Logo
Wydrukuj tę stronę

O dukielskich i krośnieńskich Żydach

O dukielskich i krośnieńskich Żydach Fot. KrosnoCity.pl

Prelekcja zorganizowana przez Stowarzyszenie Idea Carpathia przyciągnęła do RCKP w Krośnie grupę miłośników historii. Jacek Koszczan ze Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Dukielskich "Sztetl Dukla" opowiadał o Żydach dukielskich i krośnieńskich. Zaprezentowano też filmy.

REKLAMA


22 lipca, w salce kawiarnianej Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza zaprezentowano miedzy innymi film "Dlaczego?" zrealizowany przy współpracy z  Zespołem Szkół nr 2 w Dukli.

Zdjęcia kręcono w Dukli i sanockim Skansenie. Uczniowie i członkowie stowarzyszenia zrekonstruowali szereg scen z życia codziennego przed wojną oraz z okresu niemieckiej okupacji. Film zawiera też unikalne wspomnienia świadków tamtych dni.

Jedna z osób uwiecznionych na filmie zostanie jeszcze w tym roku uhonorowana odznaczeniem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata", przyznawanym za ratowanie Żydów podczas wojny.

Jacek Koszczan poinformował, że w ramach działalności stowarzyszenia, chce doprowadzić do odznaczenia kolejnych pięciu osób medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata".

Oprócz filmów Koszczan zaprezentował pamiątki ocalone po dukielskich Żydach oraz opowiadał o ich kulturze.

pd

  • autor: pd

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021