Logo
Wydrukuj tę stronę

Dwóch z opozycji?

  • autor: Piotr Dymiński
  • poniedziałek, 10, październik 2011 10:26
  • wielkość czcionki - - + +
  • 12 komentarzy

Około godziny 9 Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała kolejne wyniki głosowania. Znane są już wyniki głosowania z 93,05% w całym kraju i ze 100% w naszym okręgu. Jerzy Borcz (PO) praktycznie nie ma szans na zdobycie mandatu. Krosno będzie miało prawdopodobnie 2 posłów z PiS.

REKLAMA


Około godziny 9 PKW opublikowała brakujące wyniki z innych miast w okręgu 22. Spowodowało to znaczne przetasowanie wśród kandydatów PO. Jerzego Borcza z Krosna wyprzedzili posłowie Piotr Tomański, Marek Rząsa i Tomasz Kulesza. Byłego senatora z Krosna wyprzedza też zdecydowanie pani wojewoda, Małgorzata Chomycz, „jedynka” na liście PO. Przy wyniku 25,30% Platforma Obywatelska może liczyć na 3 mandaty w naszym okręgu, co oznacza, że Jerzy Borcz nie wejdzie do sejmu, nawet, jeśli pani wojewoda złoży uzyskany mandat, by pozostać na obecnym stanowisku.

Dwa mandaty dla PiS?
Nie można mieć pewności całkowitej, co do tego, jak Państwowa Komisja Wyborcza rozdzieli mandaty. Do podziału z naszego okręgu jest 11 miejsc w sejmie. Prawdopodobnie 6 z nich zajmie PiS, 3 PO, 1 PSL i 1 RPP. w tym układzie dla SLD nie wystarczy foteli. Jeżeli taki podział mandatów się potwierdzi, to Krosno będzie miało dwóch posłów z PiS: Stanisława Piotrowicza (dotychczasowego senatora) i Piotra Babinetza (dotychczasowego posła). Jeżeli jednak z jakiś powodów PiS otrzyma tylko 5 mandatów, to Piotr Babinetz nie znajdzie się w sejmie.

W Krośnie minimalna wygrana PiS, w powiecie ponad dwukrotna przewaga.
W Krośnie Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 7007 głosów, to wygrana o dokładnie 100 głosów nad Platformą Obywatelską, która uzyskała wynik 6907.
Tymczasem w powiecie PiS zdobył prawie 50% głosów (17 950) zdecydowanie wyprzedzając PO (8 128) i pozostałe ugrupowania.

alt

alt

Ciekawie na tym tle wyglądają wyniki ankiety wśród czytelników KrosnoCity. Najwyraźniej na naszym portalu głosowało wielu mieszkańców powiatu krośnieńskiego, co przełożyło się na wysoki wynik PiS. Prawdopodobnie liczny udział młodzi ludzie (w końcu to Internet), co spowodowało, że poparcie dla Ruchu Palikota i Kongresu Nowej Prawicy było zdecydowanie wyższe niż w prawdziwych wyborach.

alt

Procentowo straciła na tym Platforma. Wyjątkowo nieoszacowane, jak w większości sondaży i tego typu ankiet, okazało się Polskie Stronnictwo Ludowe.

Alicja Zając w senacie
Po podliczeniu głosów ze wszystkich komisji w naszym okręgu zdecydowanie wygrywa obecna senator, Alicja Zając (PiS). Druga jest Joanna Frydrych (PO) z Targowisk. Krośnianka, Grażyna Szelc (Demokraci.pl) uzyskała najsłabszy wynik wyborczy.

Alicja Zając (PiS)
: 63 552 głosów, 53,71%
Joanna Frydrych (PO): 27 196 głosów, 22,98%
Antoni Wydro (PSL): 13 317 głosów, 11,25%
Roman Karaś (SLD): 9 945 głosów, 8,40%
Grażyna Szelc: 4 314 głosów, 3,65%

Piotr Dymiński
Foto: archiwum

  • autor: Piotr Dymiński

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021