Logo
Wydrukuj tę stronę

Krośnieńska Noc Muzeów 2011

Weźmy do ręki mapę Krosna, zlokalizujmy pięć miejsc, w których musimy się pojawić. Będziemy mieć mało czasu, a dużo do zobaczenia. Może być ciężko! To tylko jedna noc! - Krośnieńska NOC MUZEÓW 14 maja 2011!

REKLAMA


Zacznijmy notować. Najważniejsze, to mieć dobry plan działania.

alt

Ulica Piłsudskiego
Pod numerem 16 – Muzeum Podkarpackie w Krośnie. Duży, żółty budynek. Niegdyś Pałac Biskupi. Nie można przegapić. Po drugiej stronie ulicy, pod numerem 19 – Muzeum Rzemiosła. W urokliwej kamienicy Mięsowiczów z charakterystycznym zegarem wieżowym, budynku dawnej Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych.

Rynek
Pod numerem 5 – Piwnica PodCieniami. Kamienica narożna przy Franciszkańskiej, siedziba rady miejskiej w XVI w., tzw. curia praetoriana. Dziś gości Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej, a w zabytkowych piwnicach – sale wystawowo-koncertowe.

Ulica Kolejowa
Tu nie można nie trafić. Pod numerem 1, serce kulturalnego Krosna – Regionalne Centrum Kultur Pogranicza oraz niedawno przeniesiona Galeria Biura Wystaw Artystycznych.

Tam musimy być! W sobotę, 14 maja. Między 16.00 a 01.00 w nocy. Ale czy wystarczy nam czasu?!

Noc Muzeów, to wyjątkowa okazja na spotkanie z kulturą w nieco innym, atrakcyjniejszym świetle, w odmiennym, atmosferycznym anturażu. Dlatego też akcja ta przyciąga z roku na rok coraz większą liczbę nie tylko zwiedzających, ale też coraz większą liczbę instytucji, które chciałaby włączyć się w to wielkie święto muzealnictwa. W tegorocznej edycji Krośnieńskiej Nocy Muzeów, oprócz Muzeum Podkarpackiego w Krośnie i Muzeum Rzemiosła udział wezmą również Galeria BWA, podobnie jak w zeszłym roku, oraz po raz pierwszy – Regionalne Centrum Kultur Pogranicza. Krośnieński program jest szalenie różnorodny, bogaty w oryginalne i ciekawe przedsięwzięcia, które nie miały wcześniej miejsca. Z przyjemnością możemy poinformować, że do naszej akcji pragnie włączyć się również Skansen Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, który nie tylko przygotował na ten wieczór specjalny program, ale również na ten jeden, wyjątkowy wieczór uruchomi komunikację między Krosnem a Bóbrką. Cały spektakl atrakcji i eventów będzie miał miejsce w sobotnie popołudnie, w terminie i godzinach dogodnych przede wszystkim dla zapracowanego i zabieganego krośnianina, który w dzień powszedni, do 16.00 szanse na spotkanie ze sztuką czy kulturą ma raczej znikome. Zapraszamy zatem w sobotę, 14 maja, między 16.00 a 01.00.

Muzeum Podkarpackie w Krośnie
ul. Piłsudskiego 16

Setki zabytków iluminowanych światłem starych lamp naftowych i przyglądający się im z niesłabnącym zaciekawieniem ludzie. Jaskinia, a w niej galeria najstarszych prób malarskich człowieka. Kiermasz, na którym możemy zdobyć pełen uroku bibelot i całkiem współczesny wytwór rękodzieła. Ponad sto archiwalnych fotografii przedstawiających krośnian sprzed lat ponad stu. Dwa studia fotograficzne portretujące krośnian dzisiejszych. Koncert przedwojennych szlagierów z polskiego kina. I stary film. A to wszystko nocą.

