KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Co to znaczy dobre zdjęcie? Warsztaty fotograficzne dla młodzieży

Co to znaczy dobre zdjęcie? Warsztaty fotograficzne dla młodzieży Fot. KBP

Uczniowie krośnieńskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyło w dniach 16-17 października br. w warsztatach fotograficznych w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej.

REKLAMA


Dla większości młodych osób, które przyszły na warsztaty, fotografowanie to przede wszystkim pasja, którą chciałyby rozwijać, a biorąc udział w zajęciach chcieli poszerzyć swoją wiedzę o fotografowaniu i umiejętności.

Krzysztof Pacholak przekonywał, że to nie wiedza techniczna jest najważniejsza. - Odpowiedni sprzęt i umiejętności jego obsługi, znajomość techniki fotograficznej, zasad kadrowania i kompozycji, mierzenie światła i ostrości… to wszystko jest oczywiście bardzo ważne i nie może być pomijane przy fotografowania. W swoich zajęciach staram się jednak pokazać coś - według mnie - o wiele bardziej istotnego: fotografia jest językiem komunikacji. Fotografując opowiadamy o nas, naszym życiu, naszym świecie. O tym, co ważne, o swoich fascynacjach, o rodzinie, o przyjaciołach - mówił Krzysztof Pacholak - prowadzący zajęcia.

Pacholak jest fotografem i animatorem kultury. Związany z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych "ę", prowadzi warsztaty m.in. w Służewskim Domu Kultury. Pracuje przy projektach edukacyjnych i artystycznych, m.in. "Migawki. Spotkania z fotografią", "Młodzi Menedżerowie Kultury", "Polska.Doc", "Kino Filmów Dokumentalnych". Jak mówi jest fanem fotografii, a swoją pasją dzielił się z młodymi ludźmi w krośnieńskiej bibliotece, przekonując, że "nauka fotografowania to również nauka myślenia, wrażliwości, dostrzegania pewnych rzeczy, łączenie formy i treści".

Młodzi fotografowie sami próbowali odpowiedzieć na pytanie czym dla nich jest dobre zdjęcie, a w praktyce "zaprezentowali" odpowiedzi wykonując pocztówkę i antypocztówkę Krosna, a także portrety - zarówno swoje, jak i przypadkowych przychodniów. Zrobione zdjęcia okazały się doskonałym pomysłem na przedstawienie miasta, drobnych detali architektonicznych, a przede wszystkim na dostrzeżenie miejsc i obiektów, które na co dzień mijamy i "nie widzimy".

Analiza zdjęć pokazała również, że dla każdego, fotografia to przede wszystkim jego wersja rzeczywistości i  to fotograf decyduje czy zdjęcie jest dobre i ważne.

Co to jest wartość ekspozycji, jak ustawić czas naświetlania i przesłonę, jak wykorzystywać możliwości trybów fotografowania, które dają nam współczesne aparaty, jakie są "żelazne" zasady kadrowania czy jak zlikwidować efekt czerwonych oczy - to tylko niektóre pytanie, na które można było usłyszeć odpowiedzi w drugim dniu warsztatów. Natomiast na koniec młodzi ludzie zaprezentowali swoich kolegów - często po raz pierwszy spotkanych na warsztatach - za pomocą cyklu 5 zdjęć zrobionych na terenie biblioteki. Okazało się, że za pomocą kilku fotografii, można przekazać bardzo wiele informacji o drugiej osobie - co lubi, czym się interesuje, jak lubi spędzać wolny czas.

- Bo zdjęcia wartościowe to przede wszystkim takie, które niosą treść, opowiadają o czymś, są nośnikiem emocji - mówi Krzysztof Pacholak.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu Krośnieńska Kre@tywna Strefa Innowacji, przy wsparciu finansowym Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

mm

  • autor: mm

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?