Logo
Wydrukuj tę stronę

Zegarek w prezencie - dla kogo?

Czy można strzelić gafę, ofiarowując komuś w prezencie zegarek? Owszem, jest to możliwe. Najdobitniej przekonała się o tym trzy lata temu brytyjska minister transportu, baronessa Susan Kramer, która przywiozła upominek merowi stolicy Tajwanu. Była tam z delegacją handlową i chciała dobrze wypaść, lecz nie wiedziała, że w tradycji chińskiej wręczanie zegarka kojarzy się z sygnalizowaniem komuś, że jego czas minął, a nawet z żegnaniem zmarłego. Na szczęście mer nie przejął się zbytnio. Dwa lata później ten sam błąd popełnił gubernator Teksasu, wręczając zegarek pani prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen.

REKLAMA


Podobnie źle odebrane może być wręczenie zegarka komuś notorycznie się spóźniającemu: aluzja będzie aż nadto czytelna, choć i ktoś taki może potraktować sprawę z humorem, a zegarek przyjąć z wdzięcznością. Natomiast nie uda się zapewne uradować zegarkiem za dwieście złotych kogoś, kto nosi na ręku Rolexa czy Tissota.

Zegarek z klasą to prezent z klasą
Takiego błędu nie popełni zapewne ktoś, kto po czasomierz na prezent wybierze się do internetowego sklepu zegarkicentrum.pl - tu sprzedawane są tylko oryginalne zegarki najlepszych marek.

Wręczenie komuś kosztownego, markowego zegarka musi być jednak poprzedzone starannym namysłem. Można to zrobić w relacji czysto prywatnej, mając pewność, że taki prezent nie wprawi osoby obdarowanej w zakłopotanie: może się ona poczuć zobowiązana do adekwatnego rewanżu, który jednak przekracza jej możliwości finansowe. Nie należy natomiast robić takich prezentów w relacjach biznesowych, albowiem mogą sugerować próbę przekupstwa.

Mechaniczne górą, ale dla znawców
W najlepszym guście są i chyba zawsze będą zegarki mechaniczne, z „duszą”. Taki zegarek może być niemalże wieczny, czego nie da się powiedzieć o elektronicznych. Nawet coraz modniejsze ostatnio smartwatche mają tę wadę, że szybko się zestarzeją: postęp technologiczny uczyni je w ciągu krótkiego czasu przestarzałymi. Elektronika nie jest zresztą długowieczna. Zupełnie inaczej wygląda to w wypadku wysokiej klasy mechanizmów. Trzeba sobie jednak zadać pytanie, czy osoba obdarowana będzie umiała docenić np. markowy szwajcarski zegarek mechaniczny. Zafascynowany nowoczesną techniką nastolatek może więc nie wpaść w zachwyt na jego widok.

Trzeba trafić w gusta i potrzeby
Pozostaje jeszcze wybór marki oraz stylu zegarka. Aby go dokonać właściwie, trzeba co nieco wiedzieć o osobie obdarowywanej, jej preferencjach i stylu życia. Chyba najmniejszym ryzykiem jest dawanie w prezencie zegarków klasycznych, o szlachetnym, a zarazem umiarkowanym designie, pozbawionym nadmiernej awangardowości. Można zasięgnąć języka, co aktualnie jest modne - np. zegarki z widocznym przez cyferblat fragmentem mechanizmu.

Osoba żyjąca aktywnie, uprawiająca sport, ucieszy się być może z zegarka przeznaczonego właśnie dla miłośników ruchu, odpornego na wstrząsy czy wodoszczelnego, z szafirowym szkłem odpornym na zarysowania i uderzenia. To może być elektronik, wyposażony w rozmaite funkcje dodatkowe ze stoperem na czele.

  • autor: Redakcja

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021