Logo
Wydrukuj tę stronę

Centrum Zrównoważonego Transportu: nowe pociągi przez Krosno?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Centrum Zrównoważonego Transportu zbiera podpisy za projektem znacznego zwiększenia liczby połączeń kolejowych od grudnia 2016 roku. Najbardziej ma skorzystać linia przez Krosno. CZT wkrótce przedstawi urzędnikom swój projekt rozkładu jazdy.

REKLAMA


Centrum Zrównoważonego Transportu w ramach projektu "Kolej na dobrą Kolej" opracowało projekt uzdrowienia przewozów kolejowych na Podkarpaciu. CZT przewiduje zwiększenie liczby pociągów regionalnych aż o 46% przy równoczesnym braku wzrostu dotacji ze strony samorządu.

Na tym ma skorzystać też linia przez Krosno. Na linii do Krosna, Sanoka i Zagórza pociągi mogłyby jeździć co 2 godziny przez cały dzień - łącznie 8 par.


- Nasze analizy potwierdziły możliwość znacznego zwiększenia efektywności przewozów. W tej chwili pociągi w czasie 12-to godzinnej zmiany wykonują 2-3 kursy, a przez większość czasu stoją wraz z załogą.  W naszej propozycji jeżdżą wahadłowo przez cały dzień w stałym takcie co 2 godziny, a na linii Dębica - Rzeszów - Przemyśl co godzinę. Ponieważ koszty takie jak wynagrodzenia czy utrzymanie taboru są już pokryte niewiele potrzeba, aby uruchomić dodatkowe kursy. Dodatkowe koszty w całości pokryją wpływy od nowych pasażerów - mówi Stanisław Biega z CZT.

Pomysłodawcy projektu przekonują, że nowi pasażerowie z pewnością pojawią się, bo kolej jest atrakcyjna cenowo, a w wielu przypadkach konkuruje też czasem dojazdu.

Centrum powołuje się na praktyki w innych województwach i przytacza dane: na linii Poznań - Wągrowiec, gdzie w ciągu ostatnich 3 lat zwiększono liczbę pociągów 2-krotnie, liczba pasażerów wzrosła trzykrotnie. Podobnie na linii Kraków - Wieliczka, gdzie liczbę pociągów zwiększono z 13 do 35 par (odjazdy dokładnie co pół godziny), liczba pasażerów wzrosła z kilkuset do 2,3 tys. dziennie.

Krosno ma skorzystać
Linią, która najbardziej zyskałaby na zmianach, jest trasa z Rzeszowa do Jasła, Krosna, Sanoka i Zagórza. W tej chwili, poza sezonowymi pociągami pospiesznymi Luna i Staszic, w dzień roboczy między Rzeszowem i Jasłem kursują 2 pary pociągów, a między Jasłem i Krosnem 3 pary. Bez możliwości przesiadki (oba pociągi z Jasła do Rzeszowa odjeżdżają zanim przyjadą pociągi z Krosna i odwrotnie). W efekcie z Krosna do Rzeszowa w ogóle nie można dojechać pociągiem osobowym przez cały dzień.  

W projekcie CZT na całej trasie między Zagórzem i Rzeszowem kursuje 8 par pociągów - cyklicznie co 2 godziny, od rana do wieczora. Pociągi w stronę Rzeszowa odjeżdżałby z Krosna o 5:29, 7:29, 9:29..., a do Rzeszowa docierałyby o 7:30, 9:30, 11:30 itd. Powroty z Rzeszowa 28 minut po godzinie parzystej.

- Linia przebiegająca przez miasta tej wielkości co 47-tysięczne Krosno, 39-tysięczny Sanok czy 36-tysięczne Jasło bez wątpienia zasługuje na pociągi nawet częściej niż raz na 2 godziny - podkreśla Krzysztof Rytel z CZT - Trasę tę można porównać pod względem liczby mieszkańców oraz ich zapotrzebowania transportowego np. z austriacką linią Worgl - Kitzbuchel. W Austrii na wspomnianej linii pociągi kursują co godzinę, a w szczycie co 30 minut.

Petycja
Wkrótce CZT zaprezentuje swoje analizy urzędnikom wojewódzkim. Jednak, aby zwiększyć poparcie zbiera podpisy pod petycją do marszałka. Podpisanie petycji w Internecie zajmuje tylko chwilę, wystarczy wpisać: imię, nazwisko, miejscowość i adres e-mail.

Zapoznać się ze szczegółowymi materiałami dla województwa podkarpackiego oraz podpisać petycję tylko dla tego województwa można tutaj: www.czt.org.pl


czt/pd

  • autor: czt/pd

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021