Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Nowoczesny przystanek kłamie

Nowoczesny przystanek kłamie Fot. KrosnoCity.pl

W Krośnie wymieniono ponad 50 wiat przystankowych, a na części przystanków pojawiły się tablice świetlne informujące o godzinach odjazdów autobusów. Niestety ma to niewiele wspólnego z aktualną informacją, czy zapowiadanym systemem "dynamicznej informacji pasażerskiej".

REKLAMASpóźniające się autobusy to zmora praktycznie każdej komunikacji miejskiej. Znacznie rzadziej zdarzają się takie sytuacje jak w Krośnie, gdzie spóźniły się… przystanki. Proces wymiany ponad 50 wiat przystankowych przebiegał mozolnie, zobacz: Krosno: nadal bez ławek i wiat przystankowych.

W końcu udało się. Na kilkunastu przystankach zamontowano nawet świetlne tablice informujące o godzinach odjazdów autobusów. Niestety, często pełnią one funkcję dezinformującą.

Podczas modernizacji wiat przystankowych zapowiadano wprowadzenie "dynamicznej informacji pasażerskiej". Na czym to ma polegać? Jednym z najistotniejszych elementów nowoczesnego systemu miejskiego transportu zbiorowego jest informowanie pasażerów o, rzeczywistych czasach przyjazdów i odjazdów z przystanków. W uproszczeniu system dynamicznej informacji pasażerskiej to tablica elektroniczna, z którą współdziałają urządzenia pokładowe pojazdu.

Dane uzyskiwane z systemów pokładowych są wykorzystywane przez system centralny do bieżącego informowania pasażerów, co pozwala na wyświetlenie aktualizowanych godzin odjazdów. W Krośnie taki system jeszcze nie działa. Tablice elektroniczne jedynie wyświetlają rozkład jazdy. Nie uwzględniają opóźnień autobusów, z drugiej strony czasem zdarza się, że autobus odjeżdża przed czasem.

Informacja na tablicach świetlnych nie jest aktualizowana nawet w przypadkach "rozkładów świątecznych", w efekcie w dni świąteczne wyświetlany jest nieaktualny rozkład, czyli mówiąc prościej: bzdury.

Godziny odjazdów z nieczynnego przystanku?
Obecnie ciekawe zjawisko można zaobserwować na ul. Krakowskiej, gdzie bardzo nowoczesny przystanek przy Starym Cmentarzu jest nieczynny z powodu przebudowy kanalizacji na pobliskim skrzyżowaniu z ul. Kolejową. Niestety nikt nie wyłączył,  ani nie zmienił komunikatu wyświetlanego przez "tablicę informacyjną". W efekcie przystanek wygląda na czynny i podaje komunikaty o autobusach, które "wkrótce odjadą". Zdarza się nawet, że oczekują na nim zdezorientowani pasażerowie. Same autobusy odjeżdżają z tymczasowego przystanku na ul. Lewakowskiego.

Czytaj także:
- Krosno: drożej MKS-em
- Skrzyżowanie Krakowska - Kolejowa będzie całkowicie zamknięte

pd

5 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj