Logo
Wydrukuj tę stronę

Co to znaczy dobre zdjęcie? Warsztaty fotograficzne dla młodzieży

Co to znaczy dobre zdjęcie? Warsztaty fotograficzne dla młodzieży Fot. KBP

Uczniowie krośnieńskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyło w dniach 16-17 października br. w warsztatach fotograficznych w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej.

REKLAMA


Dla większości młodych osób, które przyszły na warsztaty, fotografowanie to przede wszystkim pasja, którą chciałyby rozwijać, a biorąc udział w zajęciach chcieli poszerzyć swoją wiedzę o fotografowaniu i umiejętności.

Krzysztof Pacholak przekonywał, że to nie wiedza techniczna jest najważniejsza. - Odpowiedni sprzęt i umiejętności jego obsługi, znajomość techniki fotograficznej, zasad kadrowania i kompozycji, mierzenie światła i ostrości… to wszystko jest oczywiście bardzo ważne i nie może być pomijane przy fotografowania. W swoich zajęciach staram się jednak pokazać coś - według mnie - o wiele bardziej istotnego: fotografia jest językiem komunikacji. Fotografując opowiadamy o nas, naszym życiu, naszym świecie. O tym, co ważne, o swoich fascynacjach, o rodzinie, o przyjaciołach - mówił Krzysztof Pacholak - prowadzący zajęcia.

Pacholak jest fotografem i animatorem kultury. Związany z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych "ę", prowadzi warsztaty m.in. w Służewskim Domu Kultury. Pracuje przy projektach edukacyjnych i artystycznych, m.in. "Migawki. Spotkania z fotografią", "Młodzi Menedżerowie Kultury", "Polska.Doc", "Kino Filmów Dokumentalnych". Jak mówi jest fanem fotografii, a swoją pasją dzielił się z młodymi ludźmi w krośnieńskiej bibliotece, przekonując, że "nauka fotografowania to również nauka myślenia, wrażliwości, dostrzegania pewnych rzeczy, łączenie formy i treści".

Młodzi fotografowie sami próbowali odpowiedzieć na pytanie czym dla nich jest dobre zdjęcie, a w praktyce "zaprezentowali" odpowiedzi wykonując pocztówkę i antypocztówkę Krosna, a także portrety - zarówno swoje, jak i przypadkowych przychodniów. Zrobione zdjęcia okazały się doskonałym pomysłem na przedstawienie miasta, drobnych detali architektonicznych, a przede wszystkim na dostrzeżenie miejsc i obiektów, które na co dzień mijamy i "nie widzimy".

Analiza zdjęć pokazała również, że dla każdego, fotografia to przede wszystkim jego wersja rzeczywistości i  to fotograf decyduje czy zdjęcie jest dobre i ważne.

Co to jest wartość ekspozycji, jak ustawić czas naświetlania i przesłonę, jak wykorzystywać możliwości trybów fotografowania, które dają nam współczesne aparaty, jakie są "żelazne" zasady kadrowania czy jak zlikwidować efekt czerwonych oczy - to tylko niektóre pytanie, na które można było usłyszeć odpowiedzi w drugim dniu warsztatów. Natomiast na koniec młodzi ludzie zaprezentowali swoich kolegów - często po raz pierwszy spotkanych na warsztatach - za pomocą cyklu 5 zdjęć zrobionych na terenie biblioteki. Okazało się, że za pomocą kilku fotografii, można przekazać bardzo wiele informacji o drugiej osobie - co lubi, czym się interesuje, jak lubi spędzać wolny czas.

- Bo zdjęcia wartościowe to przede wszystkim takie, które niosą treść, opowiadają o czymś, są nośnikiem emocji - mówi Krzysztof Pacholak.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu Krośnieńska Kre@tywna Strefa Innowacji, przy wsparciu finansowym Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

mm

  • autor: mm

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021