Logo
Wydrukuj tę stronę

Dodatkowe szczepienia lisów na Podkarpaciu

  • autor: red.
  • środa, 15, listopad 2017 10:27
  • wielkość czcionki - - + +
zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

W drugiej połowie listopada będzie prowadzona dodatkowa akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

REKLAMA


Prowadzone w dniach od 17 do 26 listopada szczepienie obejmuje w całości teren województwa podkarpackiego. Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich). Program uodparniania lisów polega na wieloletnim, cyklicznym (wiosna-jesień) wykładaniu szczepionki.

Wykładana przynęta wydająca specyficzny zapach, zawiera wewnątrz aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

W związku z możliwością bezpośredniego kontaktu ludzi i zwierząt domowych z rozłożoną szczepionką należy pamiętać, że przynęty zawierające szczepionkę dotykane przez ludzi nie są przyjmowane przez lisy, ich podnoszenie jest niewskazane. W przypadku kontaktu z przynętą należy miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydłem, a sam kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej.

W okresie trwania akcji i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się na terenach objętych szczepieniem trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych, a ponadto wstrzymanie się od polowań.

red.

  • autor: red.

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021