alt

16.00 – 01.00 - Zwiedzanie ekspozycji stałych i wystawy czasowej „Galeria sztuki w jaskini”
16.00 – 20.00 - Kiermasz Sztuki – prezentacja malarstwa, rzeźby, antyków i rękodzieła artystycznego
16.00 – 21.00 - Wielki Album Krośnieński – akcja robienia zdjęć portretowych krośnianom
21.00 - Koncert Zygi Jazz Band
22.00 – 01.00 - Prezentacje multimedialne:

  • Krośnian portret własny – archiwalne fotografie z lat 1863-1939 ze zbiorów Muzeum
  • Rzecz o profesorze Janie Winiarskim – autorstwa Gabrieli Urbanek

Prezentacje filmowe:

  • Krosno 1932 – film rodziny Mahlerów
  • Per aspera ad astra – film. P. Filipowicza i P. Machnowskiego

***

W tym roku Noc Muzeów 2011 zainaugurujemy nietypowo - ósmą edycją naszej najstarszej imprezy cyklicznej – Kiermaszem Sztuki. Zaprezentują się państwu lokalni artyści, rzemieślnicy i wystawcy z naszego regionu. Przygotowane zostaną stoiska malarskie, rzeźbiarskie i prezentujące ikony, stoiska z ceramiką i plecionkarskie. Z całą pewnością państwa zainteresowaniem cieszyć się będą szczególnie antyki, wyroby szklane oraz oryginalna biżuteria z brązu i filcu. Nie zapominamy również o zdrowiu – podobnie jak w zeszłorocznej, październikowej edycji nie zabraknie stoisk z miodem.

Tematem przewodnim Nocy Muzeów 2011 w Muzeum Podkarpackim w Krośnie, choć przyznam, że nie do końca zamierzonym jest obraz. Obraz w rozumieniu tradycyjnym i tym szerszym. Oczywiście, na ekspozycjach stałych, wśród innych pamiątek przeszłości zobaczycie państwo płótna najlepszych malarzy regionu, dzieła Bergmana, Bieszczada, Daniszewskiego, Ekierta, Truskolaskiego, Niepokoja, Kochanka, Olszewskiego.

To odniesienie do tego tradycyjnego, najbardziej oczywistego znaczenia „obrazu”. Na wystawie czasowej jednak, cofniecie się państwo do pradziejów, do pierwszych prób malarskich człowieka zwanego przez nas prymitywnym. „Galeria sztuki w Jaskini” prezentuje w sposób bardzo plastyczny i przemawiający do wyobraźni sztukę naskalną epoki kamienia, której najstarsze przykłady datowane są na 32 tysiąclecie p.n.e. Być może dla niektórych z nas to będzie jedyna okazja by zwiedzić jaskinie północnej Hiszpanii i południa Francji, ponieważ ich wnętrza, z fragmentami malowideł naskalnych, są odtworzone w dwóch salach, w samym centrum Krosna.

Przygotowaliśmy również dla państwa coś wyjątkowego – obraz nas samych, w dwóch wersjach czasowych. Prezentacja „Krośnian Portret Własny” to przedstawienie blisko dwustu archiwalnych fotografii z lat 1863-1939. To wspaniałe, stare zdjęcia „z duszą”, klasyczne, tradycyjne. Mówiące dużo o portretowanym, jak i portretującym. To pamiątki po czasach, kiedy fotografia miała odmienne oblicze, kiedy my, krośnianie mieliśmy inne oblicze. Zaprezentujemy zdjęcia portretowe i grupowe, postacie znane, jak i te anonimowe. W rolach głównych wystąpią: powstańcy i Legioniści, burmistrzowie i urzędnicy, społecznicy i aktywiści, artyści i ludzie kultury, nauczyciele i uczniowie oraz dystyngowane damy, zacni panowie i urocze dziateczki. Ten swoisty obraz krośnian sprzed stu laty dopełni obraz filmowy – najstarszy film o Krośnie z 1932 r., dar potomka rodziny Mahlerów – prof. Warrena Blumenfelda. Cieszył się on ogromnym zainteresowaniem w zeszłym roku, dlatego też nie zamierzamy pozbawiać państwa okazji obejrzenia go ponownie. Obrazy przeszłości naszego miasta i jego mieszkańców zainspirowały nas do stworzenia obrazu dnia obecnego – Wielkiego Albumu Krośnieńskiego. Przy ogromnym zaangażowaniu pedagogów i studentów Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy, partnera Muzeum w tej akcji, proponujemy państwu portret – portret krośnianina współczesnego.

