KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Partyzanci zdobyli Korczynę

Rozległy się strzały z karabinów i wojskowe komendy. To Żubryd schodzi z gór -  spektakularna rekonstrukcja historyczna wydarzeń z 1945 roku, kiedy trzy kompanie SBO NSZ Zuch rozbiły posterunek UB w Korczynie. Rekonstrukcja walk w Korczynie to finał I Rajdu Pieszego Szlakiem Żołnierzy Wyklętych im. Mjr Antoniego Żubryda Zucha. Organizatorami całej imprezy było Stowarzyszenie Pamięci SBO NSZ Zuch oraz Urząd Gminy i GOK w Korczynie.

 

REKLAMA


 


Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych z udziałem kombatantów, uczestników rajdu, członków grup rekonstrukcyjnych oraz Janusza Niemca – syna Żubrydów. Rekonstrukcja walk zakończyła się zdobyciem posterunku UB i rozstrzelaniem funkcjonariuszy NKWD. Dzieci pozbierały łuski z pobojowiska na pamiątkę.

Kolejną częścią obchodów był panel historyczny połączony z promocją drugiego, poszerzonego wydania książki Waldemara Basaka: „Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie 1918-1946” wydanej przez krośnieński Ruthenus Rafała Barskiego. Wydanie wzbogacone jest o wkładkę napisaną przez syna Żubrydów, dotyczy ona listu napisanego przez Jerzego Vaulina, mordercę Janiny i Antoniego Żubrydów.

Ponadto autor po I wydaniu otrzymał wiele listów od partyzantów, ludzi, którzy brali udział w walkach lub nawet osobiście znali Zucha. Dr. Basak spotkał się z  nimi, a ich relacje wzbogaciły nowe wydanie.

Wojciech Tomkiewicz z GOK w Korczynie zapewnia, że takie obchody będą odbywały się co roku.

Piotr Dymiński
Foto: Piotr Dymiński

  • autor: Piotr Dymiński

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?