Logo
Wydrukuj tę stronę

Ruch na świeżym powietrzu jako pomysł na postanowienie noworoczne

zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne Fot. sxc.hu

Mamy Nowy Rok 2015. A co za tym idzie? Standardowo - noworoczne postanowienia. W 2014 roku nie udało się spełnić wszystkich planów treningowych i zachować diety? Nie poddawaj się! Rok 2015 to nowa szansa na poprawę sylwetki, zdrowia i ogólnego samopoczucia. Najlepiej, gdy uda Ci się połączyć przyjemne z pożytecznym. Jednym ze sposobów na to może być ruch na świeżym powietrzu.

REKLAMAJestem pewna, że każdy z nas w dzieciństwie próbował jazdy na łyżwach, nartach lub snowboardzie. Pomimo, że zima w tym roku (jak na razie) nie obdarowała nas śniegiem i mrozem, dzisiejsze stoki i lodowiska zapewniają nam możliwość do korzystania z nich także przy dodatniej temperaturze. Dlaczego nie wyciągnąć łyżew czy nart sprzed lat i nie przypomnieć sobie tej świetnej zabawy na lodowisku czy stoku?

Sporty zimowe to nie tylko możliwość spędzenia czasu z rodziną czy przyjaciółmi, ale jest to także szansa na spalenie tkanki tłuszczowej, wzmocnienie mięśni czy poprawę równowagi i koordynacji ruchów. Osoby, które mają obawy przed narciarstwem i łyżwiarstwem lub nie mają dostępu do lodowiska i stoku,nie są skazane na nudę! Dlaczego nie kontynuować treningów letnich/jesiennych, takich jak nordic walking czy jogging? Sporty te także dbają o nasze zdrowie i kondycję i nie są zarezerwowane tylko dla sezonu letniego.

Pamiętajmy jednak, że nawet przy wysokich (jak na zimę) temperaturach musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Pierwszą z nich jest wybór odpowiedniego ubrania na czas treningu. Nasza ‘cebulka’ powinna składać się z trzech warstw (1-bielizna termoaktywna, 2-polar/softshell, 3-kurtka z kapturem i ściągaczami, a na nogi nieprzemakalne spodnie). Zadaniami odzieży są jednocześnie: ogrzewać, odprowadzać wilgoć oraz zapobiegać kontuzjom. Od tego, co mamy na sobie, zależą nasze zdrowie, komfort i bezpieczeństwo, dlatego przed wyjściem z domu warto przemyśleć, jak zabezpieczymy nasze ciało przed ewentualnymi obrażeniami i niską temperaturą.

Kolejnym ważnym aspektem jest dobranie dyscypliny sportowej do swoich możliwości i warunków. Niektórzy z nas miewają bóle przy poruszaniu się czy zaniedbane urazy, które mogą pogłębiać się przy zbyt ciężkim wysiłku fizycznym. Pamiętajmy, że sport to zdrowie i należy wprowadzać aktywność fizyczną do listy codziennych zajęć, ale w razie jakichkolwiek wątpliwości i złego samopoczucia należy zaczerpnąć porady u specjalisty. Jak mówi mądre powiedzenie - lepiej zapobiegać niż leczyć. Takie sporty jak narciarstwo, snowboard czy łyżwiarstwo wymagają odpowiedniej techniki i pomocy ze strony instruktora lub innej doświadczonej osoby. Złe nawyki, brak odpowiedniej postawy i brawura na stoku czy lodowisku grożą poważną kontuzją. Pamiętajmy, że w czasie korzystania z obiektów sportowych, jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale także za innych amatorów aktywności zimowej.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas planowania aktywnego wypadu? Pamiętajmy, jak ważną rolę podczas uprawiania wszelakich sportów pełnią rozgrzewka i rozciąganie. Pobudzenie ciała jest częścią każdego treningu i w znacznym stopniu zmniejsza ono ryzyko kontuzji, zapewnia lepsze rezultaty naszego wysiłku i zwiększa wydolność organizmu. Rozgrzewka powinna trwać ok 10-15 minut. Po zakończonej aktywności fizycznej należy uspokoić organizm i zrelaksować zmęczone ciało przez rozciąganie. Redukuje ono napięcie mięśni i łagodzi bóle.

Innym rodzajem zapobiegania urazom jest także dobranie odpowiedniego sprzętu. Najlepiej, jeśli łyżwy, narty czy inny sprzęt, na którym jeździmy to nasza własność i pasuje idealnie do naszego ciała. Zdaję sobie jednak sprawę, że wielu z nas korzysta z wypożyczonego sprzętu. W takiej sytuacji zwróćmy uwagę na to, jaki sprzęt dostajemy w wypożyczalni. Musi on zapewniać nam bezpieczeństwo i komfort w czasie jazdy. Rzepa i zatrzaski w łyżwach muszą stabilnie trzymać naszą stopę, a narty nie mogą być za krótkie czy za długie.

Co jest jeszcze ważne przy uprawianiu sportu zimą? Pamiętajmy, aby przed wysiłkiem na śniegu dostarczyć organizmowi energii w postaci pożywnego posiłku. Świetnym śniadaniem przed szusowaniem na stoku, joggingiem po zaśnieżonych alejkach czy piruetami na lodowisku będą płatki owsiane, pełnoziarniste pieczywo, muesli z jogurtem, owoce i warzywa. Zadbajmy o to, aby posiłek zjeść ok. 1,5-2 godz. przed wejściem na stok czy lodowisko. Po zakończonym treningu i świetnej zabawie na śniegu będziemy tak głodni, że nie będzie możliwości zapomnienia o kolejnym posiłku. Zdrowy obiad składający się z ryby czy drobiu z kaszą i warzywami zaspokoi nasz głód i dostarczy organizmowi składników odżywczych. Osoby, które aktywność fizyczną traktują jako sposób na spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej, także powinny pamiętać o zdrowym odżywianiu i ważnym dla nich jest, aby nie omijały one wartościowych posiłków. Poleca się im używanie tzw. ‘spalaczy tłuszczu’, które przyspieszają metabolizm, a niechciana tkanka tłuszczowa używana jest jako dodatkowa energia. Pamiętajmy jednak, że wyżej wspomniane spalacze są jedynie suplementem, a nie podstawą diety.

Aktywność fizyczna to świetny sposób na spędzenia czasu w zimowe dni. Musimy jednak pamiętać o bezpieczeństwie swoim i innych sportowców. Dobrze dobrana odzież, sprzęt, mądre odżywianie i kultura zapewnią nam niezapomniane wspomnienia, zdrowie i świetną sylwetkę. Do dzieła!

Wzmianka o Autorze:
Dorota Wojnar - absolwentka Filologii Rosyjskiej - rosyjski i angielski język biznesu na Uniwersytecie Rzeszowskim. Instruktor kulturystyki i Instruktor rekreacji ruchowej o specjalności Fitness - nowoczesne formy gimnastyki. Obecnie Instruktor zajęć grupowych fitness Fit Ball i Tabata w Klubie EUROGYM w Krośnie. Na co dzień gotowa dzielić się pasją do tańca, fitnessu i sportu.

 

  • autor: dw

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021