Zorganizowane zostaną dwa studia: tradycyjne i nowoczesne. Z tego pierwszego skorzystają tylko ci z państwa, którym dopisze szczęście i wylosują oni wstęp w otwartej loterii. Liczba wejściówek jest dramatycznie ograniczona i pewnie w żaden sposób nie będzie odpowiadać państwa zainteresowaniu. Bo któż z nas nie chciałby mieć zdjęcia takiego, jak te odziedziczone po dziadku, czy babci? Takie urokliwe zdjęcia wyczaruje dla nas legenda tradycyjnej fotografii – niemiecki aparat wielkoformatowy Globika, w stylizowanym atelier fotograficznym: „Zakład Artystyczno-Fotograficzny P. Biskupi, Piłsudskiego 16, Krosno”. Drugie studio, współczesne, będzie portretować wszystkich chętnych metodą cyfrową i będzie dostępne dla wszystkich. Wizerunki krośnian AD 2011 posłużą do stworzenia tego specyficznego Wielkiego Albumu i będą wykorzystane tylko do celów dokumentalnych, ekspozycyjnych oraz do przyszłorocznej promocji Nocy Muzeów. Będą państwo mogli odnaleźć swoje wizerunki na bilbordzie, który będzie umieszczony na dziedzińcu Pałacu Biskupiego podczas Nocy Muzeów 2012 oraz na wystawie czasowej, która przygotowana zostanie w przyszłym roku. Kolejnym obrazem zaprezentowanym w Pałacu Biskupim będzie obraz człowieka i jego nieba, przybliżony nam, krośnianom, dzięki wieloletniej, niezłomnej pracy „pana od gwiazd”. W ten wyjątkowy wieczór chcielibyśmy przypomnieć państwu sylwetkę człowieka wielkiego – profesora Jana Winiarskiego.

Ten nauczyciel, miłośnik astronomii, twórca i wieloletni prezes oddziału krośnieńskiego Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii swoją pasją zaraził wielu. Był osobą niezwykle barwną i prawdziwą. Przez całe życie, patrząc w niebo, uczył jak żyć na ziemi. Jowialny staruszek z teleskopem, który wyrył się w naszej pamięci jako twórca pokazów nieba na krośnieńskim Rynku,  powróci na chwilę w filmie autorstwa Pawła Filipowicza i Piotra Machnowskiego „Per aspera ad astra” oraz w prezentacji złożonej z archiwalnych zdjęć autorstwa samego profesora Winiarskiego, przygotowanej przez Gabrielę Urbanek. Ci młodzi ludzie to studenci i absolwenci krośnieńskiego Studium, partnera Muzeum. Kto z nas nie lubił niedzielnego starego kina? To kolejny obraz w naszym programie – tym razem muzyczny. Przedwojenne szlagiery właśnie rodem ze znakomitych polskich produkcji przypomni nam Zygi Jazz Band. Brzozowski zespół gościł już u nas nie raz i nigdy nie zawiódł krośnieńskiej publiczności, która potrafiła, tak jak w zeszłym roku, tańczyć i bawić się przy ich muzyce nawet w strugach deszczu. Oprócz polskich przebojów usłyszymy również standardy amerykańskie i klasyczną muzykę dixielandową. Muzeum Podkarpackie w Krośnie serdecznie zaprasza do odwiedzenia Pałacu Biskupiego w tą jedyną noc w roku! Naprawdę warto!

