Logo
Wydrukuj tę stronę

Krosno i Korczyna w TVP Historia

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. TVP Historia

Ekipa programu “Było... nie minęło” ponownie odwiedziła nasz region. Odcinek “W obronie Podkarpacia” poświęcony był podziemiu niepodległościowemu i historii oddziału Antoniego Żubryda.

REKLAMA


Oddział Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem Żubryda w 1945 roku opanował Korczynę. To wydarzenie odtworzono w rekonstrukcji historycznej, o której informowaliśmy tutaj: Partyzanci zdobyli Korczynę

Ekipa “Było... nie minęło” zrealizowała odcinek między innymi w Prywatnym Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie, w miejscu śmierci Żubryda w Malinówce oraz w pobliskich Czarnorzekach, gdzie przeprowadzono wywiad z byłym żołnierzem Żubryda.

Przewodnikiem ekipy programu był Lesław Wilk, twórca Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych.

W Muzeum pokazano postać żołnierza oddziału Żubryda, w tym unikatowe eksponaty. Przedmioty związane z Narodowymi Siłami Zbrojnymi są niezwykle rzadkie, bo takie pamiątki mogły być niebezpieczne pod rządami komunistów.

W Malinówce ekipa programu odwiedziła miejsce śmierci Żubryda, w tym pokazano oznaczenie “Szlaku Żubryda” wykonane przez Stowarzyszenie Idea Carpathia z Krosna (zobacz: Trasa Żubryda - czyli jak dotrzeć do symbolicznego grobu małżeństwa Żubrydów).

Odcinek TVP Historia możecie zobaczyć tutaj: Było... nie minęło  W obronie Podkarpacia

pd

  • autor: pd

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021