Logo
Wydrukuj tę stronę

42. BWG: Waldemar Kluza wygrywa w deszczu [FOTO]

42. BWG: Waldemar Kluza wygrywa w deszczu [FOTO] Fot. Marek Marczak

Pierwszy dzień 42. Bieszczadzkiego Wyścigu Górskiego zakończył się wygraną Waldemara Kluzy, który po raz pierwszy wystartował nowym Fordem Fiestą Proto. Podczas dwóch treningów okazał się najszybszym kierowcą, następnie pewnie wygrywając pierwszy dzień podjazdu wyścigowego.

Sobotnia (14.05) runda Mistrzostw Polski i Mistrzostw Słowacji okazała się bardzo deszczowa. Od rana gęste chmury pokryły niebo nad Załużem. Z podjazdu na podjazd opady zwiększały się. Kulminacyjnym momentem była końcówka pierwszego wyścigu, po której dyrektor zawodów odwołał drugi podjazd z obawy o bezpieczeństwo zawodników. Decyzja została bardzo pozytywnie przyjęta przez kierowców oraz obserwatorów FIA.

42. BWG 2015 - dzień I: Pierwsze miejsce - Kluza Waldemar POL ProfiAuto Racing Team - Ford Fiesta

Drugie miejsce w 1. rundzie GSMP wywalczył na mokrej nawierzchni Grzegorz Kozioł, który Lancerem Evo VIII gr. A osiągnął o 3,1 sekundy gorszy czas niż Kluza. Ten wynik dał też krakowskiemu kierowcy pierwsze miejsce w swojej grupie. Na trzecim stopniu podium znalazł się Rafał Serafinowicz, który zadebiutował tym występem w grupie N, nowym Lancerem Evo X.

Tuż za podium klasyfikacji generalnej uplasował się Paweł Gos (2 miejsce w gr. A). Piąty był Peter Jurena, a szósty rewelacja dzisiejszego dnia Wojciech Szulc w Evo X gr. N.

Dziesiątkę uzupełnili Veroslaf Cvrcek na Skodzie Fabii 2000, Herbi w Lancerze Evo gr. N oraz Tomasz Ondrej na Skodzie Fabii WRC i Krzysztof Dereń.

Mistrzowie Polski GSMP 2015 w sobotniej rundzie uplasowali się daleko za czołówką. Dubai dopiero na 14 miejscu a Andrzej Szepieniec na 24 pozycji.

Przygody od poranka miał Michał Tochowicz, który został dwukrotnie zwieziony na lawecie podczas pierwszego treningu i podjazdu wyścigowego. Przygód nie ustrzegł się mistrz FIA CEZ gr. A Grzegorz Duda, który jednak nie był liczony dzisiaj do klasyfikacji generalnej GSMP.

Najszybszym kierowcą w ośce okazał się Jarosław Adamiak w Hondzie Civic. Tuż za nim Robert Mazurkiewicz i Marcin Wrona, obaj startujący w klasie N-2000.

Wśród kobiet najszybsza była bezapelacyjnie Ewa Wójtowicz w Citroenie C2R2Max. Drugie miejsce zajęła Magda Wilk a trzecia w sobotę w Górach Słonnych była Anna Wojewoda w Hondzie Civic.

Oglądaj relacja LIVE: 42. Bieszczadzki Wyścig Górski 2016

W kategorii II, czyli samochodów wyścigowych najszybszym kierowcą w trudnych warunkach dla takich pojazdów był Robert Steć w nowej Loli B02. Drugie miejsce zajął Sebastian Fołta debiutujący w Loli T96, a trzecie miejsce przypadło Irenie Steć w Glorii.

Pierwszy dzień 42. Bieszczadzkiego Wyścigu Górskiego ukończyło 70 zawodników, którzy jutro już o godzinie 8:30 pojawią się na starcie 2. rundy GSMP oraz międzynarodowych zawodów International Hill Climb Cup, FIA CEZ i FIA CEZ Historic.