Logo
Wydrukuj tę stronę

Zwróć uwagę na właściwy montaż okien w swoim domu

Zwróć uwagę na właściwy montaż okien w swoim domu Fot. VELUX

Wydawać by się mogło, że montaż okien nie jest skomplikowanym zadaniem. Wystarczy umieścić okno w przygotowanej wnęce okiennej, przymocować je do otaczających je ścian oraz uszczelnić. Niemniej, nie jest to tak proste, jak wygląda na pierwszy rzut oka. Problem może stworzyć także montaż okien dachowych. Jak powinny być zamontowane okna w naszych domach?

REKLAMA


Bez mostków cieplnych
Jeśli okna w domu mają być prawidłowo zamontowane, powinny stanowić jednolity system ze ścianą budynku i nie powodować zbyt wysokich strat ciepła. Każde okno w ścianie lub w dachu to mostek cieplny, który powinien zostać w odpowiedni sposób zaizolowany, aby nie powodował utraty energii cieplnej z wnętrza pomieszczeń mieszkalnych. Niedostatecznie trwałe zespolenia okna z murem budynku powodują, że na złączach powstają rozszczelnienia. Jeśli na styku łączenia okna ze ścianą powstają wolne przestrzenie, może z czasem dojść nawet do uszkodzenia okna i degradacji budynku. W szczeliny zaczyna wnikać wilgoć wewnętrzna, a od zewnątrz woda opadowa i zimne powietrze. Nawet najlepsze okna energooszczędne stosowane w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym nie będą spełniały swojego zadania w odpowiedni sposób, jeśli ich montaż zostanie wykonany niepoprawnie.

Pewną trudność w montażu mogą powodować okna dachowe. Należy je zamontować w taki sposób, aby były źródłem naturalnego światła i dopływu powietrza. Muszą być montowane na odpowiedniej wysokości, po wzięciu pod uwagę kątu nachylenia dachu. Poradnik dotyczący tego, jak montować prawidłowo okna dachowe i okna do poddaszy, znajdziemy na stronie producenta okien - np. firmy Velux. Wbrew pozorom okno do poddaszy powinno być montowane na tej samej wysokości od podłogi co okno tradycyjne, zaś uchwyt powinien znajdować się w odległości 180-205 cm nad podłogą.

Czym skutkuje nieprawidłowy montaż?
Jeśli okna będą źle zamontowane w ścianie czy dachu budynku, mogą prowadzić do powstania mostków termicznych. Wywołuje je brak właściwego uszczelnienia okien. Przez takie okna będzie „uciekało” ciepło z wnętrza pomieszczeń na zewnątrz. Taka sytuacja negatywnie wpływa na zachowanie optymalnej wilgotności i temperatury w domu. Błędy montażowe mogą wywoływać zawilgocenie ścian budynku, rozwój grzybów i pleśni. Aby uniknąć tych wszystkich nieprzyjemnych sytuacji i problemów, trzeba zawsze zwracać uwagę na to, aby okna były zamontowane w możliwie precyzyjny sposób i najlepiej przez ekspertów.

  • autor: Redakcja

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021