Logo
Wydrukuj tę stronę

I Miejsce na Festiwalu w Moskwie

I Miejsce na Festiwalu w Moskwie Fot. archiwum

Kacper Żaromski, uczeń Szkoły Muzycznej w Krośnie zdobył I miejsce podczas Międzynarodowego Festiwalu "Musica Classica" w Moskwie. To kolejny sukces utalentowanego muzyka.

REKLAMA


W stolicy Rosji od 12 do 19 listopada odbywał się XX Międzynarodowy Konkurs - Festiwal "Musica Classica". Uczestniczyło w nim około 200 osób z Rosji, Chin, Białorusi, Ukrainy oraz Polski. Wśród nich był Kacper Żaromski z klasy fortepianu Doroty Skibickiej.
 
Kacper, jako najmłodszy, konkurował głównie ze studentami akademii muzycznych i w swojej grupie wiekowej obejmującej roczniki 1999-1995 i zdobył pierwsze miejsce.

- Była to niezwykła podróż do kraju wielkich kontrastów. Zobaczenie tego kraju było bardzo inspirującym doświadczeniem i myślę, że pomoże mi w zrozumieniu dzieł rosyjskich kompozytorów - powiedział Kacper.

- Bardzo mnie cieszy sukces Kacpra, a także fakt, że mieliśmy możliwość poznania bogactwa kultury i doświadczenia niezwykłej życzliwości tamtejszych ludzi - dodaje Dorota Skibicka.

Na konkursie Kacper Żaromski prezentował utwory M. Ravela, S. Rachmaninowa i A. Skriabina. Na koncercie laureatów wykonał Etiudę - Obraz D-dur op.39 nr 9 S. Rachmaninowa.

Organizatorami konkursu były Rosyjska Akademia Muzyczna im. Gnesinych w Moskwie i Narodowy Instytut Muzyki im. Schnitkego w Moskwie.

Jest to już drugi, spektakularny sukces Kacpra na międzynarodowym konkursie pianistycznym. W lipcu tego roku zdobył II miejsce (I nie przyznano) na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Budapeszcie, a także Nagrodę Specjalną Narodowego Instytutu F. Chopina w Warszawie dla zwycięzcy konkursu.

Warto dodać, że Kacper Żaromski jest też stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niedawno, razem z koleżanką ze szkoły, Pauliną Pietruszą, uczennicą klasy gitary Jarosława Stompla, odebrali stypendia na Zamku Królewskim w Warszawie. Kacper jest też stypendystą prezydenta Krosna w dziedzinie "Semper in Altum", w kategorii osiągnięcia artystyczne.Wyjazd Kacpra do Moskwy był współfinansowany ze środków finansowych miasta.

pd
Fot. archiwum

  • autor: pd

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021