Logo
Wydrukuj tę stronę

Sprawa w sądzie trwa za długo? Idź uzupełnić bilecik parkingowy!

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Krosno, strefa płatnego parkowania. W centrum, gdzie znajdują się ważne instytucje za jedną godzinę parkowania płacimy 2 zł. Wydaje się, że cała godzina to dość czasu, by załatwić sprawę w rektoracie, urzędzie lub, by złożyć zeznania jako świadek. Co w sytuacji, gdy są opóźnienia, kolejka jest niespodziewanie długa lub wystąpiły inne komplikacje?

REKLAMA


Do naszej redakcji zwrócił się mieszkaniec Krosna, któremu naliczono karną opłatę parkingową w wysokości 30 zł. Za parkowanie zapłacił, jednak z powodu przedłużającej się sprawy urzędowej przekroczył czas parkowania.

- W uchwale jest zapis o opłacie karnej dodatkowej za brak biletu parkingowego, a nie za przekroczenie czasu. Mam być wróżką, by dokładnie przewidzieć czas wizyty w urzędzie? Niech pobierają opłatę za kolejną godzinę, a nie karną - mówi Krzysztof z Krosna.

Sprawdziliśmy. Paragrafy 8 i 9 obowiązującej w Krośnie uchwały w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania przewidują naliczenie opłaty karnej za nieuiszczenie opłaty, a także w razie stwierdzenia braku dowodu opłaty parkingowej. Nie jest doprecyzowana sytuacja, gdy kierowca opłacił postój i umieścił dowód opłaty parkingowej, ale np. nie zdążył załatwić spraw w urzędzie w przewidywanym czasie.

Urząd Miasta odpowiada, że w uchwale chodzi o "aktualną opłatę".

- Opłata dodatkowa jest naliczana w przypadku, kiedy parkingowy stwierdzi brak aktualnej opłaty (biletu parkingowego, który wskazuje opłacony czas postoju). Jeżeli ktoś nie zdążył "załatwić sprawy" w czasie, w którym ma opłacone parkowanie, powinien przed upływem tego czasu wrócić do pojazdu i wnieść opłatę za postój na kolejny okres czasu. Jeżeli nie uiści takiej opłaty za dodatkowy czas, musi liczyć się z naliczeniem opłaty dodatkowej w wysokości 30 zł - odpowiada Joanna Niepokój z urzędu miasta.

- Czyli w trakcie załatwiania sprawy mówisz do urzędnika "zrób sobie pan kawę, ja idę po bilecik"? To  nonsens! W uchwale jest zapis o opłacie karnej dodatkowej za brak biletu parkingowego, a nie za przekroczenie czasu - denerwuje się mieszkaniec Krosna.

Z wyjściem w celu "dopłacenia" za kolejną godzinę mogą mieć problem szczególnie osoby przebywające w sądzie np. jako świadkowie. Nie sposób jest przewidzieć, jak długo będą trwały zeznania, ani jak duże będą opóźnienia. Wyjście z sali rozpraw w czasie przesłuchania też raczej nie wchodzi w rachubę.

Czy pomysł pana Krzysztofa, żeby w razie przekroczenia czasu parkowania, po prostu naliczać opłatę za kolejną godzinę byłby dobrym rozwiązaniem? Jakie jest Wasze zdanie?

pd

  • autor: pd

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021