KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Szklana Pułapka" w Krościenku Wyżnym

Fot. Zielone Krosno Fot. Zielone Krosno

Nie, nie chodzi o kolejny film. Zielone Krosno alarmuje w sprawie szklanej konstrukcji stanowiącej zagrożenie dla ptaków. Już skierowaliśmy pytania do wójta gminy w tej sprawie.

REKLAMA


"Szklaną pułapką" określono wiatę przystankową w Krościenku Wyżnym. Przystanek znajduje się w pobliżu siedlisk ptaków, a przy tym jego szklane ściany są kompletnie niewidoczne dla szybko poruszających się ptaków. Zderzenie z taką ścianą w locie oznacza dla zwierzęcia śmierć.

"Lokalizacja przeszklonego przystanku bezpośrednio przy terenach leśnych, które są siedliskiem wielu gatunków ptaków oznacza, że ofiar będzie znacznie więcej" - alarmuje grupa aktywistów ekologicznych działająca jako "Zielone Krosno".

"Śmiertelność ptaków w wyniku kolizji z szybami jest drugim po utracie siedlisk czynnikiem ograniczającym liczebność ptaków. Śmierć w wyniku kolizji z szybami rocznie ponosi około milion osobników" - informuje Fundacja Szklane Pułapki, zwracająca uwagę na zagrożenie dla ptaków, jakie powodują duże, przezroczyste powierzchnie.

We wspomnianych szacunkach nie zostały uwzględnione niewielkie szklane powierzchnie, właśnie takie jak np. szklane wiaty przystanków, które także są niebezpieczne.

Warto na to zwracać uwagę projektując kolejne przystanki, nie tylko w sąsiedztwie parków i terenów leśnych.

pd

  • autor: pd

6 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?