Logo
Wydrukuj tę stronę

Podkarpacie pod ochroną. Nowy cykl programowy TVP3 Rzeszów

  • autor: mm
  • sobota, 10, grudzień 2016 14:49
  • wielkość czcionki - - + +
Podkarpacie pod ochroną. Nowy cykl programowy TVP3 Rzeszów Fot. archiwum TVP3 Rzeszów

TVP3 Rzeszów rozpoczyna realizację czterech cykli programowych poświęconych ochronie środowiska naturalnego w województwie podkarpackim. Zadaniem akcji jest wskazanie i omówienie najważniejszych tematów związanych z różnorodnością przyrodniczą, czystością wód i powietrza oraz unieszkodliwianiem odpadów.

REKLAMA


- Ochrona środowiska to bardzo ważny temat, zwłaszcza w województwie podkarpackim, które jest jednym z najcenniejszych regionów w Polsce pod względem przyrodniczym. Dlatego musimy zadbać o to, żeby te walory zachować nie tylko dla siebie, ale także dla przyszłych pokoleń. Poszczególne cykle programowe będą emitowane w popularnych pasmach  "Jesień w regionach". Dzięki temu trafimy do szerokiej widowni - mówi Józef Matusz, dyrektor i redaktor naczelny oddziału TVP S.A. w Rzeszowie.

W ramach akcji zostaną zrealizowane cztery cykle programowe. Każdy z nich będzie się składał z sześciu odcinków. Odcinki będą emitowane w weekendy w TVP3 i TVP3 Rzeszów.

- Do udziału w programach będziemy zapraszać specjalistów z danej dziedziny, naukowców, samorządowców i przedstawicieli organizacji ekologicznych, którzy powiedzą nam o stanie środowiska i sposobach rozwiązywania problemów z jego ochroną. Nasze studia plenerowe staną m.in. w Bieszczadzkim Parku Narodowym, w Rymanowie-Zdroju i nad Jeziorem Solińskim. Chcemy pochwalić się walorami przyrodniczymi i turystycznymi regionu, ale także porozmawiać o zagrożeniach dla wizerunku województwa podkarpackiego i zdrowia jego mieszkańców - mówią Ilona Małek i Marcin Pawlak, prowadzący programy.

Cała akcja programowa jest realizowana wspólnie ze Stowarzyszeniem Promocji i Rozwoju Podkarpacia "Pro Carpathia", Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie oraz Departamentem Ochrony Środowiska urzędu marszałkowskiego.

W pierwszym cyklu zostaną przedstawione najważniejsze obszary chronione województwa podkarpackiego - parki narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, obszary NATURA 2000 itp. Obok prezentacji bogactwa przyrodniczego regionu tematem dyskusji będzie jego ochrona, w tym także sprawa ograniczeń w ruchu turystycznym.  Zostaną również wskazane rozwiązania problemów, które pojawiają się w kontaktach człowiek - przyroda.

W programie pojawią się  pytania, czy  Bieszczady (zwłaszcza ich najcenniejsze przyrodniczo fragmenty) są już dostatecznie znane i oblegane przez turystów i czy  należy położyć większy nacisk na promocję niższych części tych gór, a także innych terenów województwa podkarpackiego np. Roztocza Południowego, Beskidu Niskiego czy Pogórza. Emisja premierowa 10 grudnia 2016 r.

Drugi cykl zostanie poświęcony gospodarce odpadami. Kilka lat temu weszły w życie nowe przepisy, które miały usprawnić zbieranie i unieszkodliwianie odpadów komunalnych. W programie o tym, jak to się sprawdza w praktyce. Niestety do naszych lasów nadal trafiają tony śmieci. To bardzo negatywnie wpływa na środowisko, a także na wizerunek województwa podkarpackiego, jako regionu szczycącego się dziką przyrodą i pięknymi krajobrazami. W programie będzie mowa o selektywnej zbiórce odpadów i inwestycjach proekologicznych. Będzie także okazja, by zająć się problemem marnotrawienia żywności. Emisja premierowa 11 grudnia 2016 r.

W trzecim cyklu reporterzy TVP3 Rzeszów zajmą się tematyką ochrony powietrza. Obecnie największym zagrożeniem jest tzw. niska emisja, czyli spaliny wydobywające się z domowych kominów. Najpoważniejsze problemy to  spalanie niebezpiecznych odpadów, niskiej jakości węgiel i przestarzałe piece. W programie o zagrożeniach dla zdrowia, metodach badania powietrza i programach walki z zanieczyszczeniami. Emisja premierowa 17 grudnia 2016 r.

W czwartym cyklu zostanie zaprezentowana tematyka ochrony wód województwa podkarpackiego. Plenerowe studio TVP3 Rzeszów stanie nad Jeziorem Solińskim. Będzie mowa o ochronie tego zalewu i jego zadaniach  energetycznych, retencyjnych i rekreacyjnych. W ramach tego cyklu także sporo informacji o innych zbiornikach i rzekach regionu i programach ochrony wód. Reporterzy odwiedzą m.in. Jezioro Tarnobrzeskie, które jest przykładem rekultywacji terenów zdegradowanych przemysłowo. Zostaną przedstawione również osiągnięcia i problemy związane z budową kanalizacji i oczyszczalni ścieków. Emisja premierowa 18 grudnia 2016 r.
 
Najbliższe odcinki "Jesieni w regionach - Podkarpackie pod ochroną" 10 grudnia w TVP3 o godz. 14:35, 15:00 i 17:00; w TVP3 Rzeszów o 17:55, 20:30, 21:00 oraz 11 grudnia w TVP3 o godz. 9:25 i TVP3 Rzeszów o 17:30, 17:55, 18:15, 19:00 i 20:45.

mm

  • autor: mm

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021