Logo
Wydrukuj tę stronę

Symulator firmy w krośnieńskim CKU

Symulator firmy w krośnieńskim CKU Fot. KrosnoCity.pl

24 października w Zespole Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie odbyła się uroczystość otwarcia firmy symulacyjnej, która powstała w ramach  projektu realizowanego wspólnie ze Słowakami.

REKLAMA


W otwarciu "firmy" uczestniczyła dyrekcja szkoły, przedstawiciele samorządu i kuratorium, nauczyciele oraz sami uczniowie, którzy będą prowadzić symulowany biznes.

- Projekt skupia się na pokazaniu uczestnikom jak wygląda firma "od środka", co zaprocentuje niezależnie od tego, czy dana osoba będzie chciała założyć własną działalność gospodarczą, czy znaleźć zatrudnienie. Bardzo ważne jest aby ta decyzja została podjęta świadomie - ułatwieniem będzie tu Indywidualny plan działania opracowany w trakcie doradztwa zawodowego - mówi Krzysztof Borowicz, kierownik projektu.

W projekcie wykorzystywany jest tzw. Blended Learning, czyli połączenie kursów stacjonarnych, dostępu do materiałów zamieszczonych na platformie internetowej Moodle (prezentacji, grafik, filmów, quizów i innych) czy też konsultacji on-line za pośrednictwem e-maila i komunikatorów internetowych.

Szkoła ma duże doświadczenie w takich działaniach. Placówka była jednym z prekursorów kształcenia na odległość na Podkarpaciu (nieprzerwanie od 2006 roku działa tutaj Regionalny Ośrodek Kształcenia na Odległość - ROKNO).

Duży nacisk w projekcie jest położony na współpracę między partnerami z obu krajów, co jest jednym z założeń Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Słowacja 2014-2020. Dlatego uczestnicy z Polski i Słowacji spotkają się na zjazdach szkoleniowych (po 4 w Krośnie i Bardejovie) i będą mieli możliwość współpracy "na żywo" podczas zajęć w firmach symulacyjnych tworzonych w siedzibach partnerów projektu.

Uczniowie poznają strukturę firmy i specyfikę pracy na różnych stanowiskach. Będą też pracować na sprzęcie i w oparciu o obowiązujące przepisy. Fikcyjny będzie tylko pieniądz i towar.

Utworzenie firmy symulacyjnej jest ważnie nie tylko ze względu na wskaźniki założone w projekcie. Gotowa infrastruktura (meble, wyposażenie, sprzęt komputerowy) i materiały szkoleniowe (w tym na platformie Moodle) będą świetną podstawą do utrwalenia i rozwijania efektów projektu.

Najważniejsze w kontynuowaniu tej inicjatywy będzie przede wszystkim dostosowanie działań do obecnych wymogów rynku i wyjście poza schematy tradycyjnego nauczania przedsiębiorczości prowadzonego w systemie szkolnym.

Symulacyjna firma powstała w ramach projektu "Przedsiębiorcze pogranicze - polsko-słowacka inicjatywa edukacyjna. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska - Słowacja 2014-2020".

kb/pd

  • autor: kb/pd

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021