KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Wystawa paleontologiczna w Piwnicy PodCieniami

Skamieniałości fliszu karpackiego. Skamieniałości fliszu karpackiego. Fot. archiwum MRZwK

Z zamiłowania i fascynacji światem prehistorycznym Grzegorz Salwa - paleontolog  amator, od 13 lat kolekcjonuje faunę i florę fliszu karpackiego.  Unikatowe znaleziska z jego kolekcji można oglądać w krośnieńskiej Piwnicy PodCieniami do końca roku.

REKLAMA


.Dawno, dawno temu...
Jeden z największych w środkowej Europie łańcuch górski - Karpaty (ciągnący się 1300 kilometrów łukiem, przez terytoria ośmiu krajów: Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Rumunii i Serbii), znajdował się setki metrów pod wodą. W tym zbiorniku wodnym tętniło bogate życie - dominowała fauna i flora morska. Rozległy akwen stopniowo rozdzierany był powolnymi procesami górotwórczymi, tworząc przyległe do niego laguny, zatoki, wyspy, przesmyki i cieśniny. Królestwo lądowe ssaków, ptaków, owadów wraz z roślinami jakie dzisiaj znamy, wypełniało w zastraszającym tempie biologiczną pustkę po wymieraniu kredowym.

Prehistoryczny wodny świat dominował przez kilkanaście milionów lat, aby ostatecznie ustąpić wyłaniającym się z dna morskiego Karpatom. Wspomniana kraina została utracona bezpowrotnie, jednakże zostawiła po sobie ślad...

Paleontologia to dziedzina nauki, z pogranicza biologii i geologii, zajmująca się badaniem organizmów kopalnych, w oparciu o skamieniałości i ich ślady działalności życiowej. Okazy prezentowane na wystawie są  śladami roślin i zwierząt żyjących na naszym terenie miliony lat temu. Ekspozycja pozwoli zajrzeć do prehistorycznego świata i wyobrazić sobie jak wyglądało wtedy życie.

Oprócz unikatowych eksponatów na wystawie będzie można dowiedzieć się jak powstają skamieniałości, gdzie można je znaleźć i jak z nimi postępować.

Grzegorz Salwa - zamiłowania i fascynacji światem prehistorycznym "paleontolog amator". Od 13 lat kolekcjoner fauny i flory fliszu karpackiego z regionu Podkarpacia.

Ekspozycja "Skamieniałości fliszu karpackiego z Krosna i okolic" ze zbiorów Grzegorza Salwy w Piwnicy PodCieniami można zwiedzać do końca 2019 roku. Bilety (5zł/3zł) dostępne są w Punkcie Informacji Kulturalno-Turystycznej.

(MRZwK)

  • autor: (MRZwK)

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?