fot. archiwum PWSZ Krosno

  • autor: (pwsz). red.

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?