Katarzyna Krępulec-Nowak

Muzeum Rzemiosła w Krośnie – ekspozycja stała
ul. Piłsudskiego 19

16.00 - 01.00 - Dzieje Rzemiosła Polski południowo-wschodniej - zwiedzanie ekspozycji stałej.
17.00 - 01.00 - Drugie otwarcie składu starych kapeluszy - całonocne mierzenie kapeluszy w pracowni modniarskiej.
17.00 – 20.00 - Wyprzedaż wydawnictw muzealnych – książki w cenie od 60 gr. do 10 zł.
21.00 – 22.00 - Muzeum w kapciach - zwiedzanie Muzeum Rzemiosła w muzealnych pantoflach z „Fabosu” - wejścia ograniczone ilością obuwia.
12.00 – 01.00 - Muzyczny koncert życzeń – Muzyka z patefonu i pocztówek dźwiękowych – zakończenie Nocy Muzeów.

alt

Rynek 5
Muzeum Rzemiosła w Krośnie –  Piwnica PodCieniami - ekspozycja czasowa

16.00 - 01.00 - Od ucznia do mistrza – szewstwo i rzemiosła skórnicze w Krośnie - zwiedzanie ekspozycji czasowej.
17.00 – 18.00 - Moda nie na jedno kopyto – godzina mody obuwniczej według własnego uznania z możliwością muzealnej  prezentacji własnych butów i bucików. Multimedialny pokaz niecodziennego obuwia.
19.00 – 20.00  - Dobranocka na bosaka - prezentacje bajek dla dzieci: „Kot w butach”, „Siedmiomilowe buty”, „Szewczyk Dratewka”. Dzieci małe i duże zapraszamy z własnymi poduszkami.
23.00 – 24.00 - Muzealne, muzyczne Jam:  „SCENĘ ZRÓB!” - nieograniczona ani instrumentem, ani talentem możliwość wystąpienia na scenie  Piwnicy PodCieniami.
24.00 – 01.00 - Jutro szewski poniedziałek – zakończenie Nocy Muzeów - frazeologia przy lampce...

Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza w Noc Muzeów

Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza w tę jedną, wyjątkową noc, kiedy wiele europejskich miast nie zasypia przed pierwszą w nocy. Oprócz nocnego zwiedzania ekspozycji stałej Dzieje rzemiosła Polski południowo-wschodniej (ul. Piłsudskiego 19)  i ekspozycji czasowej Od ucznia do mistrza – szewstwo i rzemiosła skórnicze (Piwnica PodCieniami, Rynek 5) przygotowaliśmy dla Państwa  wiele niecodziennych - bo z założenia nocnych - atrakcji.
Wśród nich drugie, wielkie otwarcie składu starych kapeluszy z możliwością  przymierzenia ich na ekspozycji w pracowni modniarskiej. Dla oszczędnych bibliofilów przygotowaliśmy wyprzedaż wydawnictw muzealnych (cena książek od 60 gr do 10 zł). Ta noc to również jedyna okazja dla wszystkich, którym muzeum kojarzy się z wolnym marszem przed majestatem eksponatów w nakładanych pantoflach. Między 21.00 a 22.00 Muzeum Rzemiosła (ekspozycja stała) udostępni Państwu 20 par pantofli muzealnych wyprodukowanych przez krośnieński „Fabos” (wejścia ograniczone ilością obuwia).

Warto tego dnia założyć wygodne obuwie, ale warto również zabrać z domu buty, którymi chcielibyście Państwo pochwalić się przed innymi. Od 17.00 w Piwnicy PodCieniami happening „Moda nie na jedno kopyto” – godzina mody obuwniczej według własnego uznania z możliwością muzealnej  prezentacji własnych butów i bucików. W tym czasie zaprezentujemy również multimedialny pokaz obuwia historycznego i współczesnego z wszelkich stron świata.
Tradycyjnie o 19.00 do Piwnicy PodCieniami zapraszamy dzieci w każdym wieku na „Dobranockę na bosaka”. W programie: „Kot w butach”, „Siedmiomilowe buty”, „Szewczyk Dratewka”. Na obuwnicze bajanie prosimy przynieść własne poduszki. Nocnych melomanów zapraszamy na muzyczny koncert życzeń melodii z patefonu i pocztówek dźwiękowych.

