Logo
Wydrukuj tę stronę

W Pakistanie ujęto zabójców geologa z Krosna

W Pakistanie ujęto zabójców geologa z Krosna Fot. archiwum

Pakistańskie służby po 11 latach schwytały sprawców zabójstwa polskiego geologa Piotra Stańczaka, mieszkańca powiatu krośnieńskiego. Mężczyźni przyznali się do bezpośredniego udziału w morderstwie.

REKLAMA


Terroryści zostali zatrzymani 1 czerwca 2020 roku podczas akcji policyjnej w Rawalpindi przeciwko członkom grupy Tehrik-i-Taliban. O zatrzymaniu poinformowała w czwartek, 11 czerwca pakistańska gazeta "Dawn".

- Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez naszą placówkę w Islamabadzie, 1 czerwca służby specjalne Pakistanu aresztowały w Rawalpindi koło Islamabadu dwóch członków organizacji terrorystycznej Tehreek-i-Taliban Pakistan, podejrzanych o zabójstwo inżyniera Geofizyki Kraków Piotra Stańczaka. Zabójstwo miało miejsce 7 lutego 2009 roku - powiedziała rzeczniczka MSZ Monika Szatyńska-Luft. Jak dodała, Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest w kontakcie z ambasadą RP w Islamabadzie i monitoruje sprawę.

Brutalne zabójstwo Krośnianina
Piotr Stańczak - 42-letni (w 2008 roku) inżynier zamieszkały w Potoku koło Krosna - był jednym z 18 pracowników Geofizyki Kraków, realizujących kontrakt dla pakistańskiej firmy Oil&Gas.

28 września 2008 roku został wzięty do niewoli przez talibów, domagających się uwolnienia swoich 110 towarzyszy z więzienia, w tym radykalnych ekstremistów należących do terrorystycznej organizacji al.-Kaida. Na miejscu zamordowano jego ochroniarza i dwóch kierowców. 7 lutego 2009 roku talibowie uznali, że pakistański rząd nie spełnił ich żądań i zabili Polaka, utrwalając egzekucję na drastycznym filmie - jego ciało udało się odzyskać dopiero w kwietniu 2009 roku.
Ciało Stańczaka zostało podrzucone niedaleko bazy wojskowej w Rawalpindi. W maju 2009 roku, zgodnie z wolą rodziny, Piotr Stańczak został pochowany w Krośnie.

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył pośmiertnie Piotra Stańczka Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Formalną procedurę odznaczenia polecił rozpocząć jeszcze w styczniu 2010 roku śp. prezydent Lech Kaczyński.

Zobacz także:
- Czy inżynier z Krosna nie żyje?
- Jeden z zabójców Piotra Stańczaka złapany
- Oskarżeni o zabójstwo Stańczaka uniewinnieni

(rdn)

  • autor: (rdn)
© KrosnoCity.pl 2008 - 2021