Logo
Wydrukuj tę stronę

Krosno: "Etnocentrum" ma być gotowe w 2019 roku

Krosno: "Etnocentrum" ma być gotowe w 2019 roku Fot. Piotr Dymiński

Zamiast szklanej piramidy w centrum miasta stanie wiejska chata. Projekt budowy "Etnocentrum" w Krośnie zyskał dofinansowanie. Ma to być miejsce, w którym tradycja przenikać się będzie z nowoczesnością. Dla starszych będzie to podróż sentymentalna do przeszłości, dla młodszych lekcja historii o tożsamości regionalnej.

REKLAMA"Etnocentrum" ma przywrócić blask zdegradowanego obecnie dworca głównego PKP - ma stać się wizytówką naszego miasta i  miejscem spotkań z kulturą ludową i tradycyjną.

Projekt zakłada modernizację zabytkowego budynku dworca kolejowego, w którym będzie prezentowane lokalne dziedzictwo kulturowe. Budynek zostanie wyposażony w odpowiednią infrastrukturę, zarówno w tradycyjne sprzęty (tradycyjnego lokalnego rzemiosła), jak i nowoczesne, multimedialne narzędzia prezentacji. Część zmodernizowanej powierzchni budynku pełnić będzie funkcje dworca - tam znajdować się będzie sklep muzealny, elektroniczna informacja kolejowa i autobusowa oraz automatyczna kasa biletowa. Na potrzeby utworzenia Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zaadaptowany zostanie również strych i piwnice budynku.

Zmodyfikowany dworzec wyposażony będzie w tradycyjne rekwizyty wykonane zgodnie z wzornictwem i technologią z "epoki" np. atrapa wozu, ruchome zabawki, rzeźby, obrazy, tradycyjny piec chlebowy, drewniane ławy, stoły, krzesła, meble, gliniane misy, skrzynie, kamionkowe garnki, zabytkowy warsztat tkacki, instrumenty muzyczne, oraz oczywiście te bardziej współczesne urządzenia multimedialne.

- Nowy obiekt na mapie miasta będzie miejscem spotkań z kulturą ludową i tradycyjną. Będzie to miejsce dla kreatywnych mieszkańców Krosna, przyległych gmin i turystów, począwszy od dzieci po seniorów, w którym każdy będzie miał możliwość wymienić się swoimi pomysłami, nauczyć się czegoś od "mistrzów" w dziedzinie sztuki, tradycji i muzyki ludowej - przekonuje urząd miasta.

Na zewnątrz budynku znajdować się będzie wiejska chata i ogródek ziołowy dla najmłodszych gości. W okresie letnim przed budynkiem rozstawiona będzie scena do potańcówek. Ważnym elementem zewnętrznej instalacji będzie oświetlenie, które podkreśli i nada charakter całej przestrzeni.

Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 13 183 403,75 złotych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość inwestycji wynosi 19 214 505,13 złotych. Obiekt ma być oddany na koniec 2019 roku.

Innym pomysłem zagospodarowania przestrzeni przed dworcem była "Szklana piramida", zobacz: Piramida w Krośnie? Jest taki plan. Ten projekt nie zyskał jednak dofinansowania.

pd

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2020