A dla tych Państwa, którym marzy się publiczny występ oddajemy scenę w Piwnicy PodCieniami. Od 23.00 do północy odbędzie się tam Muzealne Jam:  „SCENĘ ZRÓB!” - improwizacja muzyczna nieograniczona ani instrumentem, ani talentem.
Mając na uwadze, że po niedzieli nadchodzi „szewski poniedziałek”, Noc Muzeów w Piwnicy PodCieniami  zakończymy frazeologicznie przy symbolicznej lampce...

Bożena Paradysz

Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie
ul. Kolejowa 1

18.00 – 23.00 - Warsztaty twórców komiksu & zwiedzanie wystaw Stanisława i Marcina Jachymów – malarstwo i grafika.

Zostań twórcą komiksu „Legendy Krosna”
Wspólne rysowanie komiksu w godzinach od 18.00 do 23.00 poprowadzi artysta plastyk Krzysztof Brynecki – laureat Ogólnopolskich Konkursów Komiksu.

alt

W ramach NOCY MUZEÓW Galeria BWA proponuje zwiedzanie wystawy Stanisława i Marcina Jachymów – malarstwo i grafika. Pierwszy z twórców to zmarły w roku 2005 artysta malarz, ceniony polski kolorysta, a drugim jest jego syn artysta grafik młodego pokolenia – wykładowca na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza
ul. Kolejowa 1

W całym budynku RCKP, w foyer, hallach i BWA przygotowujemy dla Państwa wystawy, spotkania, wernisaże, warsztaty i  małe muzykowanie, na  żywo i  ze starej płyty.

16.00  - Rozpoczęcie  imprezy na Gongach Tybetańskich przed budynkiem  RCKP
16.15 – 18.30 - Zajęcia plastyczne dla dzieci – tworzenie najdłuższej ilustracji bajek Fredry
18.00  - Piano Bar – przy akompaniamencie Jerzego Czachowskiego i lampce wina z winoteki Wino i Przyjaciele
18.30 - Spotkanie z Fotoklubem RCKP
19.30 - Próba otwarta Teatru i.t.d…
20.30 - Wernisaż wystawy malarstwa Małgorzaty Oczoś i prac dorosłych uczestników Otwartej Pracowni RCKP
21.00 - Wieczorne malowanie
22.00 - Odkurzamy stare przeboje – czyli  wspomnienie Radia  Fakty
24.00 - Pożegnanie Nocy Muzeów

alt

Rozpoczynamy o 16.00 Gongami Tybetańskimi przed budynkiem RCKP. W chwilę później, początek zajęć w pracowni plastycznej dla dzieci. Pragniemy wspólnie stworzyć najdłuższą  ilustrację bajek Aleksandra hr. Fredry. Na długich płótnach zapiszemy - narysujemy  „Pawła i Gawła”, „Małpę w kąpieli” i „Osiołka”. Zajęcia plastyczne potrwają do 18.30. Po zajęciach w  RCKP  zaprosimy wszystkie dzieci na wieczorynkę  do Piwnicy PodCieniami. O 18.00 otwieramy na I piętrze budynku RCKP Piano Bar, gdzie przy lampce znakomitych win prezentowanych przez krośnieńską winotekę Wino i Przyjaciele i akompaniamencie ujmujących melodii w wykonaniu Jerzego Czechowskiego będzie  można chwilkę odpocząć  i miło spędzić  czas przed  kolejnym artystycznym wyzwaniem. Pół godziny później spotkanie z Fotoklubem RCKP. Znakomita okazja do obejrzenia unikalnej wystawy z okazji 10-lecia istnienia klubu, możliwość spotkania z fotografikami przy filiżance znakomitej herbaty. O 19.30 wyjątkowe wydarzenie -  próba otwarta Teatru i.t.d… Zapraszamy do współudziału! Każdy może sprawdzić swój talent pod fachowym okiem reżysera. Mamy nadzieję, ze pogoda pozwoli odbyć próbę przed gmachem RCKP. Po 20.00 będzie miał miejsce wernisaż wystawy malarstwa Małgorzaty Oczoś i prac dorosłych uczestników Otwartej Pracowni RCKP, a o 21.00 zapraszamy na Wieczorne malowanie – spotkanie przy sztalugach, gdzie artyści malarze będą wtajemniczać w arkana swojej sztuki. To kolejna wyjątkowa okazja tego wieczoru na odkrycie drzemiących talentów.  Od 22.00 Odkurzamy stare przeboje – czyli  wspomnienie Radia  Fakty. Spotkanie utrzymane w konwencji  audycji radiowej  poprowadzą dla  Państwa   jak   przed laty  między innymi Stanisław  Jagiełło, Adrian Krzanowski,  Mariusz  Sowa, Damian  Krzanowski i Paweł  Bajcar. Mamy nadzieję, iż  naszym gościem będzie  szef  radia  fakty Adam Miszczak.  Wspaniała  muzyka, także  ze starej płyty, archiwalne „dźwięki” i  spotkanie ze słuchaczami, … bo przecież wielu z  nas  słuchało  Radia Fakty. Tuż po północy pożegnamy Noc Muzeów 2011 w RCKP… Chyba, że… atmosfera  nie będzie sprzyjała  zakończeniu…

RCKP

Skansen Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce

19.00 – 24.00 - Zwiedzanie Muzeum w zorganizowanej grupie w towarzystwie przewodnika
Godz. 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00 - kolejne wejścia na teren muzeum w zorganizowanej grupie w towarzystwie przewodnika

21.30 - Pokaz czerpania ropy przez Łebaków
23.30 - Kolejny pokaz czerpania ropy przez Łebaków

Noc Muzeów w Bóbrce

W 50-tą rocznicę powstania Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I. Łukasiewicza w Bóbrce po raz pierwszy zaprasza na nocne zwiedzanie. W mrocznej scenerii wielowiekowego lasu, w świetle reflektorów rozbłyśnie XIX wieczna kopalnia, która w zupełnie nowej odsłonie ukaże swoje przemysłowe bogactwo. W sobotni wieczór 14 maja wszyscy goście bobrzeckiej placówki będą mogli obejrzeć stałe ekspozycje a także najnowszą wystawę multimedialną, poświęconą historii wydobycia i przetwórstwa gazu. Muzeum zaprasza również do zwiedzenia nowo otwartego sektora- kopalni lat 60-tych. Dodatkową atrakcją będzie spotkanie z Łebakami czerpiącymi ropę oraz projekcja filmów dotyczących historii przemysłu naftowego i gazowniczego.

Zapraszamy od godz. 19.00 do 24.00. Oczekujący na wejście na teren ekspozycji zewnętrznych będą mogli w sali audiowizualnej oglądać filmy dotyczące historii przemysłu naftowego i gazowniczego oraz zwiedzać wystawę multimedialną, której głównym bohaterem jest gaz.

Dla łatwiejszej komunikacji między muzeami krośnieńskimi i muzeum w Bóbrce w sobotnią noc będzie kursował specjalny bus, który wszystkich chętnych przewiezie za darmo na trasie Krosno -Bóbrka. Planowany wyjazd busu z Krosna do Bóbrki to godz. 18.30, 19.30, 20.30, 21.30, 22.30.
Powrót do Krosna co godzinę. Przystanek busów będzie zlokalizowany w sąsiedztwie muzeów krośnieńskich.

Barbara Olejarz

MPwK

  • autor: MPwK

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021